Hlavní navigace

limonáda

Voda s citronem a další letní potraviny, které škodí zubům

Dokonce i takové potraviny, které považujeme za zdravé, mohou poškodit náš chrup.

5. 8. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Meníčko: Botanické fermentované limonády zrají sedm dní

V ochutnávce novinek týdne tentokrát voní pochoutky z grilu a na osvěžení je tu hned několik tipů na přírodní limonády, ovocné drinky i detoxikační nápoje.

Doba čtení: 7 minut

Co se stane, když zavedete vysoké daně za sladkosti

Pokud chcete sladký život, v Norsku vás momentálně nečeká. Země zavedla „daň z cukru“. Velká Británie ji bude v dubnu následovat. Je to dobrý nápad?

Doba čtení: 7 minut

Vývar nemusí být s nudlemi a nemusí se jíst lžící, říkají autoři Siláka

Před lety se vývar pil zcela běžně – bez nudlí, masa i zeleniny, pěkně horký. Dnes zažíváme návrat k této tradici. S vývarem, který se vaří dvacet čtyři hodin a spolehlivě vás postaví na nohy. Seznamte se, tohle je Silák.

Doba čtení: 7 minut

Malinovky a jiné ovky

Točené ovocné limonády jsou prakticky bez ovoce – zato obsahují jiné „dobroty“. Nevhodná barviva, aroma, konzervanty. Šlo by to jinak a jaké jsou alternativy?

Doba čtení: 3 minuty

Dáváte si do nápojů led? To neděláte dobře…

Teplotní šok, zvýšení rizik mikrobiální kontaminace, nachlazení uprostřed parného léta. To je jen velmi stručný výčet možných důsledků zřejmě nejrozšířenějšího „nápojového nešvaru“.

Doba čtení: 4 minuty

Tekuté kalorie do školní tašky nepřidávejte

Vymýšlíme zdravé svačiny, vykrajujeme ze sýra postavičky a z okurky kytičky, jen aby dítko ve škole mělo větší chuť zdravě jíst. Stejně velký zájem bychom ale měli věnovat i jeho pití.

Doba čtení: 3 minuty

Ledové čaje v testu propadly: víc ředit už snad nelze

Hodnocení ledových čajů potvrdilo dřívější zkušenosti: v těchto nápojích je málo čaje, zato hodně cukru. Se skutečným čajem mají pramálo společného.

Doba čtení: 4 minuty

Jablářství, které umí cider i kvalitní limonády

Skoro půl století zel prázdnotou, teď se potravinářská výroba v kladenském pivovaru znovu obnovila. Pivo se tu ale nevaří, dnes se tu vyrábí cider a limonády bez fůry přídatných látek.

12. 6. 2014 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Voda dětem moc chutná, ale hlavně ta sladká

Nový průzkum ukázal, jak málo a špatně naše děti pijí. Jen deset procet z dotázaných dětí vypije dva litry tekutin denně. Chutnají jim zejména kolové a slazené nápoje, vodu skoro neznají.

Doba čtení: 2 minuty

100% džus je mrtvá tekutina

Limonády patří mezi nápoje, které nemusí obsahovat ovocnou složku. O něco málo lépe jsou na tom ovocné nektary a šťávy. Žádnou velkou výhru nepředstavuje ani 100% džus z koncentrátu.

Doba čtení: 4 minuty

První česká limotéka nabízí 150 druhů limonád

První česká Limotéka otevře své brány už 2. října. Nabídne nepřeberné množství retro limonád, zahraničních limonád, ale i ovocných a hroznových moštů.

Doba čtení: 1 minuta

Jedna voda s bublinkami denně je maximum

Je to jeden z paradoxů současného stravování – ačkoli je známo, že oxid uhličitý je odpadní látkou lidského metabolismu, dodáváme si tento odpad do těla pravidelně a zcela dobrovolně sami.

Doba čtení: 3 minuty

Příklad úspěšného comebacku: Kofola

Kofola měla být původně Kofocola. Kvůli ochranné známce název zkrátila a zůstal jí podnes. V tajném receptu používá místní byliny a úspěšně se drží navzdory „kolové“ konkurenci.

Doba čtení: 3 minuty

Kombinace „s cukrem a náhradním sladidlem“ je úplně nesmyslná

Obvykle se tváří jako lehké, zdravé a dietní. Bez kalorií, a přitom sladké. Je to ale něco za něco. Potraviny nadupané sladidly vedou k tomu, abychom se cpali – a ještě měli dobrý pocit.

Doba čtení: 4 minuty

Minerálky jsou prospěšné, pokud je tedy nepijete po galonech

Na rozdíl od balených vod, které se od té z kohoutku liší obvykle jen mnohem vyšší cenou, je konzumace minerálek pro organismus i peněženku přínosem. Často se o nich ale tvrdí nesmysly.

Doba čtení: 5 minut

Éčka v nápojích: zbytečná, nebo dokonce nebezpečná

Limonády i džusy obsahují řadu látek, které je přinejmenším zbytečné do sebe ládovat. Speciálně některé konzervanty, barviva a sladidla jsou nežádoucí.

Doba čtení: 3 minuty

Neznalost zákona neomlouvá - ani volební oranžádu či guláš

Jídlo a pití zdarma táhnou. Je celkem jedno, jestli lákají k akci na prodej super kastrolů nebo předvolební kampani. Politik vás může otrávit sliby i volebním gulášem nebo oranžádou.

Doba čtení: 4 minuty

Desítka potravin, kterým je lepší se ve vedrech vyhnout

Chlebíček s podivnou oblohou by si dal v horku jen šílenec. Ale jídel, která se pro horké dny vůbec nehodí, je víc a nejde tu rozhodně jen o to, že po některých by vám mohlo být špatně.

Doba čtení: 5 minut

Tekutiny v létě doplníte ovocem i polévkou Minestrone

Lahev vody do každé kabelky a talíř polévky ke každému polednímu menu. Tak se lze vyhnout hrozbě, která na nás číhá za horkých letních dnů – dehydrataci.

29. 6. 2012 10:00
Doba čtení: 4 minuty

Dětská pitíčka: pod matoucími názvy se prodává zatraceně oslazená voda

Jmenuje se to aqua nebo waterrr, ale o čistou vodu nejde ani náhodou. Ani by většině dětí nechutnala, na sladkou chuť jsou zvyklé. Hlavně že je na obalu soutěž nebo samolepka, ne?

Doba čtení: 7 minut

Ochucené vody: V jedné láhvi je i dvacet kostek cukru

Podívali jste se někdy na etiketu? Pijeme chemii, cukry, sladidla a konzervanty a ještě si šmakujeme. Jedna láhev ochucené vody denně přitom znamená za rok navíc 15 kilo tuku!

Doba čtení: 7 minut

Stévie: sladká tráva je třistakrát sladší než cukr

Přírodní sladidlo stévie neboli „sladká tráva“ na rozdíl od cukru hodně dává a nic za to nechce. Vyzkoušejte ji, pokud hledáte variantu cukru nebo umělých sladidel.

Doba čtení: 4 minuty

Francie zavedla daň z limonád. Neprospěla by i nám?

Jedna věc je, zda vůbec pít či nepít limonády a proč. Druhá, zda to má regulovat stát a jestli by případné zdražení „nezdravých“ nápojů mělo nějaký pozitivní efekt…

Doba čtení: 5 minut

Šťávy a džusy obsahují kyseliny, jež rozleptávají zubní sklovinu

Ovocné šťávy není dobré pít denně, a už vůbec ne na noc. Podle výzkumu pravidelná konzumace snižuje tvrdost skloviny až o 84 %. Džusy také významně ovlivňují účinky některých léků.

Doba čtení: 7 minut

Průvodce kuchyňskými spotřebiči: Sodastream se liší hlavně designem

Jste-li milovníky bublinkových nápojů, možná zvažujete pořízení přístroje jménem Sodastream. Co se hodí vědět před nákupem?

Doba čtení: 3 minuty

Necháváte limonády v autě? To neděláte dobře

V horku řada řidičů vozí sebou nějaké pití, obvykle v PET lahvi. Nedopitou, ale ani nenačatou lahev však v autě nenechávejte. A pokud tam zůstala, obsah raději vylijte.

Doba čtení: 3 minuty