Hlavní navigace

Vadí nevhodné brýle a kazí počítač oči? Oční lékař o častých omylech

Sdílet

 Autor: Shutterstock.com
Proč je dobré navštěvovat očního lékaře pravidelně, i když nevnímáme žádné potíže? Může si člověk poškodit zrak tím, že nenosí předepsané dioptrie? V čem se liší levné dioptrické brýle ze supermarketů oproti brýlím z optik?

Oční lékař Martin Fučík, primář operačních sálů a glaukomového centra na klinice Lexum v Praze (www.lexum.cz), vyvrací některé z omylů, které o zrakových vadách a péči o zrak panují.

Měl by každý z nás navštěvovat očního lékaře preventivně v nějakých pravidelných intervalech? Nebo je to zbytečné a stačí přijít, až když pociťujeme nějaký problém? 

Vyšetření po narození probíhá automaticky. Další vyšetření v dětství většinou organizují rodiče, když se jim něco nezdá. Vyšetření na řidičský průkaz by mělo být povinné, jinak mladí lidé chodí jen při potížích. Starší čtyřiceti let by měli chodit kvůli genetické zátěži (glaukom v rodině) cca každých pět let a lidé nad šedesát let každé dva roky. Chodit až při potížích není vždy bez rizika, že se najde již pokročilý zelený zákal nebo zanedbaný chronický nález.

Přečtěte si více: Vyšetření fungují jako výborný filtr pro zachycení nemoci, říká oční specialista

Co všechno v běžném denním životě očím škodí? Čemu by se měl člověk vyhýbat nebo se nějakým způsobem chránit?

Lidé by se neměli dívat do slunce či zdroje laserového záření, pracovat nebo sportovat bez doporučených ochranných pomůcek.

Ochrana očí proti slunci

Jako ochranu proti slunci používejte kvalitní sluneční brýle. Kvalita UV filtru nezávisí na jeho probarvení. Samotná tmavost skla vypovídá pouze o jeho propustnosti pro viditelné světlo, které vnímáme. UV záření je neviditelné, nevnímáme jej. Doporučovaný bývá UV filtr 400.

Opravdu má mrkev na zrak tak blahodárné účinky, jak se traduje?

Mrkev má v sobě vitamin A, o kterém se vedou debaty. Je to vitamin vstřebatelný v tuku, a tak by měla být dušená na másle nebo podávaná s olivovým olejem.

Vitamin A je důležitý pro správnou výživu sítnice

Na kvalitu zraku tak mrkev efekt může mít, a to nepřímo prostřednictvím výživy sítnice (prevence zákalu, degenerace sítnice). Stejnou službu vám prokáže i řada dalších potravin, například játra, listová zelenina, meruňky, kapusta, vaječný žloutek nebo kurkuma. S dioptrickými vadami očí však konzumace mrkve nijak nesouvisí.

Jak můžeme o své oči pečovat? Můžete doporučit nějaké rady, cvičení, procedury?

Doporučuji si oči chránit, cvičení a procedury podle mého nikam nevedou.

Jak se díváte na doplňky stravy ke zlepšení zraku z lékáren? Může jejich užívání výrazněji kvalitu zraku podpořit?

K doplňkům stravy jsem rezervovaný, doporučuji je spíše u pokročilých forem věkem podmíněných změn sítnice (více o tzv. makulární degeneraci) či pokročilých forem glaukomu.

Lze si ještě zhoršit zrak tím, že člověk nenosí předepsané dioptrie? Nebo to naopak nemá na zhoršení oční vady žádný vliv?

Optické pomůcky jiné než předepsané dle mého názoru zrak nemohou postihnout, maximálně člověk nevidí, co by mohl, anebo se může cítit unaven a oči mohou pobolívat z akomodační snahy. O přímém postižení zraku touto cestou jsem ale ještě neslyšel, maximálně u dětí, kde může vzniknout z důvodu nesprávné brýlové korekce tzv. amblyopia, neboli tupozrakost.

Tupozrakost

  • Oční vada, při které dochází ke snížené schopnosti vidění jednoho nebo i obou očí.
  • Většinou bývá jednostranná – jedno oko vidí velmi dobře, ale vjemy z druhého oka bývají potlačeny.
  • Proto tato vada často unikne pozornosti (navenek se zdá, že člověk s jednostrannou tupozrakostí vidí celkově dobře).
Přečtěte si: Jak vybrat brýle pro děti

V dnešní době lze zakoupit dioptrické brýle už i v supermarketech za pár korun. V čem se takové brýle liší od těch z optik, když pomineme kvalitu provedení? V čem jsou špatné a proč se nedoporučují nosit dlouhodobě? 

Brýle ze supermarketu doporučuji jako vhodnou formu provizorní korekce třeba po operaci, kdy pacient čeká na finální výsledek své zrakové vady. Jejich nevýhodou je, že nejsou dělány na míru zákazníkovi a nezohledňují rozdíly mezi očima. Ale jako univerzální pomůcku pro akutní použití nebo při ztrátě svých brýlí třeba na dovolené, proč ne. Nejsou na dlouhodobé použití a brýle změřené v optice budou oftalmologem vždy preferované.

Více k tématu v článku: Brýle na čtení z drogerie? Pouze z nouze

Když si vezmeme dlouhodobé dennodenní několikahodinové koukání na obrazovku počítače – jaký je zde vliv na zrak a eventuální vznik či zhoršení zrakových vad? 

Koukání do počítače s dobře změřenou korekcí by nemělo oči v zásadě zdravotně postihovat. V důsledku snížení frekvence mrkání jsou oči unavenější a sušší, proto je dobré použít umělé slzy.

Syndrom suchého oka

  • Zdravé oko je neustále pokryté slzným filmem, který chrání povrch oka před infekcemi, vyživuje ho, odplavuje z jeho povrchu odumřelé buňky a bakterie.
  • Suché oko se projevuje začervenáním, řezáním, pálením, pocitem písku a cizího tělesa v očích, světloplachostí a pocitem únavy očí.
  • Umělé slzy jsou název pro roztok, který nahrazuje chybějící slzy v očích, utiší pocit svědění a podráždění, zredukuje zarudnutí a podpoří regeneraci rohovky a spojivek.

MUDr. Martin Fučík

primář operačních sálů a glaukomového centra na klinice Lexum v Praze (www.lexum.cz)

Patří k nejzkušenějším očním chirurgům v České republice s nejvyšším počtem provedených zákroků. Specializuje se na mikrochirurgii katarakty, refrakční nitrooční chirurgii, diagnostiku a léčbu glaukomu. Je autorem řady odborných publikací a statí zabývajících se zejména problematikou diagnostiky a léčby glaukomu. Jako jeden z operatérů se na klinice Lexum aktivně podílel na realizaci studie ECOS (European Cataract Outcome Study – Evropská kataraktová studie). Mezi největší pracovní úspěchy MUDr. Martina Fučíka patří vědecká stáž se zaměřením na diagnostiku a léčbu glaukomu v Doheny Eye Institute v Los Angeles, dobrodružná chirurgická mise v africké Zambii a také půlroční pracovní stáž na Novém Zélandu.

Autor článku

Psaní článků pro internetové magazíny se věnuje již od roku 2010. Na serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na zdravotní problematiku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).