Hlavní navigace

Jaké maso na steaky? Přeci české

29. 4. 2020

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Není nad steak ze skutečně kvalitního hovězího. Navíc když je z Česka… Autoři projektu Miluju hovězí nabízejí mapu tuzemských chovatelů, od kterých si můžete maso přímo koupit nebo objednat.

Uzavřené restaurace, kam mnozí gurmáni v minulosti chodili například na hovězí (i jiné) steaky, mohou mít a mají alternativu. Zvláště v současné době, na počátku grilovací sezóny, není vůbec k zahození – totiž připravit si steak, podle svých chutí a preferencí, v kruhu přátel, nebo jen rodiny, vlastními silami doma. K tomu je potřeba zejména jedno.

Kde koupit skutečně dobré maso na steaky

Stejně jako v případě jiných pokrmů je nejdůležitější získat pro budoucí gurmánský zážitek kvalitní vstupní surovinu – v případě steaků tedy kvalitní hovězí maso.

To lze sice koupit v některých maloobchodech, vyšší zárukou skutečné kvality je ovšem koupit si potřebnou surovinu přímo od zemědělců na jejich farmách. Současně je to také podporou tuzemských chovatelů v této i pro zemědělce nelehké době.

Že nevíte, kde, nemáte v blízkosti žádnou farmu? Není to zas tak složité, pomůže vám portál Miluju hovězí.

Milujeme hovězí

Osvětově-informační web Českého svazu chovatelů masného skotu (ČSCHMS) nabízí aktuálně kontakty na téměř sedmdesát chovatelů masného skotu, působících plošně po celém území ČR.

A jak navíc podotýká ředitel ČSCHMS Kamil Malát, někteří další chovatelé ani na uvedeném portálu nefigurují, protože již nemají kapacitu uspokojit poptávku potenciálních zákazníků. O případné nové zákazníky ale chovatelé podle něj stojí, zvláště když řada z nich nemůže aktuálně dodávat své produkty do uzavřených restaurací, případně do dalších odbytových míst.

Vyzrálé hovězí je nejkvalitnější možná surovina

Nákup hovězího masa z masných plemen je přitom z mnoha důvodů dobrou volbou. „Jde o maso bez stresového porážení, zákazníci se také mohou na místě přesvědčit, čím se zvířata krmí, jak se k nim chovatelé chovají, přičemž drtivá většina chovatelů nabízí vyzrálé hovězí, což je nejkvalitnější možná surovina,“ konstatuje Kamil Malát.

Dodat lze jen, že jde samozřejmě o maso tuzemského původu, a také, že masná plemena skotu jsou jako zdroj suroviny právě (ale nejenom) pro steaky optimální.

Galerie: Průvodce hovězím masem (zde rovněž ve formátu ke stažení)

Na Miluju hovězí však nejsou jen kontakty na chovatele, ale také množství praktických údajů o hovězím masu a recepty, jak a jakou partii hovězího masa k přípravě toho kterého pokrmu použít.

Hovězí je u nás kvalitní, ale pro Čechy mnohdy příliš drahé

České vyzrálé hovězí z masných plemen skotu patří mezi nejkvalitnější hovězí na světě, byť mnozí preferují maso původem z jižní Ameriky. V těchto zemích mimochodem nejsou tak přísná pravidla jako u nás, jak z pohledu krmiv, tak látek, které se zvířatům při chovu podávají.

Důkazem je i skutečnost, že export hovězího z ČR už řadu let výrazně převažuje nad dovozem, a naše země je tak v této komoditě více než soběstačná. Respektive – je to pravda jen napůl – z ČR se totiž vyvážejí především živá zvířata, neboť spotřebitelé u nás nejsou ochotni vydat za kvalitní hovězí tomu odpovídající finanční prostředky.

Ze všech druhů mas je totiž hovězí nejdražší, a vyzrálé hovězí je ještě o něco dražší. Je to proto, že náklady na něj jsou vyšší – jednak si zrání vyžaduje nějakou spotřebu energie, jednak při zrání ztrácí maso část své hmotnosti. Kvasné procesy probíhající ve zrajícím hovězím ale zvyšují jeho nutriční hodnotu, ve výsledku i senzorické vlastnosti. Při přípravě zralého hovězího také ušetříme čas při chystání pokrmů, neboť v tomto případě rozhodně neplatí, že je potřeba dlouhá doba tepelného zpracování.

Hovězího jíme mnohem méně než dřív

Současná spotřeba hovězího v ČR na osobu a rok činí přitom jen zhruba devět kilogramů (u drůbeže je to cca 27 kg na osobu a rok), v minulosti to ale bylo kolem třiceti kilo. Není tak na škodu se alespoň částečně k někdejší spotřebě hovězího vrátit – naši chovatelé by pak třeba nemuseli vyvážet skot do zahraničí v té míře, v jaké se to děje, což by nejen šetřilo pohonné hmoty nutné k takovým transportům, ale především by se tím snížil stres převážených zvířat.

Nabídka masa z masných plemen skotu je až na některé chovatele celoroční, takže zajet si k někomu z nich je možné prakticky kdykoli. Řada chovatelů také nabízí rozvozy masa, vyzvednutí na výdejních místech nebo možnost zakoupení přes e-shop. Konkrétní podrobnosti lze zjistit na zmiňovaném portálu Miluju hovězí.cz.

Galerie: Základní typy steaků (více v článku)

Autor článku

Agrární analytik, novinář na volné noze se zaměřením na zemědělství, potravinářství a životní prostředí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).