Hlavní navigace

Jsou první tři dny nemocenské bič na simulanty?

4. 3. 2010

Sdílet

Měšec.cz: Z levicových stran se ozývají hlasy brojící za proplácení prvních třech dní nemocenské. Statistiky o nemocnosti ale neukazují na to, že by to byl dobrý nápad. Jak vlastně probíhá kontrola nemocných a jak se vám prodraží, když vás nezastihne doma?  Není tomu tak dávno, co jsme měli možnost sledovat snahy levicových stran o znovuzavedení proplácení prvních třech dní nemocenské. Je to ale opravdu dobrý nápad? Nejsou nezaplacené první tři dny nemocenské spíš bičem na simulanty?

Měšec.cz: Z levicových stran se ozývají hlasy brojící za proplácení prvních třech dní nemocenské. Statistiky o nemocnosti ale neukazují na to, že by to byl dobrý nápad. Jak vlastně probíhá kontrola nemocných a jak se vám prodraží, když vás nezastihne doma? 

léky

Není tomu tak dávno, co jsme měli možnost sledovat snahy levicových stran o znovuzavedení proplácení prvních třech dní nemocenské. Je to ale opravdu dobrý nápad? Nejsou nezaplacené první tři dny nemocenské spíš bičem na simulanty?

Podle statistik České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) to spíš vypadá na tu druhou variantu. V minulém roce totiž oproti tomu předchozímu poklesla pracovní nemocnost o 31 %. Meziročně také ubylo prostonaných dnů o 15,8 %.

Co se naopak zvýšilo, je průměrná délka trvání jedné pracovní neschopnosti. Zatímco v roce 2008 byla v průměru dlouhá 39,5 dne, v minulém roce trvala 48,43 dne. Je zřejmé, že lidem, kteří se bez důvodu „hodí marod“, už se tento fígl příliš nevyplatí. Stonají spíše opravdu nemocní, proto se také prodloužila průměrná délka trvání nemoci.

Simulovat nemoc se nevyplácí už ani kvůli případné kontrole od zaměstnavatele nebo Okresní, Městské nebo Pražské správy sociálního zabezpečení (OSSZ/MSSZ/PSSZ). Jen za minulý rok bylo na základě kontrolní návštěvy u zaměstnance na neschopence vydáno 2836 postihů za porušení léčebného režimu. V praxi to znamená, že téměř 2 % kontrolovaných bylo sníženo nebo odebráno nemocenské, uvádí zpráva ČSSZ.

Kromě toho, že vám OSSZ/MSSZ/PSSZ může po kontrole odebrat nebo zkrátit nemocenskou, vám také může ukončit pracovní neschopnost. Má na to právo, pokud zjistí, že z lékařského hlediska už neexistuje důvod pro další trvání neschopnosti, kterou lékař dosud neukončil. Není to jev tak neobvyklý, protože jen za minulý rok bylo ukončeno více než 1050 takových neschopností.

V článku Gabriely Klimánkové na serveru Měšec.cz se dále dozvíte, jak probíhá kontrola, co se stane, když nebudete doma, a kdy se vám „nemoc“ prodraží. Čtěte Jsou první tři dny nemocenské bič na simulanty?

Ilustrační foto: agentura SXC

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).