Hlavní navigace

Výlet s babičkou: Stezka K. J. Erbena v Miletíně

3. 9. 2010

Sdílet

TIP NA VÝLET – Miletín je na svého rodáka K. J. Erbena patřičně hrdý a město na jeho počest letos zprovoznilo naučnou stezku, která na devíti zastaveních připomíná umělcův život a dílo.

Pokud je člověku přes devadesát let, je po mozkové mrtvici a trpí Parkinsonovou chorobou, neznamená to, že byl měl jen sedět a polehávat doma. Klidně může vyrazit na výlet. Nadýchat se čerstvého vzduchu, udělat s dopomocí několik kroků a poznávat nová místa.

Takovou babičku máme doma. Sama říká, že toho nikdy nenacestovala tolik, jako teď, co o ni po mrtvici pečujeme.

Výlety se seniorem mají ovšem svá specifika: Musíte je naplánovat kratší, pečlivě vybírat terén a cestu vést spíš po rovině. Přesto je v České republice hodně možností, kam lze s babičkou či dědou vyrazit. Ideální jsou zámky s rozsáhlými zámeckými zahradami, doporučujeme např. Veltrusy, nebo většina naučných stezek, které bývají často upravené pro tělesně postižené na vozíčcích a pro rodiny s kočárky a malými dětmi. Sázet na to ovšem nelze a vždy je dobré zjistit si potřebné informace předem.

Místa, která inspirovala K. J. Erbena

Bezbariérovost slibuje i nová naučná stezka K. J. Erbena v Miletíně na Jičínsku. Miletínský rodák je s místem úzce spjat. Většina jeho děl je inspirována městem a jeho okolím. Naučná stezka je výbornou variantou, jak dnešnímu člověku představit život v časech slavného spisovatele.

Naučná stezka v celkové délce pěti kilometrů, která byla slavnostně otevřena letos v červnu, začíná u rodného domku K. J. Erbena, kde je v současné době muzeum.

Odtud lehce stoupáme štěrkovou cestou lemovanou stromy, babička střídavě jde s oporou vozíku, chvílemi ji na něm vezeme. Míjíme „Popraviště“ – chmurné místo výletníka seznámí s historií bývalého popraviště od jeho počátků, kdy město získalo od krále Otakara Přemysla II. hrdelní právo. U tohoto stanoviště je zmíněna i poslední popravená žena ze sousední obce. Události tohoto místa Erbena inspirovaly k napsání balady Dceřina kletba.

Stoupání ukončí dřevěná socha pána na vraném bujném koni, který hoj jede, jede, z lesa. Vedle zbloudilého pana krále můžete posedět na lavičce a při odpočinku se kochat výhledem na Miletín, stejně jako kdysi K. J. Erben. Návštěvník, pohledem přes část těla sochy, vidí přímo na umělcův rodný dům.

Pojďte s námi na výlet! Anebo – pošlete nás „někam“…

Pokud jste objevili zajímavou lokalitu, pošlete nám tip na adresu: vylet@vitalia.cz. Vypravíme se tam, vyzkoušíme, napíšeme… Vyberte si z výletů již otestovaných „na vlastní nohy“.

Naučná stezka pokračuje několik metrů po silnici, aby se stočila okolo bývalých lázní, založených v 18. století a v minulosti hojně navštěvovaných. Tady jsme musely překonat strmou „kořenovou“ lesní cestu, což bylo s vozíčkářem fyzicky náročnější, ale naštěstí jsme na to byly dvě. Cesta pak už dále jen klesá zpátky do Miletína.

Na náměstí rozhodně nezapomeňte navštívit jednu z cukráren, které nabízejí tradiční Miletínské modlitbičky, tedy výborné, silně plněné perníkové řezy z cukrářské dílny rodu Erbenů. V Miletíně sídlí rovněž jedna z výroben Hořických trubiček, které mají původ v sousedním městě. 

Jak vznikají Modlitbičky?

Základem je perníkové těsto, které nejprve šest týdnů zraje. Z něj jsou vykrajovány obdélníčky o rozměrech cca 7×5 cm. Na upečené perníčky přijde náplň z pražených vlašských a lískových ořechů a navrch plátek z vaječných bílků a skořice. Hotový výrobek se polije cukrovou polevou a ozdobí půlkou mandle, která symbolizuje právě onen křížek na deskách modlitební knížky. Váží asi 50 g a firma Erben jich vyrobí asi osm set denně.

Zdroj: Miletín.cz

Začátek a konec trasy: 

Naučná stezka K. J. Erbena začíná i končí v Miletíně, kam přijíždí několikrát denně autobus (ze stanice Praha – Černý Most cca 2 hodiny). Motoristi mohou případně své auto zaparkovat na náměstí.  

Celková délka: 5,2 km

Doba
výletu:
cca 4 hodiny

Na
kole:
Stezka je pro pěší.

Děti: Nenáročná naučná
stezka zapojí jak nejmladší děti s rodiči, tak zaujme i ostatní
generace.

Stoupání
a klesání: Lehké
stoupání vystřídá lehké klesání.

Značení trasy: Směr naučné stezky ukazují žluté šipky na zemi. Nicméně u každého z devíti zastavení je mapka a legenda.

Autor článku

Své profesní působení v médiích zahájila v týdeníku Reflex. Pracovala v kreativním týmu TV NOVA a vedla sekci Sport a relax serveru Vitalia.cz vydavatelství Internet Info. Podílela se také na jeho dalším projektu, serveru 120na80.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).