Hlavní navigace

Seriál Zdravé oči

Zrak je nejdůležitější lidský smysl, zvláště v dnešní době. „Jsme společnost založená na zraku. Proto oční nemoc velmi hendikepuje,“ říká v rozhovoru specialista na onemocnění sítnice Pavel Němec.

Pomocí zraku vnímáme až osmdesát procent podnětů z okolí. Zdravé oči jsou pro nás mimořádně důležité. Jedním z nejpalčivějších problémů mezi dalšími postiženími zraku, který trápí oční lékaře i pacienty, je degenerace sítnice.

O této nemoci s názvem věkem podmíněná makulární degenerace se v seriálu dozvíte vše podstatné. Jak ji poznáte, co můžete dělat preventivně i jak se léčí.

Partner

. .

Nejčastější oční onemocnění, která nám hrozí ve vyšším věku (Komerční sdělení)

Co si budeme povídat – ačkoliv se udržujeme v kondici, jíme zdravě a žijeme aktivně, roky v kalendáři prostě nezastaví nikdo z nás.

7. 11. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Tipy jak udržet své oči fit (Komerční sdělení)

Zdravé klouby, zdravé cévy a tepny či zdravý žaludek – to všechno jsou věci, na které jsme si již zvykli dávat ve svém životě pozor a starat se o ně.

10. 10. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Makulární degenerace – skrytá hrozba pro naše oči. Co ji způsobuje? (Komerční sdělení)

Makulární degenerace je jedno z nejzávažnějších očních onemocnění, které nás může postihnout. Začíná nenápadně, takřka bez příznaků a odhaleno bývá zpravidla až v pokročilé fázi.

13. 6. 2016 0:00
Doba čtení: 1 minuta

Syndrom počítačového vidění: stačí dvě hodiny u monitoru denně

Pracujete denně u počítače? Stačí dvě až tři hodiny a hrozí vám syndrom počítačového vidění. Mezi projevy patří podráždění očí, snížení schopnosti zaostřit i dvojité vidění. Oční projevy doprovází celková únava organismu, často také bolesti krční páteře nebo hlavy.

Doba čtení: 5 minut

7 nemocí očí, které se musí léčit včas

Mít nemocné oči neznamená jen „nosit brýle“. Podívejte se s námi na některé nejčastější oční choroby. Víte, jaké jsou jejich první příznaky a jak se léčí? Co můžeme dělat, abychom si oči zbytečně neničili?

20. 5. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

7 kroků, které zabrzdí degeneraci sítnice

Stejně jako stárneme my, stárnou i naše oči. A stejně jako můžeme v mnohém ovlivnit, v jakém stavu nás zastihne padesátka, šedesátka, sedmdesátka…, můžeme podobně pomoci i svému zraku.

5. 5. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Test: Ujistěte se, že vaše oči jsou v pořádku

Patří mezi nejvýznamnější oční choroby současnosti. Je nejčastější příčinou ztráty zraku u lidí nad padesát let. Otestujte si, zda vám hrozí degenerace makuly.

Doba čtení: 3 minuty

Zvláštní brýle pomáhají barvoslepým lišit zelenou a červenou

Asi čtyřem z pěti barvoslepých napomohou zvláštní sluneční brýle zesílením sytosti barev k normálnějšímu barevnému vidění — sice především v jasném denním světle, ale u počítače lze využít čoček zatmavených méně.

Doba čtení: 7 minut

Vadí nevhodné brýle a kazí počítač oči? Oční lékař o častých omylech

Proč je dobré navštěvovat očního lékaře pravidelně, i když nevnímáme žádné potíže? Může si člověk poškodit zrak tím, že nenosí předepsané dioptrie? V čem se liší levné dioptrické brýle ze supermarketů oproti brýlím z optik?

Doba čtení: 4 minuty

Osm zajímavostí, které jste nevědeli o makulární degeneraci (Komerční sdělení)

Makulární degenerace je závažné a obtížně léčitelné oční onemocnění. Přečtěte si osm zajímavostí o chorobě, kterou můžete mít, aniž byste o tom vůbec věděli.

4. 4. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Jsme společnost založená na zraku. Proto oční nemoc velmi hendikepuje

Písmenka utíkají a vlní se. Když se chcete podívat na televizi, uvidíte jen okraje obývacího pokoje. „Věkem podmíněná degenerace makuly výrazně snižuje kvalitu života,“ říká oční specialista Pavel Němec. Přitom existuje prevence i léčba.

24. 3. 2016 0:00
Doba čtení: 9 minut