Hlavní navigace

Chodíte do solária? Tak si nechte tento týden zdarma prohlédnout kůži

3. 5. 2011

Sdílet

Marná sláva – obal prodává. A snědá opálená kůže je atraktivní. Jenže kdo se rád sluní, ať už v soláriu nebo u moře, měl by si tento týden nechat zdarma zkontrolovat znaménka.

Byli jste letos v zimě chytat bronz v soláriu? A chystáte se stejně jako loni k moři? Tak se tento týden zastavte v některém ze stanů proti melanomu, kde vám lékaři zdarma a během několika minut zkontrolují znaménka. Pět minut vašeho času teď vás může zachránit před smrtelnou chorobou, melanomem kůže, který se umí vyvinout během pěti šesti měsíců.

Melanom, tedy druh rakoviny kůže, má čím dál víc lidí. A právě teď začala osvětová kampaň lékařů. Výskyt nádorů kůže totiž vzrostl za posledních 40 let šestinásobně. Důvodem je ztenčená ozonová vrstva i to, že lidé častěji jezdí k moři.

V Praze a Ostravě vyrostou stany proti melanomu

V květnu proto už popáté startuje kampaň proti melanomům, nejzhoubnějším nádorům kůže. Lidé si budou moci nechat vyšetřit podezřelá znaménka ve stanech na Václavském náměstí v Praze, na pražském letišti Ruzyně a také v ostravském nákupním centru. Novinářům to podle agentury ČTK řekl přednosta dermatovenero­logické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady profesor Petr Arenberger. Loni takto lékaři odhalili 109 nádorů.

Často se ptáme, jaké další faktory než pouze výrazné zvýšení počtu luxusních cest za sluníčkem do Středomoří, Afriky, Tichomoří a Asie hrají roli při zvyšování počtu nových případů kožní rakoviny,“ řekl Arenberger.

Za nárůstem rakoviny stojí tenčí ozonová vrstva

Rizikovým faktorem je prý také ubývání ozonové vrstvy, která se za 40 let ztenčila o sedm procent. Desetiprocentní úbytek ozonu přitom znamená 40procentní nárůst kožní rakoviny. Lékaři se v letošní kampani zaměřili právě na lidi, kteří často cestují za sluncem do exotických zemí, a také na letecký personál. Jak totiž uvedla Arenbergerova pacientka a letuška Klára Peterková, právě časté pracovní cesty spojené se sluněním u ní vedly ke vzniku zhoubného melanomu.

Proto si budou moci nechat turisté i personál ruzyňského letiště ve dnech 9. a 10. května nechat u terminálu 2 zkontrolovat kůži odborníky. Už tento týden a to právě dnes, je lékařský stan na Václavském náměstí u Opletalovy ulice. Kampaň skončí 13. května u ostravského nákupního centra Avion.

Velké riziko mají ženy do třiceti let, milovnice solárií

Chápu, že kůže je důležitá, protože obal prodává,“ podotkl Arenberger s odkazem na oblibu častého slunění a solárií. Pro získání zlatavé barvy pokožky je prý ale mnohem zdravější použít například samoopalovací přípravky. Právě kvůli soláriím je prý nejvyšší nárůst rakoviny kůže u žen pozorován ve věkové skupině do 29 let. U mužů prý převažují padesátníci, kteří nedbají na varovné příznaky, a často tak přijdou k lékaři pozdě.

Pozor by si měli dávat zejména lidé se světlou kůží, s větším množstvím mateřských znamének nebo ti, kteří se spálili v dětství. Pokud se totiž spálí dětská kůže, vzrůstá poté riziko vzniku kožních nádorů dvojnásobně. Na vyšetření by se měli dostavit také ti, jimž se znaménka zvětšují, mění barvu nebo tvar. Jako prevenci přitom lékaři doporučují používat pro běžný pobyt na slunci krém s ochranným faktorem 15, u moře pak 30 a více.

Kdo se nedostane do vyšetřovacích stanů, může poslat fotku podezřelého znaménka na web www.melanomy.cz, kde může problém konzultovat s odborníky.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).