Hlavní navigace

nemocenská

Mezi důvody pro výpověď by mohlo přibýt porušení nemocenské

Mezi důvody, kdy může dát zaměstnavatel výpověď, zřejmě přibude porušení nemocenské. Informovala o tom o víkendu s odvoláním na časopis Týden televize Prima, píše agentura ČTK. Materiál již poslalo Ministerstvo práce a sociálních věcí do připomínkového řízení. „Aby zaměstnavatelé měli možnost, tak jak vyplácejí první tři týdny náhrady nemoci, tak aby měli zvýšenou možnost kontroly, ale také postihu za zneužívání nemocenské,“ řekl televizi ministr Jaromír Drábek.

7. 3. 2011 8:00
Doba čtení: 1 minuta

Nemoc i rodičovská prodlouží výpovědní dobu, třeba o celé roky

Ochranná doba může prodloužit pracovní poměr, a oddálit tak jeho skončení. A to o dny, měsíce a roky i přes to, že jste dostali od zaměstnavatele výpověď. Příklady uvádí server Měšec.cz. Zaměstnavatel nesmí dát zaměstnanci výpověď v ochranné době – tedy v případech specifikovaných v ust. § 53 odst. 1 zákoníku práce.

22. 2. 2011 15:42
Doba čtení: 2 minuty

Jsou Pražáci nejzdravější?

Česká správa sociálního zabezpečení seznamuje s počtem pracovních neschopností i prostonaných dnů  v minulém roce. Lidé loni stonali méně než v roce, ubylo i neschopenek. Nejkratší dobu byli nemocní Pražané. Počet dočasných pracovních neschopností se loni ve srovnání s rokem 2009 snížil o 12,6 procenta. Celkem jich bylo zhruba 1,33 milionu, o 192.000 méně než rok předtím. Ubylo i prostonaných dnů a zkrátila se průměrná doba trvání jedné dočasné pracovní neschopnosti.

3. 2. 2011 7:29
Doba čtení: 1 minuta

Dovolené nejsou, co bývaly (a můžeme si za to sami)

FEJETON – Stává se vám, že pracujete, i když jste na dovolené a máte odpočívat? Nebo že se musíte zabývat pracovními záležitostmi, i když jste nemocní? Nejste sami. Ale normální to není.

Doba čtení: 3 minuty

Rodičovský příspěvek, porodné, nemocenská... a další změny roku 2011

Poslaneckou sněmovnou prošly v dusné atmosféře zásadní změny, které příští rok zasáhnou peněženku každého z nás.  Nový rok tak s největší pravděpodobností přinese řadu změn v oblasti osobních financí. Server Měšec.cz připravil přehled opatření, která se projeví na stavu vašeho konta: Stavební spoření: menší podpora státu a zdaněné výnosy Daň z příjmů: 1200 korun na povodně Podpora v nezaměstnanosti: méně, pokud odejdete na dohodu Rodičovský příspěvek: méně nezaměstnaným Porodné: faktický konec…

4. 11. 2010 9:45
Doba čtení: 1 minuta

Podporu i nemocenskou je možné pobírat současně. A ještě si můžete přivydělávat

S využitím institutu ochranné lhůty je možné být na podpoře a zároveň pobírat nemocenskou. Pokud splníte určité podmínky, podpora v nezaměstnanosti nevylučuje ani výkon zaměstnání.  Fyzická osoba, která je uznána za dočasně neschopnou pro nemoc nebo úraz a případně pobírá nemocenské dávky, nemůže být v této době zaevidována jako uchazeč o zaměstnání. Pokud vám tedy např. skončí zaměstnání a následně den na to onemocníte, vaše pracovní neschopnost je překážkou pro zařazení do evidence uchazečů o…

16. 6. 2010 10:29
Doba čtení: 1 minuta

Jsou první tři dny nemocenské bič na simulanty?

Měšec.cz: Z levicových stran se ozývají hlasy brojící za proplácení prvních třech dní nemocenské. Statistiky o nemocnosti ale neukazují na to, že by to byl dobrý nápad. Jak vlastně probíhá kontrola nemocných a jak se vám prodraží, když vás nezastihne doma?  Není tomu tak dávno, co jsme měli možnost sledovat snahy levicových stran o znovuzavedení proplácení prvních třech dní nemocenské. Je to ale opravdu dobrý nápad? Nejsou nezaplacené první tři dny nemocenské spíš bičem na simulanty?

4. 3. 2010 10:00
Doba čtení: 2 minuty

Vloni ubyla třetina pracovních neschopností. Že bychom byli zdravější?

Česká zpráva sociálního zabezpečení přinesla informace o nemocnosti v uplynulém roce. Kolik neschopenek jsme vybrali, jak dlouho jsme stonali a kde bylo nejvíc marodů? V loňském roce ubylo v České republice pracovních neschopností, stonalo se ale déle. Z porovnání s rokem 2008 vyplynulo, že vystavených neschopenek bylo o celých 31 % méně než v roce 2008. Vloni evidovala ČSSZ celkem milión a půl pracovních neschopností, o rok dříve to bylo více než dva milióny.

28. 1. 2010 14:41
Doba čtení: 1 minuta

Úředníků bude víc. Končí zpožděná výplata nemocenské?

Zpoždění při výplatě peněžité podpory v mateřství a nemocenských dávek snad už brzy skončí. Vláda v pondělí schválila zvýšení počtu úředníků České správy sociálního zabezpečení. Podle ministra práce a sociálních věcí Petra Šimerky je personální posílení o téměř 450 míst jediným možným řešením současné situace. Správě sociálního zabezpečení by jinak hrozila „havárie" základních funkcí. Nedostatečná personální kapacita úřadu, který nyní zaměstnává přes osm tisíc lidí, se podle něj projevila už na…

30. 6. 2009 10:55
Doba čtení: 1 minuta

S ekonomickou krizí klesl i počet nemocných

Ekonomická krize změnila postoj Čechů k marodění. Podle statistik chodí do práce i při nemoci, méně naopak stonají doma. Když už musí zůstat ležet v posteli, raději si vezmou dovolenou, než by si nechali napsat neschopenku. Informoval o tom server iDnes.cz.  Kromě obav, že se maroděním v době krize znelíbí svému zaměstnavateli, stojí za změnou chování i fakt, že většině lidí se od letošního roku marodit už nevyplatí. Potvrzují to lékaři i firmy, které nemocné kontrolují a mají nouzi o zakázky.

24. 6. 2009 10:25
Doba čtení: 1 minuta

Kvůli nemoci už tolik neproděláte, mění se zákon

Dosud prakticky neznámou součástí „protikrizového balíčku“, přijatého sněmovnou, je také drobná změna zákoníku práce. Díky ní alespoň částečně skončí znevýhodnění lidí pracujících na delší směny. Oproti současnému stavu si polepší v prvních dnech nemoci. Informuje o tom server Aktuálně.cz I nadále má sice platit, že nemocní zaměstnanci nedostanou náhradu mzdy za první tři neodpracované dny. U směnných provozů však půjde o maximálně 24 hodin naplánovaných směn. Počínaje 25. hodinou tedy začne…

25. 5. 2009 9:24
Doba čtení: do minuty

Kvůli nemoci už tolik neproděláte, mění se zákon

Dosud prakticky neznámou součástí „protikrizového balíčku“, přijatého sněmovnou, je také drobná změna zákoníku práce. Díky ní alespoň částečně skončí znevýhodnění lidí pracujících na delší směny. Oproti současnému stavu si polepší v prvních dnech nemoci. I nadále má sice platit, že nemocní zaměstnanci nedostanou náhradu mzdy za první tři neodpracované dny. U směnných provozů však půjde o maximálně 24 hodin naplánovaných směn. Počínaje 25. hodinou tedy začne nemocný zaměstnanec dostávat náhradu…

22. 5. 2009 16:53
Doba čtení: do minuty

Nový systém nemocným komplikuje život

Od letošního ledna začal fungovat nový systém výplat sociálních dávek, podle kterého jsou první tři dny nemoci neplacené, zatímco dalších jedenáct dní platí zaměstnavatel nemocnému takzvanou náhradu mzdy. Od 15. dne pracovní neschopnosti pak zaměstnavatel předá podklady příslušné správě sociálního zabezpečení.

Doba čtení: 1 minuta