Hlavní navigace

Zvažujete očkování proti rotavirům?

9. 10. 2012

Sdílet

 Autor: Photl.com
Názory na vakcinaci se různí, a to i mezi odborníky. Jedním z nejnovějších onemocnění, proti kterým je možné nechat děti očkovat, je rotavirová infekce.

Hlavní sezóna rotavirů začíná s příchodem chladných dní. Touto infekcí onemocní v ČR prakticky každé dítě do pěti let. Nejčastěji se nakazí od starších sourozenců, kteří přinesou nákazu domů ze školy či školky. Nejhůře se přitom s infekcí podle lékařů vypořádávají děti do dvou let, u kterých snadno dochází vlivem těžkých průjmů k dehydrataci. Nejvážnější případy pak končí hospitalizací.

Rotavirová infekce se projevuje především horečkou 38–40 °C, zvracením a těžkým vodnatým průjmem. To má za následek dehydrataci, která může mít závažné důsledky zejména u malých dětí.

Rotaviry jsou nejčastější příčinou těžkých gastroenteritid u dětí na celém světě bez ohledu na životní úroveň jednotlivých zemí. Nejvyšší výskyt infekcí zaznamenáváme u dětí ve věku 6–24 měsíců,“ říká pediatrička Klára Otáhalová.

Přenos je fekálně-orální cestou

K přenosu dochází především tzv. fekálně-orální cestou pomocí kontaminovaných předmětů. Zhruba 1 gram stolice obsahuje více než tisíc virových částic. K přenosu jich přitom stačí pouze deset. Virus je navíc velmi odolný – na rukou vydrží několik hodin, na pevném povrchu (například hračkách) i několik dní. Proto se onemocnění velmi rychle šíří především ve školách a školkách. Případy rotavirových onemocnění se objevují celoročně – nejčastěji však v chladných obdobích roku.

Přečtěte si: V čem si hrají děti na pískovišti?

Specifická léčba, která by působila proti rotavirům, neexistuje, a tak se lékaři soustředí na tlumení příznaků – zamezení průjmů a snížení horečky. Jako prevence může částečně pomoci zvýšená hygiena a používání dezinfekčních prostředků. I při dodržování těchto opatření nelze ale rozšíření onemocnění zcela vyloučit. Těžkým průběhům rotavirových infekcí dokáže zabránit očkování.

V řadě evropských zemí je toto očkování součástí plošné vakcinace – například v Rakousku, Belgii, Finsku či Lucembursku. Díky očkování došlo například v Belgii k 80% poklesu infekcí u dětí do 5 let. V České republice je proočkovanost pouze 1–2 %. Na tom, že očkování je účinnou prevencí tohoto onemocnění se shodují i odborníci z České vakcinologické společnosti ČLS JEP. Lékaři dokonce usilují o zavedení plošného očkování proti rotavirům, s tím, že jsou nejčastější příčinou, proč děti do dvou let věku končí v nemocnici nebo dokonce umírají.

Odpůrci očkování se ovšem obávají nežádoucích vedlejších účinků v případě většiny vakcinací.

Přečtěte si: SERIÁL: Očkování, užitečné, zbytečné, nebo škodlivé?

Na očkování proti rotavirovým infekcím momentálně částečně přispívají i některé zdravotní pojišťovny (např. VZP částkou 500 Kč), nicméně za celé očkovací schéma (tj. dvě dávky) uhradí rodiče i v případě příspěvku cca 2 600 Kč. Pokud se rozhodnete pro očkování, je nutné na to myslet včas – 2 dávky s minimálním odstupem čtyř týdnů je potřeba podat do šestého měsíce věku dítěte. Očkování není bolestivé – vakcína se podává ústy, provádějí ho pediatři a Očkovací centra.

SPECIÁL: Očkování a očkovací kalendáře přehledně

S použitím materiálu VZP

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).