Hlavní navigace

Průvodce kuchyňskými spotřebiči: Sodastream se liší hlavně designem

5. 12. 2011

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
Jste-li milovníky bublinkových nápojů, možná zvažujete pořízení přístroje jménem Sodastream. Co se hodí vědět před nákupem?

Všechny přístroje Sodastream pocházejí od jednoho výrobce a pracují na stejném principu, liší se hlavně vzhledem a použitým materiálem.

Sodastream „přemění“ vodu z kohoutku na sodovku nebo limonádu. Na vás je, jakou intenzitu bublinek a příchuť si zvolíte.

Postup je jednoduchý:

 1. Naplňte speciální lahev studenou vodou.
 2. Vyklopte hlavu výrobníku a zašroubujte do ní hrdlo lahve s vodou (nikdy do výrobníku nevkládejte láhev s vodou se sirupem, nápoj by vypěnil z přístroje a mohl by jej poškodit).
 3. Opakovaným stiskem tlačítka připravte sodovku s požadovanou intenzitou perlivosti (stupeň nasycenosti: 1× pro jemné sycení, 2× pro střední sycení a 3× a více pro silné sycení (délka jednoho stisknutí 2–3 sekundy).
 4. Lahev vyšroubujte a dle chuti doplňte množství sirupu.

Můžete ochutit speciálním i běžným sirupem


Autor: Isifa.cz

Sodastream pro milovníky perlivých nápojů

Jak již bylo řečeno, používá se obyčejná voda z kohoutku, sodovku můžete pít čistou nebo s nejrůznějšími příchutěmi. Aktuálně výrobce nabízí 29 druhů sirupů, doporučené ředění je 1 díl sirupu na 23 dílů vody, ale záleží na vlastní chuti.

„Zákazníci se hodně ptají, jestli se do Sodastreamu dá použít i klasická šťáva,“ říká Monika Řezníčková, produktová manažerka Mall.cz. Dá, nemusíte kupovat speciální sirupy, limonádu je pomocí přístroje možné dělat z běžně prodávaných nebo domácích šťáv. Výsledkem bude klasická šťáva s perlivou vodou, podobně jako u sifonových lahví, které řada z nás pamatuje a lze je zakoupit i dnes.

Prázdné bombičky lze vyměnit za plné

Sodastream používá vlastní plynové bombičky, vedle výrobníku a lahve je jeden kus součástí zakoupené sady. Výdrž bombičky závisí na typu výrobníku a na tom, jak nasycený nápoj si připravujete, jedna bombička vydrží podle údajů výrobce přibližně na přípravu 60–80 litrů perlivého nápoje.

Co dělat, když už je bombička prázdná? Není nutné kupovat novou, prázdnou bombičku můžete vyměnit za naplněnou nejčastěji v prodejnách elektra i některých hypermarketech. Aktualizovaný seznam výměnných míst najdete na www.sodastream­.cz, výrobce jich uvádí cca 700. Protože výměna nemusí být vždy možná na počkání, nebo se vám prostě nehodí hned vyrazit do prodejny, někteří zákazníci si pořizují náhradní bombičku, aby nemuseli čekat.

Jaký Sodastream vybrat?

Jednotlivé přístroje se liší hlavně designem a použitým materiálem, podle toho se odvíjí cena, nicméně princip a výsledný nápoj jsou stejné.


Autor: Mall.cz

K Sodastreamu typu Penguin nepasují ostatní lahve

Rozdíl je také v lahvích, opět mohou být plastové, s nerezovým víčkem a dnem, s plastovým víčkem a dnem. Lahve jsou většinou univerzální, všechny mají stejné hrdlo a hodí se na všechny přístroje, výjimkou je model Penguin, který má skleněnou lahev a ostatní lahve na něj nepasují, je nutné mít lahev přímo k tomuto modelu. Veškerá víčka je možné dokoupit i samostatně, pokud je třeba ztratíte.

Lahve se kromě materiálu liší barevným provedením, můžete si vybrat např. dětský motiv. Také lahve lze dokoupit samostatně, abyste si mohli připravit větší množství a skladovat je v ledničce, nebo si může každý člen rodiny připravit svoji oblíbenou limonádu do vlastní lahve. Nasycený nápoj v lahvi vydrží přibližně 2–3 dny. Z důvodu bezpečnosti uvádí výrobce životnost lahví přibližně tři roky, tento údaj najdete na obalu.

Při nákupu můžete narazit na různé akce, kdy jsou k základní sadě nabízeny navíc sirupy nebo třeba speciální tvořítko na led, v němž si vyrobíte ledové tyčinky, aby se led vešel do lahve.

Některé modely jsou vybaveny digitálním displejem s indikátorem pro zobrazení spotřeby plynu a dosažené úrovně sycení nápoje.

Čtěte také: Pijte vodu. Ale kolik?

Cenové rozpětí:

 • sada (výrobník, lahev, bombička) – od cca 1150 Kč za nejlevnější model až po 3300–4500 za model Penguin
 • tvořítko na led – cca 100 Kč
 • náhradní plastové víčko – cca 70 Kč, náhradní víčko na lahve Penguin 140 Kč
 • lahve – cca 250–400 Kč za balení po dvou lahvích, 250 korun dražší typ lahví s nerezovým dnem nebo k modelu Penguin
 • sirupy – cca 100–150 Kč v závislosti na druhu a množství v balení (obvykle na přípravu 6–18 litrů nápoje)
 • čisticí tablety na lahve – 10 kusů za cca 150 Kč
 • bombička nová 600–700, výměnou 175–200 Kč
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).