Hlavní navigace

Akné v dospělosti: bez mastné kosmetiky a nevhodného jídla bude líp

29. 9. 2018

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Akné často trápí i v dospělosti. Jak proti němu nejlépe bojovat? Vyřazením nevhodné kosmetiky, úpravou jídelníčku i pomocí moderních technologií v rukou odborníků.

Mnoho lidí, a to především žen, trápí v dospělosti akné. Ta vzniká především z důvodů nerovnosti mužských a ženských hormonů. Příčinou či spouštěčem také mohou být genetické dispozice (zde se může jednat až o 50 % všech případů), kouření, stres nebo například špatná kosmetika. Nejčastějšími místy výskytu akné jsou obličej, záda, krk a paže. Dermatoložka Lucia Mansfeldová z Perfect Clinic Dermatology radí, jak akné v dospělosti zmírnit.

„Občasným akné v dospělosti mohou trpět především ženy, například během menstruace či v těhotenství, kdy dochází k hormonálním změnám. Pokud je ale akné přítomno delší dobu, je dobré o pokožku speciálně pečovat,“ říká lékařka.

Nevhodná kosmetika ucpe póry

Než si zajdete k dermatologovi kvůli léčbě akné, zkuste si udělat vlastní kosmetickou „inventuru“. Podívejte se, zda nepoužíváte nějaký krém či make-up, který akné podporuje nebo zhoršuje.

Galerie: 6 „pupínků“ na obličeji, které byste neměli zaměňovat

Lidé trpící problematickou pletí mohou používat přípravky s obsahem alkoholu, není pravda, že jsou zakázané, vždyť jejich odmašťující účinek je pro aknózní pleť žádoucí, ovšem nesmí být agresivní. „Vhodné nejsou příliš hutné krémy, které nedovolí pokožce ‚dýchat‘, a krémy mastné, které zhoršují ucpávání mazových žlázek. Tady pozor na fotoprotektivní přípravky, které jsou mastné a v kombinaci se sluncem způsobí tzv. akné mallorca. Ideální jsou krémy, které obsahují retinoidy, kyselinu azelaovou nebo ovocné AHA kyseliny v nižší koncentraci,“ vysvětluje Lucia Mansfeldová.

Akné zřejmě svědčí cukr a rohlíky

Vhodnou prevencí, jak předcházet výskytu akné, je i úprava jídelníčku. Neexistují sice exaktní studie prokazující účinek konkrétních potravin na vznik akné, ale obecně se doporučuje racionální výživa se sníženým obsahem živočišných tuků a bohatá na vlákninu. Nicméně názory na vliv stravy se liší.

Vhodné podle lékařky nemusí být potraviny s obsahem jednoduchých cukrů (řepný a hroznový cukr, sacharóza, třtinový cukr) a pečivo z bílé mouky. Někomu pomůže omezení mléka (mnoho lidí po vynechání kravského mléka popisuje velké zlepšení pokožky), lepku a také dráždivých potravin, jako jsou kakao, káva či velmi kořeněná jídla.

Laser či chemický peeling umí napravit škody

„Úspěšné vyhojení akné může někdy vyžadovat kombinaci celkové i místní léčby. V rámci přímého ošetření postižených míst se uplatňují masti s dezinfekčním a hojivým účinkem. V případě, že po vyhojení akné zůstávají na kůži pigmentové skvrny nebo jizvičky, lze provést tzv. resurfacing pomocí CO2 laseru. Jeho vlivem dochází v hluboké vrstvě kůže k obnovení tvorby kolagenních vláken. Pleť se postupem času vypíná, jizvy se vyrovnávají a vzhled postižené kůže se významně zlepšuje. Konečný výsledek laserového ošetření se projeví za dva až šest měsíců,“ říká dermatoložka. Dodává, že stopy po akné likviduje dobře i technika tzv. microneedlingu, což je nová generace mezoterapie, která aktivuje tvorbu kolagenu a elastinu a spouští tak samoomlazující procesy v pokožce.

Galerie: Dermatilománie – porucha narušování kůže

Stejně tak dobrou službu udělají lasery a microneedling v případě pleti s rozšířenými póry, která mívá k akné sklon.

Zmírnit projevy akné je možné také díky chemickému peelingu. Jedná se o lékařskou techniku, kdy se aplikací a působením jedné nebo více AHA kyselin destruuje kůže určité hloubky. AHA kyseliny jsou ovocné kyseliny, které se přirozeně vyskytují v ovoci a dalších potravinách a exfoliací pomáhají uvolnit a odstranit mrtvé povrchové vrstvy kůže. Přirozeně pak dochází ke stimulaci obnovy buněk v různých vrstvách kůže, vysvětlila lékařka.

Odborná spolupráce:

MUDr. Lucia Mansfeldová

Dermatoložka z Perfect Clinic Dermatology. Lékařka s atestací v oboru dermatovenerologie a v oboru korektivní dermatologie, absolvovala kurz dermatochirurgie, pracuje také na Dermatovenerologickém oddělení FN Motol.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).