Hlavní navigace

Zpestřete si letní grilování pochoutkami z hub

23. 8. 2017

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Pokud už vás omrzelo grilování masa a zeleniny, věnujte prostor na roštu houbám. Poradíme, které se hodí na gril i jaká nádivka jim bude slušet.

Jednou z možností, jak rozšířit sortiment letního grilování, je také grilování hub, ať již samostatně, nebo v kombinaci s grilováním masa nebo zeleniny. V současném závěru prázdninového období, kdy je zároveň teplo a zároveň na většině území naší země občas i vydatně zaprší, k tomu naše lesy aktuálně poskytují dostatek „materiálu“.

Galerie: Které houby se pletou? Jedlé a jedovaté se podobají

Svým způsobem je grilování hub zdravější varianta kulinářské úpravy hub než klasická smaženice, umožňující navíc značnou variabilitu, jak houby při grilování použít nebo jak je ochutit. Receptů je na internetu celá řada, takže si každý může vybrat, co je mu blízké. Přesto je vhodné připomenout si několik zásad, které jsou s grilováním hub spojené.

Základem je tvrdší a větší houba

V první řadě je to výběr hub. Na grilování se poměrně logicky hodí spíše větší, a především tvrdší houby, což jsou v praxi především různé druhy hříbků, bedly a také muchomůrky růžovky, ale jen takové, které jsou dostatečně „pevné“. Naopak ne zas tak vhodné jsou takzvané babky, i když i u nich platí, že tvrdší babky můžeme klidně použít. Tvrdší babky jsou ale zase obvykle celkem malé, což není příliš praktické. Výsledné sousto je pak totiž nepatrnější než jednohubka, protože houby, které se z devadesáti sedmi procent skládají z vody, se grilováním, a tedy ztrátou části vody, zmenší zhruba na polovinu.

Houby před grilováním neloupejte, nemyjte a nesolte

Houby by se neměly před grilováním loupat, jednak proto, že slupka na klobouku drží houbu pohromadě, a oloupaná houba se pak může při grilování rozpadnout, ale také proto, že i to málo pro tělo příznivých látek, které houby obsahují, je koncentrováno těsně pod slupkou. Něco podobného ostatně platí i pro stahování ryb z kůže.

Houby bychom také bezprostředně před grilováním neměli omývat vodou, neboť jsou potom mazlavé – v praxi to vidíme i v lese, pokud houby sbíráme v dešti nebo po dešti. Pokud přece jen k očištění hub vodu použijeme, je nutné houby nechat opět na povrchu uschnout. Houby grilujeme většinou bez noh, tedy jenom klobouky, i když to není podmínkou, ale spíše cestou, jak houbu ogrilovat celou a pravidelně. Kromě toho houby před grilováním nesolíme.

I houba má ráda lázeň v marinádě

Očištěné houby lze grilovat „jen tak“, jak narostly v lese, gurmánskou verzí je ale jejich předchozí marinování po dobu maximálně dvou hodin v nějaké ochucené olejové lázni. Nejvhodnější a nejrychlejší je nicméně ale potřít houby před grilováním již předem připravenou směsí, která se může skládat buď z oleje a různých ingrediencí, včetně bylinek, nebo z rozpuštěného másla, které je obdobně ochuceno.

Podle druhu hub, jejich velikosti a intenzity ohřevu grilujeme houby po každé straně po dobu pět až deset minut. „Negrilovací“ verzí je pak pečení hub v alobalu nebo pečicím papíru, v takovém případě trvá tepelná úprava hub přibližně dvacet minut. S houbami lze při grilovacích párty kouzlit rozličnými způsoby. Klobouky větších hub můžeme například vyplnit libovolnou „nádivkou“, ať již je to mleté maso, různé druhy zeleniny (například rajčata), nebo sýr. Stejně tak si lze připravit houbový špíz, opět buď pouze ze samotných hub, nebo v kombinaci s kousky masa, zeleniny a víceméně čehokoli, co grilovat lze. A grilovat lze téměř cokoli…

Autor článku

Agrární analytik, novinář na volné noze se zaměřením na zemědělství, potravinářství a životní prostředí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).