Hlavní navigace

Mezi důvody pro výpověď by mohlo přibýt porušení nemocenské

Redakce

Mezi důvody, kdy může dát zaměstnavatel výpověď, zřejmě přibude porušení nemocenské. Informovala o tom o víkendu s odvoláním na časopis Týden televize Prima, píše agentura ČTK. Materiál již poslalo Ministerstvo práce a sociálních věcí do připomínkového řízení. „Aby zaměstnavatelé měli možnost, tak jak vyplácejí první tři týdny náhrady nemoci, tak aby měli zvýšenou možnost kontroly, ale také postihu za zneužívání nemocenské,“ řekl televizi ministr Jaromír Drábek.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Mezi důvody, kdy může dát zaměstnavatel výpověď, zřejmě přibude porušení nemocenské.

Informovala o tom o víkendu s odvoláním na časopis Týden televize Prima, píše agentura ČTK. Materiál již poslalo Ministerstvo práce a sociálních věcí do připomínkového řízení.

Aby zaměstnavatelé měli možnost, tak jak vyplácejí první tři týdny náhrady nemoci, tak aby měli zvýšenou možnost kontroly, ale také postihu za zneužívání nemocenské,“ řekl televizi ministr Jaromír Drábek.

Lidí, kteří porušují léčbu, přibývá

Loni se zvýšil počet lidí, kterým byla kvůli porušení léčby zkrácena nebo odňata nemocenská. Bylo jich 3468, to je o téměř 23 procent víc než v roce 2009. O 23 procent se ale zároveň zvýšil počet kontrol, zaměstnanci okresních a městských správ jich provedli celkem 185 651.

Při kontrole se musí lidé prokázat občanským průkazem či jiným dokladem a předložit neschopenku. Pokud tak neučiní, může jim kromě odebrání části nebo celé nemocenské hrozit i pokuta do výše 10.000 korun, v případě závažného porušení režimu pracovní neschopnosti až 20.000 korun.

Kromě pracovníků okresních a městských správ sociálního zabezpečení může kontrolu provést také zaměstnavatel, a to v prvních třech týdnech pracovní neschopnosti svého zaměstnance, tedy v době, po kterou mu vyplácí nemocenskou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).