Hlavní navigace

Výlet s obědem a kilo uzenin zdarma!

1. 6. 2010

Sdílet

 Autor: SZPI
Nejrůznější prodejci lákají: Pojeďte s námi na výlet, předvedeme vám naše skvělé zboží a ještě dostanete něco dobrého na zub. Všechno platíme! Co dostanete doopravdy? Možná průjem.

V rámci nejrůznějších reklamních a prodejních akcí lákají firmy nejrůznějšími „bonusy“. Jednou z oblíbených metod je „výlet s překvapením“.

Na podobné nabídky slyší nejčastěji senioři, důchody jsou malé, tak proč nevyrazit na výlet, obzvlášť když se ještě slibuje občerstvení a hodnotný kulturní program k tomu.


Autor: SZPI

Před podobnými radovánkami varuje Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI): „Potraviny se dostávají ke spotřebitelům různými cestami; dnes se potraviny běžně prodávají v trafikách, drogériích, v prodejnách s oblečením, prostřednictvím internetu nebo na nejrůznějších prezentačních akcích,“ uvádí Martina Šmídtová, tisková mluvčí SZPI.

„Mnohdy jsou potraviny nabízeny zdarma, například v rámci reklamní akce nebo jako pozornost k zakoupenému zboží. I takové potraviny však musí splňovat požadavky právních předpisů, hlavně pokud jde o hygienu či bezpečnost potravin,“ upozorňuje. 

Darovanému salámu na kvalitu nekoukej?

Inspektoři SZIP nedávno provedli kontrolu na podobné organizované výletní akci v Českém Šternberku, která byla spojená s prezentací domácích spotřebičů. Letáky slibovaly účastníkům kromě výletu také oběd a kilo uzenin zdarma. Inspektoři na místě zjistili, že výletníkům, většinou se jednalo o seniory, měla být skutečně rozdána balení odkrojků Vysočiny.


Autor: SZPI

Balení uzenin byla uložena na zrezlých a špinavých podlahách zavazadlových prostor autobusů, kterými byli účastníci na akci dopraveni. Podle pokynů výrobce uzenin uvedených na obale měly být salámy skladovány v teplotě do pěti stupňů Celsia. V zavazadlovém prostoru autobusu ale inspektoři naměřili až devatenáct stupňů, uvádí zpráva SZIP.

Kvůli nevhodným podmínkám skladování a možným zdravotním rizikům inspektoři všechny nalezené uzeniny na místě zakázali účastníkům rozdat. Jednalo se o více než dvě stě dvacet kilo potravin.

Inspektoři také zjistili, že na předešlé akci bylo již obdobným způsobem rozdáno téměř 250 kilogramů uzenin. Podle zástupce organizátora této akce budou na příště autobusy vybaveny přenosným chladicím zařízením.

Anketa

Účastnili jste se někdy podobné prodejní akce?


Autor: SZPI

„Skladovací teploty deklarované na obalech potravin jsou závazné pro všechny prodejce,“ připomíná Martina Šmídtová.

„Spotřebitelé sami by se také měli zajímat o to, jakým způsobem jsou potraviny skladovány, v jakých teplotách a za jakých hygienických podmínek. Tím spíše jedná-li se o rychle se kazící potraviny, jakou jsou mléčné a masné výrobky.“

No jo, jenže říkejte to důchodci, navíc když mu k tomu salámu zahraje nějaký zombie české popmusic pěknou písničku. Výhodnost nákupu na podobných akcích je pak kapitolou sama pro sebe.

Čtěte téma: Jak si v létě neublížit jídlem

Léto je kulinárně nebezpečné období. Stačí pozřít kontaminované jídlo a máte na problém zaděláno. 

Zdroj: SZPI

Autor článku

Šéfredaktorka serveru Vitalia.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).