Hlavní navigace

BMI

Spočítat si tzv. Body Mass Index, neboli změřit index tělesné hmotnosti, je jednoduché.

BMI = hmotnost (kg) : výška (m)2

Normální váhu určují hodnoty BMI mezi 18,5 a 25. Tento index však nevypovídá nic o stavbě těla, kilogramech svalů a tuků v těle, ale pro základní orientaci poslouží velmi dobře.

Ostatně na internetu je mnoho nabídek kalkulaček, které jej po zadání váhy a výšky bleskurychle vypočítají. Někde i s přihlédnutím k věku a zohledněním, zda jste žena či muž. A hned se také dozvíte, zda jste podvyživení, máte ideální váhu nebo mírnou, střední či těžkou obezitu.

BMR (Bazal Metabolic Rate) pro změnu určuje, kolik energie spotřebujete na vlastní chod těla.

Jaké jsou možnosti léčby obezity? Některé hradí pojišťovna

Lidé, kteří potřebují zhubnout, mají šanci na pomoc zdravotní pojišťovny. Terapie obezity by ale vždy měla být komplexní a nutná je spolupráce pacienta. Vedle farmakoterapie a chirurgické léčby pro závažné případy zahrnuje redukční dietu, pohybovou aktivitu, případně podpůrnou psychologii.

26. 3. 2018 10:54
Doba čtení: 4 minuty

Jsou morbidně obézní. Jídlo je zabíjí

Televizní reality show Můj 300kg život ukáže osudy lidí, kteří nedokáží přestat jíst, přestože jim jejich posedlost ničí život.

Doba čtení: 4 minuty

Naučte se netloustnout

Více než polovina Čechů má nadměrnou hmotnost. České děti dokonce patří k nejtlustším v Evropě. Zájem o zdravý životní styl by měl jedním z cílů každého z nás. Stojí nejen na správné stravě, ale i na dostatečném pohybu, odpočinku a psychické pohodě.

Doba čtení: 3 minuty

Hubený člověk by neměl jíst sladké

Chcete-li zhubnout, máte tisíce možností, jak to udělat – začít s dietou, tvrdým tréninkem, změnou jídelníčku, návštěvou dietologa… ale co když chcete zdravě přibrat?

Doba čtení: 6 minut

Plikace zmenší kapacitu žaludku, ale tělo neoklame

Laparoskopická plikace žaludku způsobí, že obézní člověk nemůže přijmout více potravy a má rychle pocit sytosti. Dietním opatřením neujde a poruší-li pravidla, nečeká ho nic příjemného.

Doba čtení: 5 minut

S obézním mužem jen tak neotěhotníte

Máte zázemí, vhodného partnera a ke štěstí chybí už jen dětský smích a pláč? Otěhotnět není tak snadné, jak se může zdát, ale třeba vám rady dietoložky Karoliny Hlavaté přijdou k dobru.

Doba čtení: 6 minut

Zhubnout může každá postava. Jenže každá jinak

Typ postavy si nevyberete, víceméně ji zdědíte po předcích. Ale když už naberete kila navíc, jinak je budete shazovat, jestli jste hruška, véčko, kulička anebo typ dítě.

Doba čtení: 4 minuty

Jak zhubnout? Dietou proti překyselení organismu určitě ne!

ROZHOVOR – Existuje pár nových triků na hubnutí, o nichž se mluví, a taky pár nových diet. Co z toho funguje a co ne, dobře ví dietolog Pavel Suchánek. Totální hloupost! říká o některých.

Doba čtení: 5 minut

Sedm nejčastějších chyb lidí, kterým se nedaří zhubnout

Lidé ve snaze zhubnout drží prapodivné diety, ovoce přitom jedí po tunách, odmítají vejce a kupují si jen light produkty a diví se, že nehubnou. Jaké chyby nedělat, aby člověk zhubnul?

Doba čtení: 4 minuty

BMI je zřejmě nesmysl, nebezpečná obezita se pozná jinak

Je více než jen jedna cesta zjistit, jak nebezpečná je vaše tloušťka. Podle nového výzkumu je obyčejné měření krejčovským metrem přesně to, co potřebujete. Vyzkoušejte to!

Doba čtení: 1 minuta

Břišní tuk nejsou jen viditelné pneumatiky

Jeden druh břišního tuku je vidět, to jsou ty faldy, druhý je ukrytý. A právě on představuje riziko pro zdraví. Obvod pasu naznačí, jak jste na tom. Kolik máte v pase? Víc než 80/94?

Doba čtení: 7 minut

Tlustí vojáci dostanou tablety na hubnutí. Vážně se po nich hubne?

Česká armáda se rozhodla bojovat s obezitou části vojáků tím, že jim předepíše pilulky proti obezitě. Jak fungují a pomohly by i vám?

Doba čtení: 6 minut

Když zhubnete, vrátí se vám spermie

Spojitost mezi obezitou a neplodností mužů potvrdila další studie. Čím víc kilo, tím méně spermií, lze říci zjednodušeně. Ale dobrou zprávou je, že tento proces není nevratný.

6. 7. 2011 10:00
Doba čtení: 2 minuty

Lékař: nejlepší dieta je ta přerušovaná

Snaha rychle zhubnout vede k jojo efektu, tedy opětnému tloustnutí. Podle odborníků bychom měli hubnout na etapy. Po skončení diety počkat a pak teprve se do hubnutí pustit znovu.

20. 5. 2011 10:00
Doba čtení: 2 minuty

Dieta v krabičkách. Naservírují vám ji až pod nos

Slyšíte slovo dieta a reagujete jako býk na červený hadr? Přitom byste chtěli trvale zhubnout a zapomenout, že existuje nějaký jojo efekt. Zkuste dietu – pardon ­- jídlo v krabičkách.

Doba čtení: 6 minut

V Evropě jsou čeští muži nejtlustší

Celosvětová úroveň obezity se od roku 1980 téměř zdvojnásobila. Rozdíly v počtu obézních panují zejména mezi bohatými a chudými zeměmi. Bohatým západním zemím se za stejné období podařilo pokročit ve snížení vysokého krevního tlaku a zvýšeného cholesterolu. Vyplývá to z nových studií, které zveřejnil časopis Lancet. Agentura ČTK z nich vybrala základní fakta a zjištění.

4. 2. 2011 15:30
Doba čtení: 1 minuta

Pivní břicha – jsou opravdu z piva?

Stačí se rozhlédnout kolem sebe – většině mužů nepřibývají jen roky, ale také centimetry kolem pasu. Panděro, pupek, cejcha, „pivní“ mozol … Kde je jejich příčina?

Doba čtení: 5 minut

Chcete zhubnout? Začněte u výběru potravin

Pokud jste se rozhodli ke snížení váhy, rozhodně vám k tomuto rozhodnutí gratuluji. Je jedno, zda to děláte ze zdravotních, osobních či estetických důvodů. Cesta k cíli ale není jednoduchá a bude vás stát spoustu sil a odříkání. Ve volném seriálu článků si zkusíme říct, jak z té cesty nesejít.

19. 10. 2009 0:00
Doba čtení: 4 minuty