Chodí vaše dítě po špičkách? Může z toho mít problémy, stejně jako z autosedačky

14. 5. 2025

Sdílet

Máte doma malé dítě, které dělá první kroky a přitom všelijak balancuje na špičkách, zakopává, vytáčí nohy a podobně? Do určitě míry je to normnální, ale pokud potíže nemizí, proberte chůzi potomka s odborníkem. Nevěřte tomu, že z problémů vyroste, zbytečně byste mu zadělávali například na pozdější bolest zad.

Určité odchylky v motorickém vývoji dětí jsou v raném věku běžné, u jiných je ale třeba zpozornět.  Samozřejmě, dítě je v chůzi zprvu nemotorné, připomíná malého Golema, ale brzy by mělo získat stabilitu a koordinaci. V opačném případě je vhodné obrátit se na odborníky. 

Jako nejčastější problémy v pohybovém vývoji batolat do tří let vidíme zakřivení dolních končetin do ‚o‘ nebo ‚x‘, nesprávné postavení kotníků, které může doprovázet asymetrie ramen a lopatek, a také chůze po špičkách. Ta bývá v prvních týdnech, kdy se dítě samo postaví a zkouší si první krůčky, fyziologická, nicméně do zhruba tří týdnů až dvou měsíců by mělo být dítě schopno chodit s patou spuštěnou na zem. Velmi častá je také nejistá chůze a porucha koordinace, kdy vtočené špičky dovnitř brání dětem krok zrychlit a běhat, popsala Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka pražské Fyzioliniky. 

Oblíbený sed do W škodí kloubům, raději ho dítě rychle odnaučte Přečtěte si také:

Oblíbený sed do W škodí kloubům, raději ho dítě rychle odnaučte

Rodiče bývají nejlepšími pozorovateli svých dětí, a když se jim cokoli nezdá, svěří se na preventivních prohlídkách pediatrovi, to ale nemusí stačit. Praktičtí lékaři a ortopedi podle fyzioetareputky často radí vyčkat se slovy jako to se do tří let srovná nebo z toho vyroste. Tento přístup ale není vždy optimální – především z pohledu fyzioterapie, která se snaží zachytit a řešit i jemné odchylky co nejdříve.

Pediatři jsou skvělí na odhalení šelestu na srdci, vyznají se v dětských nemocech a očkováních, ale vady pohybového aparátu mají někteří tendenci zlehčovat. Podobně k menším odchylkám v chůzi přistupují i ortopedi. Tvrzení ‚do tří let to rozchodí‘ vychází z pozorování přirozeného vývoje, ale nebere v úvahu, že děti mají rozdílné předpoklady pro spontánní nápravu, míní Iva Bílková. 

Větší či menší pohybové vady batolat obvykle souvisí s celkově špatným držením těla, které samo od sebe nezmizí. Naopak, při vyčkávání si bude dítě dál samo fixovat chybné pohybové stereotypy, které brání zdravému vývoji kostí, kloubů a postavení páteře,

Poslechněte si podcast o cvičení s nohama 

Sbírání tužek nohou nám chodidlo nespraví, cvičit je potřeba celé tělo
Sbírání tužek nohou nám chodidlo nespraví, cvičit je potřeba celé tělo
0:00/

Právě v raném dětství má mozek i tělo nejlepší neuroplasticitu, tedy schopnost přizpůsobovat se a měnit v reakci na správné podněty. Jednoduché fyzioterapeutické cvičení, i kdyby jen preventivně, tak může být podle Bílkové klíčové pro vytvoření zdravých pohybových vzorců. Lepší je problémům předcházet, než je řešit později, když už jde třeba o strukturální změny, a náprava je mnohem složitější. U batolat není většinou nutné nasazovat složitá cvičení – postačí jednoduché aktivity ve formě hry. Využíváme například masážní podložky, přechody po nerovném povrchu, cvičení na BOSU nebo velkém míči a svaly můžeme podpořit také kinesiotapem, popsala fyzioterapeutka. 

Důležité je, aby dítě mělo pohyb spojený s radostí – tím se zároveň buduje pozitivní vztah ke sportu i k lepšímu vnímání svého těla. Pomoc fyzioterapeuta Bílková doporučuje všem rodičům, kteří si všímají, že odchylky v chůzi jsou časté a přetrvávají. 

Běžné medicínské omyly: Jak to je s lupáním kloubů, vejci či dětskou hyperaktivitou?

Pokud se jen trochu zajímáte o zdraví – a to byste měli – logicky musíte narážet i na spoustu nesmyslných doporučení a rad. A to jak těch, které se tváří zásadně, tak různých maličkostí, jako je třeba varování ohledně zadržování kýchání. Otestuje si, zda je snadné vás nachytat. 

Mohou za to autosedačky? 

Na stereotyp chůze u malých dětí mohou mít vliv různé faktory. Kromě příliš vysoké či nízké hmotnosti a nevhodné obuvi mohou na změny v chůzi působit hyperlordóza (nadměrné prohnutí bederní páteře vpřed), oslabené břišní a hýžďové svaly, anatomické odchylky, ale i jiné zdravotní potíže. 

Sledujeme také narůstající trend takzvaného container baby syndromu, což jsou děti, které tráví až nepřiměřeně dlouhou dobu v nosítkách, sedačkách, lehátkách a podobně, jinými slovy na jejich klouby, páteř a kosti působí fyzikální síly, které pod tlakem mění jejich růst a tvar. Dítě často držené v autosedačce pak může mít kulatá zádíčka a zkrácené břišní svaly nebo batole nošené neustále v nosítku může mít nohy více do O z toho, jak obklopují tělo maminky. Ač jsem zastáncem těchto pomůcek, zásadní zůstává dostatečná pohybová aktivita, protože i málo pohybu může zpomalit správný rozvoj stereotypu chůze, dodala fyzioterapeutka. 

Jak vypadá návštěva u fyzioterapeuta? 

Důvodem k vyšetření u dětského fyzioterapeuta mohou být jakékoli odchylky v motorickém vývoji dítěte. Když si rodiče všimnou neobvyklého způsobu chůze, držení těla nebo v případě opožděného, ale také uspěchaného pohybového vývoje.

Na prvním vyšetření fyzioterapeut hodnotí celkový pohybový stav dítěte – sleduje držení těla, případné známky skoliózy či asymetrie pánve, kvalitu pohybu a rovnováhu. Provádí také svalové testy k posouzení síly a aktivace jednotlivých svalových skupin. Součástí může být i vyšetření na podoskopu k posouzení postavení chodidel. Vše by mělo probíhat klidně, s ohledem na věk dítěte. Rodiče získají přehled o aktuálním stavu pohybového aparátu dítěte a konkrétní rady, jak ho podpořit doma. 

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).