Hlavní navigace

VZP přispěje například na dentální hygienu. Kolik, na co a do kdy mohou pojištěnci čerpat?

28. 12. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Všeobecná zdravotní pojišťovna v roce 2022 vrátí do svých bonusů opět příspěvek na dentální hygienu. Částka ale bude nižší než v minulosti a lidé ji budou zatím moci čerpat jen do března. Další změny v benefitech se týkají zejména příspěvků na nepovinná očkování, ale tím výčet příspěvků nekončí.

Dentální hygiena je z veřejného zdravotního pojištění nehrazená služba specializovaného zdravotníka. Ten obvykle za půl hodiny nebo hodinu zkontroluje stav dásní a sliznic, odstraní různými metodami zubní kámen, pigmentaci a sklovinu naleští. Zubní hygienisté také se zákazníky konzultují vhodnost zubních kartáčků a používání mezizubních kartáčků či dentálních nití.

Na dentální hygienu Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) přispívala několikrát již v minulosti. Šlo o částku ve výši několik set korun za rok na jednoho dospělého pojištěnce. Pokaždé byl o tento příspěvek velký zájem, takže byl většinou vyčerpán ještě před datem jeho konce.

VZP příspěvek proplácela zpětně svým klientům prostřednictvím fondu prevence.

Příspěvek bude ve výši 300 korun pro děti i dospělé

V roce 2021 mohli příspěvek na dentální hygienu čerpat jen dárci krve, kostní dřeně, krevních destiček nebo krevní plazmy. 

Od ledna 2022 na něj dosáhnou všichni klienti VZP bez ohledu na věk. Na dentální hygienu mohou docházet i děti. Vyžaduje ale, aby se nebály například použití ultrazvuku a vydržely mít delší dobu otevřená ústa.

Příspěvek bude v roce 2022 nižší, než tomu bylo u VZP v minulosti. Půjde o 300 korun na osobu. Přitom například v metropoli se cena za jedno hodinové ošetření pohybuje kolem 1000 Kč a výše.

Do března na zkoušku, pak se uvidí

Pojištěnci VZP také musí počítat s tím, že příspěvek budou moci s jistotou čerpat jen na začátku roku 2022. „Jedná se o pilotní program a příspěvek bude zařazen mezi benefity zatím pro první kvartál příštího roku. Pokud bude vyhodnocen jako úspěšný, zařadíme příspěvek do standardní nabídky benefitů pro naše klienty,“ uvádí mluvčí VZP Viktorie Plívová.

Ten, kdo bude chtít příspěvek čerpat, nesmí zapomenout, že do pojišťovny musí doručit originál platebního dokladu, který nesmí být starší než tři měsíce. Jak na to, jsme nedávno popsali v článku o podávání žádostí o příspěvky VZP.

Další příspěvky VZP: hlavní změny se v roce 2022 týkají očkování

Na finanční příspěvky pro klienty hrazených z fondu prevence je vyčleněno pro rok 2022 až 868,5 milionu korun. „Oproti roku 2021 dochází především ke změnám v příspěvcích poskytovaných na očkování nehrazená z veřejného zdravotního pojištění. V plánu jsou i pilotní projekty zaměřené na prevenci civilizačních onemocnění,“ upozorňuje Viktorie Plívová.

V případě dětí bude opět zaveden příspěvek na cestovní očkování (1000 Kč), proti HPV (1000 Kč) a proti planým neštovicím (500 Kč).  K jeho navýšení došlo v případě očkování proti meningokoku ACYW (z 800 na 1000 Kč) a proti rotavirům (1000 korun oproti 500 Kč). 

Příspěvky na očkování proti chřipce (200 Kč), meningokoku B (1500 Kč), virové hepatitidě A (500 Kč) a klíšťové encefalitidě (700 Kč) zůstanou zachovány.

Pokud jde o dospělé klienty, u nich je změn ještě více. Nově budou moci čerpat příspěvek na cestovní očkování (1000 Kč), proti meningokoku B (1500 Kč), proti meningokoku ACYW (1 000 Kč), planým neštovicím (500 Kč) a černému kašli (500 Kč). K navýšení dojde v případě očkování proti pneumokokové infekci (z 500 na 1000 Kč). 

Stejně jako v roce 2021 zůstává v nabídce očkování proti chřipce (200 Kč), virové hepatitidě A, B, A/B (500 Kč), klíšťové encefalitidě (500 Kč) a spalničkám (500 Kč).

O více peněz mohou požádat dárci i diabetici

Navýšení příspěvků se příští rok dočkají aktivní dárci krve, plazmy, krevních destiček a kostní dřeně, kteří alespoň jedenkrát za kalendářní rok podstoupí bezplatný odběr. Příspěvek bude navýšen na 3000 Kč na rehabilitační a rekondiční aktivity lázeňského typu nehrazené z veřejného zdravotního pojištění a na dentální hygienu.

Z 500 korun na 1000 korun bude navýšena částka maximálního příspěvku i pro diabetiky.

Čerpat lze nadále příspěvek k očkování proti covidu a na psychoterapii

Do 30. dubna 2022 mohou pojištěnci VZP žádat o příspěvek 500 Kč na nákup v lékárně. Je určen pojištěncům nad 65 let věku, kteří dokončí očkování proti covidu-19 v termínu od 15. 11. 2021 do 28. 2. 2022.

Programy z fondu prevence jsou zaměřeny také na prevenci infekčních onemocnění, kardiovaskulárních onemocnění, onkologických onemocnění a cukrovky. Speciální nabídky mají těhotné ženy, novorozenci a již zmínění dárci. Mezi preventivními programy i v příštím roce bude projekt Zdravého stárnutí, Duševního zdraví a dietní programy.

VZP zpravidla proplácí své příspěvky (až na výjimky) do 30. listopadu daného roku. Pokud klient nedosáhne stropu s jednou účtenkou, může jich pojišťovně poslat hned několik tak, aby vyčerpal celou výši příspěvku.

V ČR je celkem sedm zdravotních pojišťoven. Všechny mají vlastní preventivní programy a u všech dochází od ledna k jejich obměnám. Novinkám v bonusech u dalších šesti zdravotních pojišťoven budeme věnovat samostatný text již zítra.

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz. Vystudovala žurnalistiku a češtinu na Univerzitě Palackého v Olomouci, pracovala v Deníku, na webu TV Nova a v iDNES.cz. Píše o zdravotnictví. Je držitelkou novinářské ceny Psychiatrické společnosti ČLS JEP za rok 2021.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).