Hlavní navigace

Emoční „detox“: 6 tipů, jak se zbavit negativních emocí

6. 3. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Našemu organismu prospěje jak vysazení „dobrůtek“ typu přesolených potravin, tak očista emocí. Když začneme pracovat i s vlastní psychikou, můžeme ve svém životě dosáhnout celé řady změn.

Očista těla je nejčastěji spojována se změnou stravovacích návyků. Nejčastěji se provádí tak, že člověk na nějakou dobu omezí, či úplně vyloučí přesolené potraviny, jako jsou tvrdé sýry, uzeniny, omezí příjem (tučného) masa, vajec, přestane pojídat slané oříšky, chipsy atd. a nahradí tyto potraviny upravenou zeleninou, čerstvými zeleninovými šťávami a bylinkovými čaji. To sice může být pro tělo prospěšné, ale je nutné vzít v potaz také působení psychických faktorů.

„Málokdo si uvědomuje, že je každý den vystaven vlivu toxinů z vlastních negativních emocí, jako jsou například vztek, strach, nenávist, či sebelítost. Tyto a další toxiny se v těle usazují a vytvářejí základ pro fyzické problémy,“ tvrdí zakladatelka a instruktorka pražských Domů jógy Věra Vojtěchová.

Co dokáže detoxikace psychiky

Když se zaměříme nejen na očistu těla, ale začneme pracovat i s vlastní psychikou, můžeme ve svém životě dosáhnout celé řady změn.

„Prostřednictvím duševní hygieny se mnohem snáze vypořádáte se svými úzkostmi, panickými atakami, neurózami, můžete snížit míru únavy a vyčerpání, zlepšit svůj spánek, a dokonce i povahové vlastnosti, či si zvýšit sebevědomí,“ říká Věra Vojtěchová.

Pokud se však do očisty psychiky pustíte, připravte se na to, že důkladná detoxikace je dlouhodobý proces, během kterého prochází tělo i mysl mnohými změnami. „Některé fáze mohou být i nepříjemné. To je však přirozený průběh. Nenechte se tím odradit,“ dodává instruktorka jógy.

Jak na duševní hygienu krok po kroku

Krok 1: Strava

Vyvážená strava je nejvýznamnější složkou zdravého životního stylu. Podle některých průzkumů je nevhodná strava až ve čtyřiceti procentech důvodem vzniku chronických civilizačních onemocnění. A jelikož vše souvisí se vším, těžce nemocný člověk dokáže být jen sotva v psychické pohodě. Myslete proto na to, co jíte.

„Jezte co nejvíce přirozených potravin – čerstvou zeleninu a ovoce, oříšky a semínka, obiloviny, jako třeba ovesné vločky, rýži, těstoviny, luštěniny, celozrnné pečivo a další. Nezapomínejte také na dostatek tekutin, avšak ne ve formě slazených limonád, různých energetických nápojů a podobně,“ říká Michaela Ryglová, odborná garantka výživy za společnost Bonavita.

Krok 2: Pohyb

Další z důležitých součástí našeho života je pravidelný pohyb, který je současně důležitou prevencí civilizačních chorob a má vliv také na psychickou stránku člověka.

„Cvičení je velmi účinné v boji se stresem. Dokáže zlepšovat psychiku lidí trpících depresí, snižovat úzkost, zvyšovat kladné sebehodnocení, pomáhá v odbourání fyzického napětí způsobeného stresem, posiluje srdce a imunitní systém, snižuje hladinu cholesterolu. V případě, že si ke cvičení zvolíte jógu, dojde nejen k uvolnění stresu a protažení celého těla, ale také k prohloubení dýchání a celkovému zvýšení odolnosti organismu vůči zátěži,“ říká instruktorka jógy Věra Vojtěchová a dodává, že prakticky po každé fyzické aktivitě se člověku zlepší nálada, začne se cítit vyrovnanější a v celkové pohodě.

Krok 3: Lidé v blízkém okolí

Neméně důležitým krokem či změnou, kterou je vhodné během duševní očisty udělat, je zbavit se špatné energie v nejbližším okolí. Lidi, kteří nás obklopují, se významně podílejí na tom, jak se cítíme. Proto je důležité nenechat se vtáhnout do cizích, nepříjemných energií. Nejsou to však pouze lidé z okolí, kteří mohou „zaneřádit“ naši mysl.

„Cizí myšlenky, domněnky, obavy či úhly pohledu přejímáme poměrně snadno častým sledováním televize nebo čtením zpráv. Doporučuji, zvlášť v této zvláštní době, sledovat média co nejméně. Raději si přečtěte zajímavou knihu nebo zkuste vědomou relaxaci mysli. Dnes používáme oblíbené slovo meditaci, i když tak úplně o meditaci většinou nejde,“ říká Věra Vojtěchová.

Krok 4: Řízená meditace

I když už není téma meditace tabu, přesto kolem ní existuje stále ještě velká aura neznáma. Někteří si pořád ještě myslí, že meditace je cosi divného. Mají představu, že se musejí obléct do bílého roucha, zapálit svíčky a pustit si k tomu meditační hudbu, což není rozhodně nic pro ně.

„Skutečnost je přitom taková, že úspěšnou meditaci můžete provádět kdekoliv – v pohodlí svého křesla, v lese, v kanceláři během obědové pauzy, a to bez nutnosti svíček i speciální hudby. Důležité je naučit se aspoň chvíli vnímat sám sebe,“ vysvětluje instruktorka jógy.

Krok 5: Pozorování myšlenek

Během meditace je žádoucí se od veškerých myšlenek oprostit. Pro mnohé z nás je ale zbavení se myšlenek velmi náročný proces. Zkuste je tedy naopak přijmout a sledovat jako nezávislý pozorovatel. Utřídit je, označit a nechat je odplynout. Dál je nerozvíjet. Postupně bude přicházet myšlenek čím dál méně, až se vám podaří udržet svou koncentraci pouze na pozorování dechu.

Po takovém vyprázdnění mysli přijde často pocit úplného klidu, vnitřní pohody a mnohé problémy se jakoby samy vyjasní. Dokážete si lépe uvědomit, které rozhodnutí je správné, případně některé negativní myšlenky změníte na pozitivní, uvědomíte si, jak vás negativní emoce zatěžují. „Myšlenky přicházejí a je jen na nás, jestli jim dáme prostor, aby se mohly rozvinout. Pokuste se své myšlenky občas pouze pozorovat. Tím nad nimi získáte kontrolu, snadněji je pochopíte a naučíte se s nimi lépe pracovat,“ říká Věra Vojtěchová.

Krok 6: Spánek

Dalším důležitým krokem k duševní pohodě je kvalitní a dostatečný spánek. Během spánku dochází k regeneraci, relaxaci a celkové obnově sil. Zároveň klesá na minimum potřeba kyslíku, cukru a snižuje se rovněž tepová frekvence. Pokuste se chodit spát ve stejný čas a neusínejte rozzlobení. Zkuste si večer promítnout, co hezkého vás během dne potkalo. Mohou to být i drobnosti jako ojíněné stromy či východ slunce.

Podle Věry Vojtěchové hraje důležitou roli nejen spánek, ale i probuzení. „Doporučuji vypěstovat si návyk, kdy ráno vstanete o trochu dříve a krátkou meditací se pozitivně naladíte na celý den. V klidu se na posteli posaďte a představte si, jak všechno, co vás ten den čeká, s lehkostí zvládáte. Pokuste se najít i jednu či dvě maličkosti, na které se ten den těšíte. Ranní rituál tohoto druhu duševní hygieně rozhodně prospěje,“ uzavírá Věra Vojtěchová.

Odborná spolupráce:

Ing. Michaela Ryglová

Odborná garantka výživy za společnost Bonavita


Věra Vojtěchová

Zakladatelka a instruktorka pražských Domů jógy

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).