Hlavní navigace

Zase ta opencard - jak u blbejch na dvorečku

25. 5. 2011

Sdílet

Před časem jsem se tu rozčilovala nad onou báječnou kartou „pro moje pohodlí“, co si ji s chutí a dobrovolně pořídí každý Pražan. Doufala jsem, že od ní mám na čas pokoj. Omyl!

Když se v loňském roce dobrovolně-povinně zaváděla opencard, narazila jsem v praxi na několik věcí, které rozhodně k mému pohodlí, které slibuje slogan karty, ani k duševní pohodě nepřispěly.

Další pěkné heslo... již dnes vytváříme zítřejší komfort Pražanů

Další pěkné heslo… již dnes vytváříme zítřejší komfort Pražanů

Dospělý člověk, který se kamarádí s počítačem a internetovým bankovnictvím, nemá asi s vyřízením a dobíjením karty větší potíže, horší je to u dětí a seniorů. Nezbývá, než se jim o vše postarat, u dětí navíc vyvstal problém s prokazováním věku. Všude tam, kde chcete uplatnit nárok na slevu pro děti do určitého věku (nejčastěji do 10 nebo 15 let), je vyžadován průkaz s datem narození (nebo rodným číslem) a fotografií. Dříve k tomuto účelu ideálně sloužil právě průkaz MHD. Jenže co teď? Na opencard není datum narození, na průkazce zdravotní pojišťovny zase fotografie. Pas nemá každý a navíc ho sebou běžně nenosíte. „Toto bohužel zůstává problémem, který bychom chtěli vyřešit,“ odpověděl mi tehdy mluvčí opencard Martin Opatrný. „Původní koncepce opencard s potiskem s datem narození počítala. Bohužel kvůli Úřadu pro ochranu osobních údajů jsme od tohoto museli ustoupit."

Přečtěte si více: Lesk a bída Opencard

Zadarmo stojí 120 korun

Otrávená celou procedurou a předlouhými frontami, pořídila jsem tedy loni dětem jízdné na maximální možnou dobu. „Deset měsíců mám od Opencard pokoj!“ radovala jsem se. Naivně.

Deset měsíců uplyne na konci srpna. V té době už ale podle nového rozhodnutí budou děti i senioři jezdit plné dva měsíce zdarma (proč, to je zase na další téma). Tedy zdarma – „děti od 10 do 15 let a senioři od 65 do 70 let věku nově neplatí jízdné; při kontrole se ale revizorům musí prokázat opencard s nahranou slevou, kterou si pořídí za 120 Kč,“ informují stránky opencard.praha­.eu.

Nějaký účel ta karta přece mít musí, ne? A když nemá, tak ho vyrobíme.

Jinak by to přece šlo stejně jako v kategoriích dětí do 10 let, které se i nadále mohou prokazovat jakýmkoliv dokladem s věkem (průkaz školy, sportovního oddílu, skautů atd.), a seniorů nad 70 let, kterým k prokázání věku a nároku na cestování MHD zdarma stačí občanka.

Babička podobné situace nazývala „jak u blbejch na dvorečku“.

Jízdné s opencard pro děti a seniory

Děti od 10 do 15 let a senioři od 65 do 70 let věku nově neplatí jízdné; při kontrole se ale revizorům musí prokázat opencard s nahranou slevou, kterou si pořídí za 120 Kč.

Změny platí až od 1.7. 2011; do té doby vše beze změn. Rozšíření bezplatné přepravy se týká:

  • dětí od 10–15 let
  • seniorů od 65–70 let

Pro bezplatnou přepravu je nutné nahrát si na kartu slevovou aplikaci v hodnotě 120 Kč.

Pro děti do 10 let a seniory nad 70 let se zatím nic nemění!

  • Děti do 10 let se mohou i nadále prokazovat jakýmkoliv dokladem s věkem (průkaz školy, sportovního oddílu, skautů atd.).
  • Senioři nad 70 let se mohou i nadále prokazovat OP.

opencard.praha.eu

Peníze vám asi vrátíme. Jen nevíme, kdy a kde

Dobře, už se ani nerozčiluju, ale když tedy mají moje děti zaplaceno do konce srpna a babička do konce července, propadnou jim ty peníze? Telefonuji na informační linku opencard. „Jízdé se asi bude vracet, ale to nespadá k nám, musíte se obrátit na informace dopravního podniku,“ sděluje slečna na drátě a ochotně mi dává další telefonní číslo. „Jízdné se asi bude vracet, zřejmě poměrná část, nejspíš v centrále Na Bojišti, ale ještě nic nevíme, kdy, ani kde, ani jak postupovat; budou to pak vědět na vratkách, ale ještě to nevědí… chcete na ně telefon?“ sdělil mi další ochotný hlas. Nechci, já si počkám, až to budou asi vědět.

poporodni_deprese

Poměrná část zbytečně zaplaceného jízdného pro dvě děti na dva měsíce činí 480 korun, pro seniora jeden měsíc představuje 220 Kč. Čili sedm stovek, dost peněz…

Takže v rámci svého pohodlí, i když jsem všechno vyřídila, zaplatila a vystála příslušné fronty, vyrazím vystát další frontu na pořízení slevové aplikace a ještě další frontu na vrácení peněz. A pak asi na panáka.

Autor článku

Šéfredaktorka serveru Vitalia.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).