Zprávy na první pohled působí důvěryhodně – v předmětu e-mailu je uvedeno „Vrácení peněz od VZP ČR“ a jako odesílatel může figurovat „VZP ČR – klientské centrum“ nebo jiné oficiálně působící označení.
Text poté informuje, že má daný klient nárok na vrácení prostředků od VZP a údajnou částku. Pojištěnec má poté ověřit údaje kliknutím na tlačítko. Právě před tím ale VZP důrazně varuje.
Pozor na falešnou koncovku adresy
„Jde o další z dlouhé série pokusů o podvod. Při bližším pohledu si lze všimnout falešné e-mailové adresy, například může být na konci zahraniční doména místo české CZ. To by mělo být pro klienty varovným červeným světlem,“ říká Jan Svoboda, ředitel Odboru bezpečnosti VZP ČR a dodává:
„I v tomto případě se jedná o snahu získat od klientů osobní údaje, což může vést k velkým finančním ztrátám. Jednoznačně je na místě obezřetnost.“
VZP ČR podle Svobody nikdy nepožaduje aktualizaci bankovních údajů, ani v případě přeplatku či nedoplatku pojištění. "Právě vyplněním svých bankovních údajů zajistíte podvodníkovi přístup k účtu a získání vašich úspor,“ upozorňuje.
Podvodníci to zkoušejí často
Už dříve se objevily podvodné e-maily nejen o refundaci přeplatků, ale naopak o údajném dluhu na pojistném nebo o zapojení do falešného průzkumu, kdy měla být odměnou lékárnička v hodnotě 4000 korun. I zde šlo o podvod.
Klienti by měli věnovat pozornost, zda jsou skutečně na webové stránce VZP ČR a i nadále věnovat zvýšenou pozornost e-mailovým adresám, ze kterých zprávy přicházejí. Jediná oficiální doména pro komunikaci s VZP ČR je vzp.cz.
Co dělat, když obdržíte podezřelý e-mail:
- Neotevírejte přílohy ani neklikejte na odkazy.
- Nezadávejte žádné osobní ani bankovní údaje.
- E-mail pošlete na info@vzp.cz.