Hlavní navigace

Z pozorování velryb se bohatne více, než z jejich zabíjení

24. 6. 2009

Sdílet

Mezinárodní velrybářská komise (IWC) potvrdila, že pozorování velryb vynáší daleko více peněz než jejich vybíjení. Informoval o tom server Aktuálně.cz.  Podle zprávy, kterou IWC vydala, ročně velrybí turismus vydělá 2,1 miliard dolarů. Mezinárodní fond na ochranu zvířat (IFAW), který byl vydáním zprávy pověřen, doporučuje velrybářským zemím, aby se orientovaly spíše na turismus a pozorování vzácných zvířat než jejich zabíjení.

Mezinárodní velrybářská komise (IWC) potvrdila, že pozorování velryb vynáší daleko více peněz než jejich vybíjení. Informoval o tom server Aktuálně.cz

Podle zprávy, kterou IWC vydala, ročně velrybí turismus vydělá 2,1 miliard dolarů. Mezinárodní fond na ochranu zvířat (IFAW), který byl vydáním zprávy pověřen, doporučuje velrybářským zemím, aby se orientovaly spíše na turismus a pozorování vzácných zvířat než jejich zabíjení.

Přesto zástupci Islandu na setkání uvedli, že obě odvětví jsou slučitelná a mohou se vyvíjet společně. Island nedávno oznámil nárůst lovu plejtváků myšoků. Letos plánuje ulovit na 150 těchto zvířat společně se 100 kusy plejtváků štikovitých.

IFAW zároveň upozorňuje na potenciální konflikt mezi dvěma tak odlišnými odvětvími, byť je spojují právě velryby. Lze to ilustrovat na případu z roku 2006, kdy turisté, kteří přijeli pozorovat velryby, byli svědky toho, jak byl jeden z kytovců harpunován.

Island však stále trvá na tom, že tyto dvě odvětví mohou bez problémů koexistovat, neboť v jejich zemi se tak děje už řadu let.

Autor článku

Autorka během své krátké redaktorké dráhy vystřídala psaní recenzí pro tištěný hudební časopis za internetový server Vitalia.cz. Mezitím také přispívala do norského školního časopisu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).