Hlavní navigace

České léčebné konopí v lékárnách: první smlouva již tento týden

29. 3. 2016

Sdílet

 Autor: Ilustrační foto Shutterstock.com
V lékárnách se objeví první konopí pro léčebné využití původem z České republiky. Umožní nemocným léčbu za nižší cenu než dosud. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv bude první smlouva podepsána během pár dnů.

Léčebné konopí může pacientům do budoucna nabízet každá lékárna, která projeví zájem a uzavře se Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) rámcovou smlouvu, samozřejmě při dodržení zákonných podmínek pro nakládání s návykovými látkami. „Seznam těchto lékáren najdou zájemci na našem webu, jakmile bude uzavřena první smlouva,“ uvedla mluvčí Lucie Šustková. Podle mluvčí to bude pravděpodobně již tento týden.

Léčebné konopí jen pro některá onemocnění

SÚKL se stal vlastníkem dlouho očekávané první části konopí pro léčebné použití, které vypěstovala společnost Elkoplast Slušovice. Jedná se o konopí Cannabis sativa L. s obsahem THC 19 % a CBD méně než 1 %.

Konopí pro léčebné použití lze předepisovat na tyto indikace:

  • chronická neutišitelná bolest (zejména bolest v souvislosti s onkologickým onemocněním, bolest spojená s degenerativním onemocněním pohybového systému, systémovým onemocněním pojiva a imunopatologickými stavy, neuropatická bolest, bolest při glaukomu),
  • spasticita a s ní spojená bolest u roztroušené sklerózy nebo při poranění míchy, nebolestivá úporná spasticita zásadním způsobem omezující pohyb a mobilitu nebo dýchání pacienta, mimovolné kinézy způsobené neurologickým onemocněním a další zdravotní komplikace, mající původ v neurologickém onemocnění nebo úrazu páteře s poškozením míchy či úrazu mozku, neurologický třes způsobený Parkinsonovou chorobou a další neurologické potíže dle zvážení ošetřujícího lékaře,
  • nauzea, zvracení, stimulace apetitu v souvislosti s léčbou onkologického onemocnění nebo s léčbou HIV,
  • Gilles de la Tourette syndrom,
  • povrchová léčba dermatóz a slizničních lézí.

Kde hledat lékaře, který konopí předepíše?

Konopí pro léčebné použití je pouze na elektronický recept a nelze jen získat od každého lékaře. Konopí pacientům mohou předepisovat výhradně lékaři se specializovanou způsobilostí: klinická onkologie, radiační onkologie, neurologie, paliativní medicína, léčba bolesti, revmatologie, ortopedie, infekční lékařství, vnitřní lékařství, oftalmologie, dermatovenerologie, geriatrie a psychiatrie.

Konkrétní informace pacienti naleznou na webu SÚKLu a serveru Státní agentury pro konopí pro léčebné použití SAKL. Aktuálně zde v sekci pro pacienty v seznamu předepisujících lékařů najdou zájemci pouze osm specialistů. Tabulka totiž neuvádí všechny lékaře, kteří jsou oprávněni konopí pro léčebné použití předepisovat. „Podle stanoviska Úřadu pro ochranu osobních údajů lze zveřejnit pouze lékaře, kteří vyslovili souhlas s tím, aby údaje o nich byly zveřejněny,“ objasnila mluvčí SÚKLu. A ne všichni lékaři tento souhlas poskytli.

První smlouva s lékárnou již brzy

Léčebné konopí ze Slušovic nyní může ze skladu smluvního distributora, kterým je SÚKL, zamířit do jednotlivých lékáren napříč celou Českou republikou. „Lékárny, které chtějí konopí odebírat, uzavírají se SÚKL rámcovou smlouvu. První bude uzavřena pravděpodobně již tento týden,“ řekla nám Lucie Šustková.

Všechny informace včetně návrhu rámcové smlouvy jsou zveřejněny na stránkách www.sukl.cz. „Jakmile bude uzavřena první smlouva, najdou pacienti seznam lékáren, které vydávají české léčebné konopí, na našem webu,“ uvádí mluvčí. Přehled lékáren by měl být také na serveru www.sakl.cz. Zájem zatím projevilo šestnáct lékárníků.

Pacientovi může být v lékárně vydáno nejvýše 180 g konopí pro léčebné použití měsíčně. Způsob použití vždy určí lékař, a to s ohledem na konkrétního pacienta a jeho zdravotní stav. Konopí je však možné např. inhalovat pomocí vaporizéru, či užívat společně s potravinami, které obsahují dostatečné množství tuku.

České léčebné konopí – kde hledat informace

  • Informace o předepisujících lékařích a lékárnách, jež konopí vydávají, najdete na serveru www.sukl.cz.
  • Seznamy lékařů, lékáren, ale i řadu dalších informací naleznete na webu www.sakl.cz.

České konopí bude levnější až o třetinu

Doposud bylo v České republice dostupné konopí výhradně ze zahraničí. V roce 2015 bylo v lékárnách vydáno celkem 846 g konopí a cena za gram se pohybovala kolem tří set korun. Česká marihuana na recept by v lékárně mohla stát kolem stovky, vědělo se již před několika lety a odhady se naplnily, léčebné konopí od českého pěstitele by mělo pacienta stát zhruba kolem sta korun.

poporodni_deprese

Základ ceny českého konopí pro pacienty tvoří částka, kterou pěstitel nabídl v rámci veřejné zakázky, což je šedesát osm korun. K tomu se připočítávají náklady za distribuci a skladování ve výši 9,75 Kč za 1 g konopí. Obchodní přirážka závisí na rozhodnutí lékárny a DPH činí deset procent. „Jsem velice rád, že českým pacientům můžeme nabídnout cenově přijatelnější konopí, a poskytnout jim tak doplňkovou léčbu, která řadě z nich usnadní těžký boj s vážným onemocněním,“ říká ředitel SÚKL Zdeněk Blahuta.

Český pěstitel předá distributorovi dle uzavřené smlouvy celkem čtyřicet kilogramů konopí, další dodávku SÚKL očekává na přelomu dubna a května tohoto roku.

Autor článku

Šéfredaktorka serveru Vitalia.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).