Hlavní navigace

anorexie

Internet za anorexii nemůže, zjistili psychologové

Chorobné hubnutí, poruchy příjmu potravy a jejich souvislost s internetem. To je jedno z témat, kterým se věnují vědecké týmy. Přinášíme pravidelný přehled novinek.

15. 1. 2019 0:00
Doba čtení: 5 minut

Rodiče se (navzájem) obviňují ze smrti dcery. Měla anorexii

Mentální anorektička (či méně často anorektik) nemusí být obětí prostředí a chyb jiných lidí. Mnohé tragédie nemají jednoznačného viníka. Jeho hledání je nejen marné, ale i znemožňující smíření s tím, co již nelze změnit.

21. 8. 2017 0:00
Doba čtení: 8 minut

Chtějí být jako Ken a Barbie. Končí jako trosky

Ta dívka se objevila v jediný den v médiích hned třikrát. Jednou jako veselá slečna na reklamní fotce. Podruhé jako modelka. Potřetí jako kostřička na léčení. I to je důsledek poruchy příjmu potravy.

Doba čtení: 3 minuty

Mladistvých s nemocnou psychikou přibývá

Rodiče mají problém připustit si realitu a dětských psychiatrů je nedostatek. Jaké jsou nejčastější problémy a co se s nimi dá dělat?

Doba čtení: 6 minut

Konec vyzáblých Barbín? Mladík navrhl panenku s běžnými proporcemi

Dívkám a ženám jsou předkládány modely super štíhlého vzhledu již od malička. Vliv vychrtlých modelek na rozvoj anorexie a bulimie je jasný, o panenkách pro nejmenší se moc nemluví.

14. 4. 2014 13:22

6 typů lidí, kteří špatně jedí

Nemusíte být zrovna podnikatel, alternativec, žena na mateřské dovolené, dělník, ortorektik nebo modelka, abyste dělali stejné chyby v jídle. Stereotypní návyky je těžké měnit.

Doba čtení: 7 minut

Bulimie: Démon přejídání

Bulimie je záchvatovitá, chorobná žravost. Poněkud vulgární termín je zde na místě. Rozhodně nejde o labužnictví ani jakkoliv vytříbenou konzumaci potravy. Existuje „půstový“ a „WC typ“.

3. 9. 2013 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Mentální anorexie: nemoc blahobytné společnosti

Anorexie je výhradně nemoc dívek, jde o projev špatného vztahu k matce, může za ni nadměrný tlak na štíhlost… Tyto zjednodušující mýty odvracejí pozornost od podstaty problému.

Doba čtení: 4 minuty

Může za anorexii máma a za bulimii táta?

Mentální anorexie je nejen touha po dokonalé postavě, ale spíš strach z dospívání. Ona, i její mladší sestra bulimie mají vážné následky. Říci „rodiče jsou vinni“, je dost zjednodušující.

Doba čtení: 6 minut

Padání vlasů můžete řešit, až když znáte příčinu

Je to strašný pocit, tahat si z hlavy prameny vlasů. Člověk snadno propadne panice. Někdy stačí upravit jídelníček nebo zvolnit, jindy je důvodem vážná nemoc. Nebo také rozvod či šikana.

Doba čtení: 4 minuty

Drunkorexie – nová diagnóza? Nejedí, aby mohli večer pít

Drunkorexie v sobě kombinuje dva velmi rozšířené problémy: ve vztahu k jídlu a alkoholu. „Večer s přítelem na kalbičku, tak dnes jen suchar a deset kuliček vína… Váha 51, dobrý.“

11. 11. 2011 0:00
Doba čtení: 5 minut

Dietou k tloustnutí – co tropí matky, přebírají dcery

„Od sedmi let pořádně nejím. Poradila mi to máma.“ Ženy, které se snaží zhubnout, jsou schopné ledasčeho. Hladoví, do úmoru cvičí. Své dospívající dcery by z toho měly vynechat.

Doba čtení: 5 minut

Jídlo pro puberťáky: I hamburger s kečupem může být zdravý

Smažený sýr, špagety se sýrem a kečupem a samozřejmě hranolky. Chuťové preference dětí jsou někdy na pováženou a v pubertě jako by to vyvrcholilo. Naučte potomky jíst pořádně.

Doba čtení: 6 minut

První anorektička světa: Omylem v cizím těle

Toužila být štíhlá. Nejedla, potratila, ztratila menstruaci, neúspěšně se léčila. Po několika pokusech spáchala sebevraždu. Příběh starý desetiletí prožívají dnes tisíce dívek a žen.

Doba čtení: 6 minut

Je možné žít bez jídla?

Stěží najdeme fantastičtější představu, než je ta, že bychom pro zachování svého života nemuseli přijímat potravu. Zní to jako utopie, přesto jsou někteří lidé přesvědčeni, že to možné je.

Doba čtení: 4 minuty

Typickým pacientem s poruchou příjmu potravy je svobodná dívka ve věku 15–19 let

U onemocnění, mezi která patří mentální anorexie (odmítání jídla), bulimie (záchvaty přejídání a zvracení) a také přejídání spojené s jinými psychickými poruchami, například se stresem, jsou typické obavy z tloušťky, manipulace s jídlem sloužící ke snížení hmotnosti a zkreslené vnímání vlastního těla. 

Doba čtení: 2 minuty

Jak poznáte, že vaše dítě propadlo anorexii?

Možná jste o tom nikdy neslyšeli, ale anorektičky mají stále početnější komunitu, PRO-ANA. Na hubnutí jsou nesmírně pyšné a vzájemně se podporují v dalším úbytku váhy. Svoji nemoc umějí dokonale skrývat: umazané misky od jídla, účtenky z obchodu s jídlem a hlavně důmyslné lži. Jak poznáte, že má vaše dítě problém?

Doba čtení: 5 minut

Polovina školních dětí má nesprávnou váhu

Skoro polovina žáků základních škol od 13 do 15 let má ve vztahu ke své výšce a pohlaví jinou než ideální váhu. Většina váží více, než by měla, ukázal výzkum, kterého se v květnu a červnu zúčastnilo 560 žáků základních škol v celé ČR. ČTK to řekl jeden z pořadatelů osvětového projektu Obezita není náhoda Vladimír Labuda.

1. 7. 2009 16:05
Doba čtení: 1 minuta

Anorexie či bulimie údajně častěji postihuje vegetariány

Podle nejnovější studie mají sklon k anorexii či bulimii mezi mladými lidmi vegetariáni. Vyplynulo to ze studie publikované v časopise Journal of the American Dietetic Association. Informoval o tom server iDnes.cz.  Autoři této studie pak poukazují na to, že lidé, kteří mentální anorexií nebo bulimií trpí, vegetariánstvím jen „maskují“ svou poruchu příjmu potravy.

11. 5. 2009 14:29
Doba čtení: do minuty

Zakažte modelky pod 57,3 kg, volají lékaři

Ideál ženské krásy, jak ho v extrémní podobně prezentuje módní průmysl, je jedním z hlavních viníků narůstajícího počtu onemocnění mentální anorexií a bulimií. Informuje o tom server Aktuálně.cz Odborníci proto sepsali balíček opatření, který je reakcí na nedávná úmrtí modelek, jimž se stal osudným kolaps organismu způsobený dlouhodobou podvýživou. „Mohou zachránit lidské životy,“ tvrdí o návrzích, které minulý týden představili v Praze.

26. 3. 2009 11:26
Doba čtení: 1 minuta