Hlavní navigace

Zhoubný nádor zmizel díky unikátní technologii

13. 9. 2011

Sdílet

 Autor: medgadget.com
Čeští lékaři odstranili pacientovi nádor pomocí působení elektrického pole. Využili k tomu přístroj NanoKnife. Jedná se o alternativní způsob léčby, alespoň prozatím.

Lékaři fakultní nemocnice Na Bulovce odstranili pacientovi nádor díky využití nové metody, kdy je zhoubné bujení vystaveno elektrickému poli, generovanému přístrojem NanoKnife. „Nádor byl jiným způsobem neodstranitelný,“ cituje agentura ČTK mluvčího nemocnice Jakuba Hofmanna

Operace proběhla již v srpnu, nemocnice ale informace o ní zveřejnila až nyní, kdy má pacient za sebou vyšetření po měsíci od zákroku. 


Autor: medgadget.com

Po operaci byl pacient propuštěn domů, nyní je v pořádku, uvádí ČTK. „Na kontrolním CT vyšetření měsíc po operaci je patrné místo, odkud nádor vyrůstal, ale samotný nádor až na otisk v místě původu zmizel,“ upřesnil mluvčí nemocnice.

Nádor se neodstraňuje

„Nemocný měl formu rakoviny plic, která se nedá běžným způsobem odstranit,“ uvedl ředitel nemocnice Na Bulovce Petr Zajíc. Lékaři proto využili málo rozšířený přístroj NanoKnife, který postupně nachází své uplatnění při léčbě některých typů nádorů.

O nemoci: Rakovina plic

Při operaci se nádor neodstraňuje, ale je vystaven elektrickému poli. Nádorové buňky začnou postupně odumírat, až zmizí úplně. „Elektrické pole v podstatě obalí nádor a způsobí asi po 10 minutách nezvratné porušení buněčných membrán,“ vysvětluje přednosta chirurgické kliniky nemocnice Jan Fanta. „Velmi zajímavé přitom je, že při výkonu nejsou poškozeny cévy, nervy, mízovod a podobně v okolí nádoru.“ 

„NanoKnife je minimálně invazivní léčebná metoda,“ uvedl Prof. Vlastimil Válek z FN Brno pro server Doktorka.cz. „Působí buněčnou smrt pouze v cílové tkáni. Elektrody nepoškozují okolní důležité struktury, jako jsou nervy, krevní cévy a jiné kolagenní tkáně. Při mikroskopickém prozkoumání místa léčby můžeme pozorovat ostré ohraničení mezi zdravou tkání a místem působení NanoKnifu. Okamžitě po ukončení léčby je díky tomu organismus schopný zahájit proces hojení, podobně jako při hojení hematomu.“

Přístroj NanoKnife byl k operacím využívajícím stejnou metodu léčby úspěšně vyzkoušen v červenci u několika pacientů s nádory jater a slinivky břišní ve fakultních nemocnicích v Praze a v Plzni. „Jedná se o alternativní způsob léčby zhoubných nádorů, který zatím zůstává rezervovaný jen pro vybrané pacienty. Metoda se nicméně jeví jako nadějná,“ říká docent Fanta.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).