Hlavní navigace

Alzheimerova nemoc

Alzheimerova choroba: skrytá epidemie 21. století

Ten Němec, co mi schovává věci… Jméno Aloise Alzheimera je předmětem vtipů a přitom budí hrůzu. Od narození vědce, jenž jako první popsal symptomy nemoci, uplyne již 150 let.

Doba čtení: 8 minut

Zapomínání, skleróza, nebo snad Alzheimer?

Žijeme déle a paměť věkem slábne. Za zapomnětlivostí nemusí hned být ta nemoc, no ta, co ji měl ten, no, ten prezident, herec. Při slábnutí paměti pomáhá podpora blízkých i černý humor.

7. 1. 2013 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Pacient, nebo vězeň? „Hlídací“ náramky mají nosit schizofrenici i senioři

Ministerstvo zdravotnictví plánuje obří reformu psychiatrie. Pacienti by mimo jiné nemuseli být zavření v léčebnách, ale doma, a hlídaly by je jen elektronické náramky.

Doba čtení: 5 minut

Máma, táta, Alzheimer

Nají se? Umyje se? Dojde si na záchod? Bohužel, tyhle řeči nevedou maminky na písku o svých dětech, ale dospělí lidé o svých rodičích. O těch, kteří trpí Alzheimerovou demencí.

Doba čtení: 6 minut

Česká studie dokázala, že kávy se není třeba bát

Káva je zdravá, jen ne, když je to náš „turek“… Tak tento mýtus podle Vysoké školy chemicko-technologické v Praze právě padl. Káva je prý zdravá bez ohledu na způsob přípravy.

29. 2. 2012 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Kdo nesmí za volant? Opilec, epileptik ani těžký diabetik

Tragédie v Hradci Králové vyvolala debatu o tom, která onemocnění se neslučují s řízením auta. Jakých chorob se to týká a co dělat, pokud jde třeba o vašeho nesoudného senilního dědečka?

23. 11. 2011 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Středomořská strava místo pivo-vepřo-knedlo-zela

Gurmáni i lékaři jsou zajedno – středomořská strava nám dělá dobře. Pozitivní výsledky se dostavují už po dvou měsících, a navíc – Evropan si na ni dobře zvyká.

Doba čtení: 4 minuty

Hledáte dobré zařízení pro seniory? První pravidlo z pěti zní: Čichejte!

Možná to řešíte právě teď, možná ještě ne. Ale vyhne se tomu málokdo. Jak zajistit potřebnou péči rodičům, kteří se už o sebe nedokážou postarat sami a potřebují celodenní pomoc?

Doba čtení: 4 minuty

Naučíme vás připravit čaj z čajových lístků bez obvyklých chyb

Čaj je po vodě nejrozšířenějším nápojem na světě. Povzbudí mysl a podpoří léčbu řady chorob. Sypaných čajů se nemusíte bát, přípravu zvládne i samouk. A netrvá déle než zalití sáčku.

Doba čtení: 5 minut

Obrat – budeme se léčit nikotinem?

Nikotin je zdravý, znějí nová zjištění. Neznamená to samozřejmě, že by vědci začali propagovat kouření. Jak ale dostat nikotin do těla co nejbezpečněji?

Doba čtení: 4 minuty

Zdravé jídlo umí vypnout špatné geny

Spisovatel Pratchett překvapil celý svět prohlášením, že hodlá spáchat sebevraždu. Trpí totiž Alzheimerovou nemocí. Podle nových poznatků se dá této chorobě čelit vhodnou dietou.

24. 2. 2011 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Zapomeňte na ztrátu paměti ve stáří. Lékaři blízko léku

Vědci objevili látku, která může být úspěšně využita k vývoji léků potlačujících ztrátu paměti ve stáří.  Pouhých deset dní podávání této látky výrazně zlepšilo paměť a mozkové funkce u starých myší, uvádí server Aktuálně.cz. Pokud budou další preklinické studie úspěšné a ukáže se, že látka je bezpečná, mohly by první klinické testy začít během jednoho roku. Doufá v to aspoň Brian Walker, který spolu se Scottem Websterem vede program na vývoj léčiva.

27. 10. 2010 11:21
Doba čtení: 1 minuta

Léky na rakovinu a Alzheimera jsou zlatý důl

Aktualne.cz: Farmaceutická firma Pfizer, vynálezce viagry a světově nejprodávanějšího léku Lipitor, oznámila, že očekává prodeje nových preparátů proti rakovině a Alzheimerově chorobě v hodnotě přes miliardu dolarů.  Na tržbách by se měly podílet i klasická analgetika – léky proti bolesti. „Jsme ve zlaté éře farmaceutického průmyslu,“ tvrdí Martin Mackay, generální ředitel Pfizer PharmaTherapeutics Research & Development. „Naše pozice na trhu s léky proti rakovině, Alzheimerově chorobě,…

14. 4. 2010 9:22
Doba čtení: 1 minuta

Příprava na „Alzheimera“

Lidé nemocní Alzheimerovou chorobou si často nechtějí nebo nejsou schopní připustit, že by se právě u nich mohla projevit: „Tak trochu zapomínám, už na to mám věk,“ svádějí příznaky na stáří. Jenže čím dříve se začne s léčbou, tím pomalejší pak může být rozvoj onemocnění.

23. 3. 2010 0:00
Doba čtení: 5 minut

Kofeinem při boji s Alzheimerovou nemocí

Testy provedené na myších ukázaly, že při boji s příznaky Alzheimerovy nemoci může výrazně pomoci kofein. Myším, které měly projevy demence, podali vědci ekvivalent pěti šálků černé kávy denně, po kterých se jim vrátila paměť. Zjistili to američtí vědci z Floridského centra výzkumu Alzheimerovy nemoci. Informoval o tom server Novinky.cz.

7. 7. 2009 9:21
Doba čtení: 1 minuta