Hlavní navigace

Jak na trhané vepřové a hovězí maso

25. 6. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Trhané maso není jen natrhané upečené maso. Jde o speciálně vybraný kus masa, který se velmi dlouho peče na grilu. Nevybírejte ty nejlibovější kousky a dejte na naše rady. Skvěle si pochutnáte.

Trhané hovězí nebo vepřové maso se k nám dostalo z Jižní Ameriky a v posledních letech se těší velké oblibě. Kromě kvalitního kusu masa ale budete potřebovat i dobrý gril a trpělivost, peče se velmi pozvolna. Maso by obecně nemělo být příliš libové, aby dosáhlo správné šťavnatosti. Tuk je v tomto případě nositelem chuti, vždy tak sáhněte po prorostlejších kouscích. Na trhané vepřové se hodí krkovička. V případě hovězího doporučujeme krk nebo libovější zadní.

Krok č. 1: Výběr masa

Při výběru masa si dejte záležet a zaměřte se na původ. Vydejte se na některou z blízkých biofarem a nechte si poradit farmářem. „Pokud si chci připravit opravdu slušné jídlo, objednávám si maso s dostatečným předstihem u ekologických zemědělců. Získám tak jistotu, že dostanu přesně tu partii nebo řez, který potřebuji, dostatečně vyzrálý a ve velmi slušné kvalitě,“ vyzdvihl přednosti bio masa kuchař Hugo Hromas.

Proto nespěchejte a dejte si s výběrem na čas. Interaktivní mapu se seznamem farem hospodařících v ekologickém režimu najdete na kamprobio.cz nebo lovime.bio. Produkty v biokvalitě seženete také v obchodech, kde je poznáte podle loga biolistu a biozebry. Jedině ta zaručí, že se skutečně jedná o biopotraviny.


Autor: Depositphotos

Vepřová krkovice, ideálně v kvalitě bio

Tip: Pro kvalitní maso doporučujeme vyrazit na Ekofarmu Svinná, která se nachází na Šumavě. Kromě faremního e-shopu můžete zavítat také do restaurace nebo se ubytovat v nově zrekonstruovaném Penzionu Stará Vápenka.

Krok č. 2: Odstranit tuk a okořenit

Dalším krokem je odstranění přebytečného tuku z povrchu masa. Poté maso svažte kuchyňským provázkem tak, aby se opékalo rovnoměrně z každé strany a potřete jej olivovým olejem. Následuje směs koření. Volte klasickou kombinaci – čerstvě namletý pepř a kvalitní sůl. Dále můžete doplnit o prolisovaný česnek a čerstvý tymián nebo jiné bylinky dle vlastního výběru.

Krok č. 3: Pozvolné grilování

Nikam nespěchejte. Obecně platí, že čím větší kus masa budete grilovat, tím více času nad přípravou strávíte. Steaky o hmotnosti alespoň 2 kg se grilují při teplotě 110–120 stupňů v délce asi 4–6 hodin. Záleží na druhu a velikosti, maso je potřeba kontrolovat teploměrem, teplota by měla být mezi 90 a 94 stupni. Hotové je ve chvíli, kdy má teplotu asi 95 stupňů a jde trhat prsty.

Krok č. 4: Trhání

Hotové maso přemístěte ideálně na prkýnko, aby se lépe trhalo. Dále budete potřebovat dvě vidličky, pomocí kterých steak natrháte. Maso trhejte do té doby, než budete mít z pečínky vlákna. Takto připravené maso podle chuti ještě okořeňte.


Autor: Depositphotos

Trhané vepřové maso

Jak trhané maso využít? S čím ho jíst?

Oblíbená specialita v hovězí variantě se nejčastěji podává namísto mletého masa v opečených bulkách v kombinaci s pikantní omáčkou a čerstvou zeleninou. Trhané vepřové je delikátní i samostatně na žitném chlebu s hořčicí.

Skvěle se hodí do burgerů místo klasické placky z mletého masa, užijte ho s pečenými bramborami a omáčkou, nebo s rýží. Ladí dobře i v tacos ochucené pikantními omáčkami. Zajímavá kombinace je i s kokosovou rýží a mangem.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).