Hlavní navigace

hepatitida

Přenos žloutenky C: Jehly, sex a tetování

Hepatitida neboli lidově žloutenka je onemocnění virové. Typ C se přenáší krví, ale uživatelé drog nejsou zdaleka jediní, koho se nemoc může týkat. Do rizikové skupiny spadají také lidé často střídající sexuální partnery, zdravotnický personál nebo osoby s tetováním či piercingem.

3. 12. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Nenápadné příznaky žloutenky C: tmavá moč a napětí pod žebry

Virus hepatitidy typu C v těle o sobě nedá vědět i několik let. Krví se dostává do jater, kde se množí. Zatímco nemocný ještě nepociťuje žádné potíže, choroba mu již poškozuje játra.

19. 11. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Očkování do zahraničí se liší podle zemí

V cizině můžeme chytit nemoci, které u nás nehrozí. Na pozoru byste se měli mít, zvláště pokud se chystáte na dovolenou do exotických destinací v Asii, Africe nebo Střední a Jižní Americe. Některá očkování do těchto oblastí jsou jen doporučená, jiná i povinná.

19. 7. 2018 12:49
Doba čtení: 7 minut

Žloutenka v Brně stále řádí. Nakaženo bylo letos už 400 lidí

Žloutenka se od léta v Brně stále šíří. Přestože je evidován pokles případů nakažení, letos si žloutenkou v Brně prošlo tři sta devadesát tři lidí.

21. 11. 2016 13:16
Doba čtení: 2 minuty

Nová léčba hepatitidy C: téměř 100% účinná

Hepatitida C není jen nemocí toxikomanů. Přenáší se především kontaktem s lidskou krví, mnohým stačila k nákaze pouze smůla. Nová léčba má bezmála stoprocentní účinnost.

27. 3. 2015 12:50
Doba čtení: 2 minuty

Hygienik a pojišťovny prosazují očkování po povodních. Zachovejte paniku!

Je důvod ke stádnímu očkování proti tetanu a žloutence A a B? Povodně s rizikem onemocnění souvisí jen velmi nepřímo. Pojišťovny navíc „ve slevě“ nabízejí zcela nevhodné vakcíny.

Doba čtení: 5 minut

Jaterní dietou nehubnete. Jde o odpočinek pro játra

Jaterní dieta se drží na lékařské doporučení, zpravidla po prodělání nemoci zatěžující játra. Znamená to mimo jiné jíst pouze okoralé kousky pečiva a absolutní zákaz alkoholu.

Doba čtení: 2 minuty