Hlavní navigace

Z Pardubic na Kunětickou horu

12. 6. 2009

Sdílet

TIP NA VÝLET – Zavítáme do Pardubic, města perníku, a podél Labe podnikneme výlet na Kunětickou horu. Na zachovalý a atraktivní hrad, lidově přezdívaný Kuňka, vede cesta rovinatou krajinou východočeského Polabí, vhodnou pro pěší turistiku i cyklistiku.

Výlet začíná v pardubické městské části Cihelna, kousek od zastávky MHD Univerzita, hned u mostu. Napojujeme se zde na zelenou turistickou značku a Kunětickou horu máme od sebe vzdálenou zhruba 5 kilometrů. Vydáváme se po asfaltové cestě směrem doleva a o kousek dál na nás už čeká rozcestí. Pokračujeme kolem koupaliště, zatímco nám za zády mizí pardubické paneláky. V dáli můžeme zahlédnout i opatovickou elektrárnu, místní zdroj tepla. Naše cesta vede podél řeky Labe, po pěšině kryté stromy, které nás ochrání před větrem i deštěm.

Pokračujeme cestou mezi poli. Krajina je zde rovinatá, proto už teď můžeme zahlédnou Kunětickou horu, daleko široko nejvýš položený bod, podle kterého se dá snadno orientovat. Přicházíme do první vesnice, která nese jméno Brozany a na křižovatce se dáváme doprava, kde nás trasa dovede až do větší obce Ráby přes kterou projdeme. Pod vlivem sousedních Pardubic je zde výstavba v plném proudu. Na konci vsi mírně vystoupáme podél lesa a blížíme se k rozcestí pod hrad. O kousek dál se zelená napojuje na červenou, která naše kroky povede na zpáteční cestě do Pardubic.

Kunětická hora a Perníková chaloupka

Stojíme pár metrů od parkoviště na rozcestí pod Kunětickou horou. Místní atrakce, Perníková chaloupka, je jistě velkým lákadlem pro děti. Nachází se v lese 200 m od rozcestí spolu s muzeem perníku a pohádek. Navíc na sběratele tu čeká turistická známka, stejně jako na hradě.

Po stopách turistů stoupáme na hrad. Obory s jeleny, daňky, muflony a pštrosy zde tvoří zdejší malou ZOO. Těsně pod hradem se nacházejí zbytky hradeb, středověká hradní studna a vyhlídka na blízké i daleké okolí. Za jasného počasí v dáli zahlédneme i špičky hor. Ještě vystoupáme pár metrů a ocitáme se na hradě. Prohlédnout si zde můžeme i kapli, do které je však vstup možný pouze s průvodcem. Na hradě je k vidění stálá expozice, mučírna a sklepení. Můžete zavítat i na hradní věž.

Vyhrajte volňásky do wellness! Zúčastněte se Velké fotosoutěže serveru Vitalia.cz!

Zpět pokračujeme po červené, která nám ukazuje do Pardubic 9 km. Vede lesem a hrad po ní zčásti obcházíme. Lesní cesta se mění na polní a podél koňské obory se dostáváme až do Kunětic, kde na sebe necháme dýchnout klidný venkovský vzduch. Pokračujeme kolem kostela a přes Labe po hlavní silnici až do vesnice Počaply, ve které nás červená svádí k Labi, po jehož proudu půjdeme až Pardubic. Labe je zde v některých místech i přes 30 metrů široké.

Labe, Halda a Chrudimka

Nacházíme se mezi korytem řeky Labe a spojujícím kanálem Halda na rozcestí Úzké. Odtud máme Pardubice vzdálené ještě 4 kilometry,  o kousek dál se však na obzoru objevují první pardubické budovy.

Na protějším břehu vede cyklostezka, kterou si oblíbili i bruslaři a za pěkného počasí můžeme na řece vidět sjíždějící kanoisty. Pokračujeme až na kraj Pardubic, kde se od řeky vzdalujeme a procházíme město až ke zdejším automatickým mlýnům. Ty tvoří pardubickou technickou památku. Pod mostem protéká Chrudimka, která se o kousek dál vlévá do Labe. Za mostem scházíme z červené značky a mezi pardubickými domky pokračujeme až k mostu, na jehož druhé straně jsme výlet začínali.

  • Tip: Pokud chcete nasbírat další zážitky, můžete pokračovat po červené směrem k centru Pardubic, přes zámecký park a v něm navštívit historický pardubický zámek.

Okruh Pardubice – Brozany – Ráby – Kunětická hora – Kunětice – Počaply

Celková délka: 19 km
Doba výletu: 5 hod
Na kole: trasa je sjízdná
Stoupání a klesání: většina cesty je po rovině, hrad je na mírném kopci
Značení trasy: trasa je dobře značena

Foto: Lucie Kocábková

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).