Hlavní navigace

Oční chirurg doporučuje oční jógu a akupunkturu

21. 10. 2015

Sdílet

 Autor: Shutterstock.com
Nejsme příliš zvyklí, aby zástupce západní medicíny doporučoval alternativní metody. Zkušený oční chirurg, přednosta moderní oční kliniky, vás proto možná překvapí. Co očím pomáhá?

Až osmdesát procent informací získává člověk prostřednictvím zraku, proto je nutné nejen si oči chránit, ale také jim dopřát potřebné živiny a cviky. Zraku prý dokonce prospívají i metody méně obvyklé.

Jehlou do oka? To ne

Bolesti hlavy, zad nebo neplodnost – to jsou nejčastější důvody, proč lidé zkoušejí akupunkturu. Málokdo ale ví, že má blahodárné účinky i na zrak. „Akupunktura je metoda tradiční čínské medicíny, která má mnohatisíciletou historii a lze díky ní ovlivňovat a léčit některé oční nemoci a vady,“ říká oční specialista Pavel Stodůlka.

Prim. MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D.

přednosta sítě očních klinik Gemini

Vystudoval medicínu na Univerzitě Palackého v Olomouci, absolvoval postgraduální studium na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Zkušenosti s oční chirurgií sbíral i po světě, hlavně v Kanadě. Působil jako přednosta očního oddělení Baťovy nemocnice ve Zlíně a založil soukromou oční kliniku Gemini (www.gemini.cz). Má dlouholetou praxi v široké škále očních operací. Přednáší na mezinárodních kongresech, vyučuje v kurzech pro zahraniční oční lékaře. Je držitelem několika významných ocenění.

Lidé se přitom nemusí bát, že by jim lékař píchal jehly do oka. „Aplikují se nejen do akupunkturních bodů blízko oka, ale také na různá jiná místa po celém těle,“ popisuje lékař.

Na klinice vyvíjíme metodiku, jak akupunkturu co nejefektivněji využívat pro léčbu očních nemocí a očních vad,“ dodává ještě k akupunktuře. Ta ale není jedinou alternativní metodou, kterou oční chirurg doporučuje pro dobrý zrak.

Dejte si pauzu a zacvičte si oční jógu

Dalším možným způsobem, jak si dopomoci k lepšímu vidění, je podle Pavla Stodůlky oční jóga: „Velmi často pacientům s očními vadami doporučujeme masáže očí a takzvanou oční jógu.“

Jsou to cviky, kdy se typicky lidem pracujícím každodenně na počítači doporučují krátké přestávky. Je dobré oči například každou hodinu dvě minuty trochu promasírovat a procvičit. Oku prospívají krouživé pohyby, pohledy různými směry, nahoru, dolů a do různých stran. „Tak se oko vlastními očními svaly promasíruje a tím se zlepší metabolismus, látková výměna v oku a jeho okolí, což má pozitivní účinky na zrak,“ popisuje lékař.

Oči a jídlo: nejen mrkev, ale také kurkumin

Vedle cvičení pomáhá očím i zdravé stravování. „Asi nejznámější potravinou, která prospívá zraku, je mrkev, která pozitivní účinky na zrak skutečně má,“ říká Pavel Stodůlka, „málo známá je kurkuma. Ta je velmi populární například v Indii a je prokázáno, že kromě velmi pozitivního vlivu na zrak má také protinádorový efekt.“

Čtěte více: Studie se vzácně shodují: kurkumin je málem zázrak

Také je dobré jíst často ovoce a zeleninu, ve kterých je řada látek, které mají ochranný vliv na sítnici oka. Vhodné je upřednostnit například olivový olej před živočišnými tuky. Naopak zraku neprospívá časté pojídání tučného masa. „Škodlivé látky se usazují v cévách, a to v celém organismu, tedy také v cévách oka, zejména v oční sítnici, což může vést k jejímu závažnému poškození,“ varuje oční chirurg.

poporodni_deprese

Alternativní metody pro zlepšení zraku doporučují někteří specialisté doplnit homeopatií. Jídelníček zase obohatit bylinkami. Blahodárné účinky má například kozlík lékařský nebo květ chryzantémy. V pokročilejším věku jsou podle lékaře vhodné potravinové doplňky – pozor ale na předávkování. „Pro dobrý zrak je podstatný lutein. Ten obsahuje například obilí, ovoce a zelenina nebo vaječný žloutek. Na správné fungování enzymů v oku má velký vliv zinek. Proto je důležité konzumovat potraviny bohaté na tento minerál. Mezi ty patří například vajíčka, mléko, dýňová semínka, ústřice nebo pštrosí maso. S přibývajícím věkem ale slábne schopnost tyto látky z běžné stravy vstřebávat, proto je vhodné zařadit do jídelníčku potravinové doplňky, které tyto látky obsahují. Navíc příliš velký přísun zinku může očím škodit. Potravinové doplňky obsahují takové množství látek, které odpovídá doporučené denní dávce,“ upozorňuje Pavel Stodůlka.

Zdroj: TZ Oční klinika GEMINI, www.gemini.cz

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).