Hlavní navigace

Další vakcína proti covidu pro děti je ve fázi vyhodnocení

11. 11. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Evropská agentura pro léčivé přípravky začala s hodnocením použití vakcíny Spikevax u dětí ve věku od 5 do 11 let. Jde již o druhou posuzovanou vakcínu pro tuto věkovou kategorii v EU.

Státní ústav pro kontrolu léčiv přinesl informaci o tom, že Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) pracuje na vyhodnocení žádosti o změnu registrace – rozšíření používání vakcíny proti nemoci covid-19 společnosti Moderna pro děti ve věku od 5 do 11 let.

Spikevax dosud jen nad 12 let

Spikevax je vakcína pro prevenci onemocnění covid-19, která je v současné době registrována pro použití u osob ve věku 12 let a starších. Výbor pro humánní léčivé přípravky EMA nyní přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí ve věku od 5 do 11 let. Cílem je rozhodnout, zda doporučit rozšíření používání této vakcíny i na tuto dětskou populaci. Stanovisko výboru bude poté předáno Evropské komisi, která vydá konečné rozhodnutí o změně registrace.

EMA pak zveřejní informace o výsledku svého hodnocení. Analýzu předpokládá dokončit za dva měsíce, pokud nebude potřebovat doplňující informace.

V hodnocení pro děti je již vakcína Comirnaty, čekají se i další

Již koncem října začala EMA s hodnocením jiné vakcíny pro děti, jedná se o vakcínu Comirnaty od výrobce Pfizer/BioNTech, podrobnosti přinášíme v článku Očkování proti covidu i pro mladší děti? Unie již hodnotí vakcínu pro kategorii 5–11 let.

Časem lze pravděpodobně očekávat rozšíření nabídky očkování pro děti proti koronaviru.  Jak SÚKL uvedl pro server Vitalia.cz, na rozšíření registrace totiž postupně pracují všichni výrobci dosud registrovaných vakcín proti covidu-19.

Autor článku

Redaktorka, editorka, dlouholetá šéfredaktorka serveru Vitalia.cz (do června 2022)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).