Hlavní navigace

Bodlák benedikt je dobrá příloha k masu

14. 3. 2014

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
Znáte ho jako bodláček, krasovlásek nebo ostropes. V každém případě je to nedoceněná bylina, která pomáhá zdravotnímu stavu. V kuchyni ho oceníte jako přílohu k masu.

Benedikt lékařský patří do čeledi hvězdnicovitých. Lidově se nazývá také požehnaný bodlák, bodláček, krasovlásek a ostropes. Je znám i pod označením benedikt čupet. Benedikt pochází ze Středomoří a ve volné přírodě se u nás nevyskytuje. Roste ale v Sýrii a Persii. Jako bylinka se průmyslově pěstuje v Maďarsku, ale více slouží pro lékařské účely než jako koření v kuchyni.

Využití v kuchyni

Sušený květ benediktu lze používat do pokrmů místo šafránu, pěkně pokrm zabarví. Čerstvé květy můžete spařit horkou vodou a použít jako přílohu k masu. Chutí se podobají artyčokům. Plody benediktu mají nasládlou chuť, květy a plody se nakládají v cukru jako kandované ovoce. Benedikt se přidává do bylinných likérů a vín, právě jeho hořká chuť vám je připomene.

Jak pěstovat benedikt

Benediktu lékařskému se daří na slunném stanovišti. Snese i sušší půdu, bez pravidelné zálivky, která je ale bohatá na živiny. Před výsevem půdu dobře prohnojte vápnem a na podzim zapracujte chlévskou mrvu. Připravíte tak hlubší a výživnou půdu. Benedikt patří mezi jednoleté byliny. Vysévejte přímo na připravený záhon v březnu až dubnu. Klíčit začne zhruba po deseti dnech. Výsev můžete provést i v červenci, do zimy tak stihnete sklidit čerstvé lístky. Při příliš hustém výsevu vyklíčené rostlinky vyjednoťte nebo přesaďte. Benedikt můžete vysadit na záhon po okopaninách.

Kdy sklízet a jak uchovat

Benedikt doporučujeme sbírat v rukavicích a ostrým nožíkem nebo nůžkami. Od června se sklízí nať a listy, které jsou bodlinaté. Sbírají se mladé lístky ještě předtím, než bylinka vykvete. Pro čerstvé použití se sbírají přízemní listy a kvetoucí vršky bylinky. Narovnané na sobě je můžete zamrazit. Při úpravě sušením lístky benediktu rychle sušte na větraném místě nebo v troubě. Benedikt můžete sklízet na etapy.

Babské rady

Benedikt lékařský je nedoceněnou bylinkou. Jeho účinky jsou protinádorové a antibakteriální. Přízvisko požehnaný nemá nadarmo. Antivirové účinky benediktu se využívají např. při léčbě pásového oparu. Listy právě utržené z benediktu se přikládaly na povrchové rány na kůži, protože urychlují hojení. Je vhodný také na ekzémy, lupénku; sladká olejnatá semena zas mají dobrý vliv na činnost střev. Zábaly z benediktového odvaru se dříve používaly při bolestech na prsou.

Léčivé účinky

Benedikt obsahuje hořčiny, třísloviny a silice. Pěstuje se pro éterické oleje a látku centaurin. Benedikt podporuje látkovou výměnu v organismu, setkáte se s ním v antirevmatických čajových směsích a působí také proti dně. Podporuje a osvěžuje správnou funkci našeho zažívání. Je účinný při léčbě onemocnění žlučníku a jater. Pozor – užívání benediktu se nedoporučuje v období těhotenství. Při nadměrném užívání benediktu vás může postihnout nevolnost a zvracení. Neužívejte ho více než čtyři gramy denně a při zánětech ledvin.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).