Hlavní navigace

Zubaři umí zajistit protézu tak, aby dobře držela

 Autor: Shutterstock.com
Máte pocit, že zubní protéza komplikuje život? Vše velmi ulehčí podpůrné implantáty, které pomohou stabilitě zubní náhrady.
Redakce 1. 8. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Myslíte si, že zubní protéza je téma, které se týká výhradně seniorů? Pak se mýlíte, protože ač o první zuby člověk běžně začíná přicházet okolo šedesáti let a o deset let později už má protézu místo vlastních zubů velká část populace, tuto umělou náhradu chrupu si někdy musí pořídit lidé už i ve středním věku. A jakkoli to zní neuvěřitelně, v Česku ji nosí každý desátý člověk.

Přestože zubní náhrada není nic, o co bychom měli stát, nemusí znamenat ani trauma. Současná stomatologie nabízí řadu řešení a ani věk již není překážkou, i když s určitými omezeními je třeba počítat vždy.

Snímatelná náhrada časem přestává držet

Celková snímatelná náhrada bohužel někdy nedrží tak, jak by měla, zvláště v dolní čelisti. „I ta nejlépe zhotovená protéza časem přestane držet,“ upozorňuje Jan Stuchlík, vedoucí lékař Dentální kliniky, a vysvětluje: „Důvodem je změna profilu čelistní kosti – kost se zvyšujícím se věkem ustupuje a zubní náhrada nenaléhá a padá.“ 

TIP: Novou zubní protézu platí pojišťovna jednou za tři roky

To vede nejen k problémům v sociální oblasti, kdy lidé v takovéto situaci trpí ztrátou sebevědomí, ale především k celkovému zhoršení zdravotního stavu. Nedržící zubní náhrada totiž negativně ovlivňuje i přijímání potravy. Každé jídlo se tak stane utrpením a podle statistik lidé s problematickou zubní náhradou kvůli nedostatečné výživě umírají o více než dva roky dřív.

Řešením je zubní náhrada ukotvená implantáty

Řešením je v takovém případě takzvaná hybridní náhrada, která je na půli cesty mezi implantáty a snímatelnou zubní náhradou.

Do čelistní kosti zavede stomatolog dva implantáty, na které prostřednictvím patentek upevní snímatelnou náhradu. „Jedná se o jakési podepření protézy implantáty. Díky tomu se nebude stávat, že by náhrada ztratila stabilitu a vypadla,“ upřesňuje doktor Stuchlík. Hybridní protéza se dá tvořit i se čtyřmi implantáty, které se mohou spojovat třmenem. Pak je stabilita náhrady bezvadná. Záleží na stavu chrupu a finančních možnostech klienta.

Životnost a cena

Zubní implantáty fungují ve své podstatě jako umělý kořen zubu, který je vyrobený z titanu. Vydržet mohou bez problémů i do konce života, záleží na tom, jak o sebe pacient pečuje.

KL20

„Negativně se na životnosti implantátu projevuje špatná dentální hygiena, nekvalitní sliznice v okolí implantátu, stav kosti, metabolismus či různá onemocnění. Základním předpokladem pro delší výdrž implantátů jsou pravidelná a správná ústní hygiena a pravidelné návštěvy implantologa, které jsou důležité pro časné odhalení zánětu v okolí implantátu,“ doporučuje Jan Stuchlík.

Cena zubní náhrady upevněné dvěma implantáty se pohybuje obvykle kolem padesáti tisíc korun. „Nejedná se o levnou záležitost, tento typ protézy však pomůže velmi výrazně zkvalitnit život a zvládat těžkosti spojené se ztrátou zubů,“ hodnotí pozitivně hybridní zubní náhradu stomatolog.

Odborná spolupráce:

MUDr. Jan Stuchlík

Vedoucí lékař Dentální kliniky Jan Stuchlík

Jeho specializací je implantologie, tkáňová regenerace a estetické zubní lékařství.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).