Hlavní navigace

7 kroků, které zabrzdí degeneraci sítnice

5. 5. 2016

Sdílet

 Autor: Shutterstock.com
Stejně jako stárneme my, stárnou i naše oči. A stejně jako můžeme v mnohém ovlivnit, v jakém stavu nás zastihne padesátka, šedesátka, sedmdesátka…, můžeme podobně pomoci i svému zraku.

Degenerace sítnice, plným názvem věkem podmíněná makulární degenerace, patří mezi nejvýznamnější oční onemocnění současnosti, alespoň pokud mluvíme o západním světě. „V našich podmínkách až u padesáti procent lidí, kteří jsou zrakově hendikepovaní ve starším věku, je příčinou věkem podmíněná makulární degenerace,“ říká v rozhovoru Pavel Němec, specialista na onemocnění sítnice z pražské Ústřední vojenské nemocnice.

Věkem podmíněná makulární degenerace

  • Je to stárnutí centrální části sítnice (makuly).
  • Jde o závažné chronické degenerativní onemocnění.
  • Patří mezi nejvýznamnější oční choroby současnosti.
  • Je nejčastější příčinou ztráty zraku u lidí nad padesát let.
  • Zpočátku vede ke zhoršování kvality vidění, postupně až k centrální (tzv. praktické) slepotě.
  • Více o nemoci: Věkem podmíněná makulární degenerace

S genetikou ani věkem nic moc nenaděláme, ale jsou faktory, které můžeme podstatně ovlivnit.

1. Jezte zdravě

Pro zdravé oči je klíčová pestrá strava bohatá na vitamíny, minerály a antioxidanty. Lékaři doporučují konzumovat dostatečné množství listové a barevné zeleniny a ovoce. Váš jídelníček by měl být také bohatý na ryby.

2. Hlídejte si dostatek vitamínů a minerálů

Oko je po celý život vystaveno světlu. Prostřednictvím oxidačních reakcí toto světlo vede k produkci látek zvaných volné radikály. S přibývajícím věkem se oko těchto volných radikálů nedokáže správně zbavit, a tak se urychluje jeho stárnutí, které je pak příčinou zhoršeného vidění.

Antioxidanty produkci volných radikálů snižují. Je proto důležité zvýšit přísun antioxidantů – vitamínu C, E a stopových prvků, např. zinku, který napomáhá udržovat kvalitu zraku. Ať už prostřednictvím pestré stravy či výživových doplňků.

3. Máte nadváhu? Zhubněte

Tuková tkáň a makula (centrální část sítnice) spolu zjednodušeně řečeno soupeří o ukládání luteinu a zeaxantinu. U lidí s nadváhou byla zjištěna vyšší hladina luteinu a zeaxantinu v tukové tkáni na úkor obsahu těchto látek ve tkáních oka. Snížení váhy tak může zlepšit ukládání do makuly a zajistit efektivní využití doplňků stravy.

4. Nekuřte a hlídejte si tlak

Při kouření vznikají volné radikály a dochází ke změnám metabolismu sítnice. Kuřáci mají také zvýšené nároky na spotřebu antioxidantů.

Dalším rizikovým faktorem je vysoký krevní tlak. Hlídejte si jeho hodnoty. „Kouření je prokazatelný rizikový faktor, dále výrazná nadváha se zatížením kardiovaskulárního systému a zvýšením krevního tlaku. To jsou rizikové faktory, protože zhoršují prokrvení sítnice,“ říká Pavel Němec.

5. Chraňte si oči

Dlouhodobá vysoká zátěž zraku světlem znamená pro sítnici riziko vzniku volných radikálů, které zatěžují obranný systém a mohou se podílet na vzniku a rozvoji věkem podmíněné makulární degenerace. Lidé, kteří tráví většinu času venku, by si měli zrak chránit ochrannými pomůckami, například slunečními brýlemi nebo speciálními kapkami s UV filtrem.

TIP: Test slunečních brýlí

6. Kontrolujte svůj zrak

Zejména pokud patříte do rizikové skupiny (přečtěte si, komu hrozí makulární degenerace), je vhodné, abyste sami pravidelně kontrolovali svůj zrak. Základní pomůckou pro samovyšetření zraku je tzv. Amslerova mřížka. Pokud se mřížka jeví nepravidelně nebo se prostorově mění, můžete trpět makulární degenerací. Amslerovu mřížku najdete zde včetně popisu testu.

7. Máte podezření? Navštivte lékaře

Neváhejte s návštěvou lékaře při jakýchkoliv pochybnostech či podezření. Včasné zachycení nemoci je velmi důležité a ovlivní další léčbu.

Věkem podmíněná makulární degenerace má dvě formy. Na počátku nemoci je vždy suchá forma, začíná se rozpadat centrální část sítnice. Během suché formy degenerace makuly se postupně zhoršují zrakové funkce. U suché formy lze vhodnými preparáty zpomalovat průběh nemoci.

Vlhká forma degenerace makuly nastupuje po suché formě, dochází k již prudkému zhoršení zrakových funkcí. V této fázi si už nelze nemoci nevšimnout. Pro vlhkou formu degenerace se používají injekce, které se píchají do oka a tuto formu účinně zastavují.


Odborná spolupráce

MUDr. Pavel Němec

Oční lékař. Zaměřuje se na vitreoretinální chirurgii a speciální diagnostické postupy. Má dlouholeté zkušenosti z oblasti kataraktové a rohovkové mikrochirurgie. Kromě dlouholetého působení na Oční klinice ÚVN Praha je mikrochirurgem soukromých klinik a odborným konzultantem v oblasti OCT diagnostiky a sítnicové problematiky řady soukromých pracovišť.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).