Hlavní navigace

Vyšší platy pro lékaře? Ne, je jich nadbytek

7. 6. 2010

Sdílet

„Budou čeští lékaři podstatně lépe ohodnoceni? Odpověď je prostá: Nikoli. Důvody jsou poměrně jednoduché,“ píše pro Medical Tribune MUDr. Ing. Martin Dudek, ekonom a lékař. Cena na trhu práce se odvíjí od nabídky a poptávky. A ačkoli tomu neodpovídá vytvářený dojem, lékařů je nadbytek, uvádí Dudek.

„Budou čeští lékaři podstatně lépe ohodnoceni? Odpověď je prostá: Nikoli. Důvody jsou poměrně jednoduché,“ píše pro Medical Tribune MUDr. Ing. Martin Dudek, ekonom a lékař.

Cena na trhu práce se odvíjí od nabídky a poptávky. A ačkoli tomu neodpovídá vytvářený dojem, lékařů je nadbytek, uvádí Dudek.

Čtěte téma: Anabáze pacienta po české nemocnici

Našemu zdravotnictví nechybějí jen peníze, ale také slušné vychování. Jak mám věřit lékaři či sestře, že od nich mohu čekat pomoc, když jim nestojím ani za to, aby mi řekli „Dobrý den“?

Proč i mezi lékaři přetrvává mylný dojem o nedostatku lékařů?

1) Některých profesí je skutečně málo a ty jsou citlivěji vnímány. Jde především o praktické lékaře, zubaře a některé další.

2) I případný nedostatek je výrazně zkreslen faktem, že je u nás výrazný nadbytek nemocničních kapacit, jež jsou roztříštěny a zejména spojeny s vysokými náklady. Tyto fixní náklady odčerpávají obrovské peníze ze systému.

3) Naprosto rozbořený a zcela nesmyslný systém vzdělávání jen celou situaci zhoršuje. Logická je proto neochota absolventů nastupovat do menších nemocnic, kde jejich starší kolegové normálně odatestovali, ale oni si zde atestaci neudělají!

Z výše uvedeného vyplývají také potřebná opatření, která však nikdo neprovede, píše Medical Tribune. Jak případné omezování péče specialistů a podpora primární péče s cílem komplexního zajištění pacienta za co nejnižší náklady, tak zejména rušení nemocnic jsou opatření velmi nepopulární a nemají na nich zájem ani pacienti voliči, ani samotní lékaři. O politicích vidících dopředu na jedno volební období ani nemluvě.

Celý článek najdete na serveru Tribune.cz.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).