Hlavní navigace

Úplněk na porodnost nemá vliv. Ale porodnice praská ve švech

26. 8. 2013

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
O souvislosti mezi fází Měsíce a porody jsou přesvědčeni mnozí rodiče i zkušení zdravotníci. Pražský primář to bere s nadsázkou, nával jako při tomhle úplňku už na sále párkrát zažil.

Ve středu 21. srpna byl Měsíc v úplňku. Možná proto některé nastávající maminky krátce před nebo po termínu porodu čekaly, že „to“ přijde. Tak se to totiž traduje: při úplňku rodí, kdo může. Situace v porodnici Na Bulovce by tomu jen nasvědčovala. „Momentálně totiž na oddělení šestinedělí Nemocnice Na Bulovce leží 46 miminek, přičemž lůžek je zde 24,“ říká mluvčí Martin Šalek.


Autor: Isifa.cz

Baby boom prý s úplňkem nesouvisí. Všechno je jen náhoda

V pražské porodnici je takový nával, že tu museli přijmout mimořádný režim. Dvaadvacet miminek leží v postýlkách na neonatologickém oddělení, kde o ně pečují sestry a maminky za nimi docházejí. Primář neonatologického oddělení Martin Čihař předpokládá, že jde pouze o několikadenní opatření. „Maminkám se moc omlouváme a spolupracuje s nimi, jak to jen lze. Velmi si vážíme jejich důvěry, že se rozhodly rodit na naší klinice a snažíme se celou situaci pro ně co nejvíce zjednodušit. Zároveň jim velmi děkujeme, že chápou, že nešlo o naše pochybení, porody se totiž úplně přesně na den naplánovat nedají, i když máme přehlednou statistiku z poraden.“ Že by tedy přeci jen Měsíc?

Čtěte dále: Jak nás ovlivňuje měsíc v úplňku?

Souvislost hledali, hledali – a nenašli

Na úplněk lidé odpradávna házeli ledacos. Špatně spíme, máme divoké sny, náměsíčníci se v noci špacírují po domě, když už nás má klepnout, tak zrovna tuhle noc a tak dále. Traduje se také, že úplněk má na svědomí předčasné porody, rodí se víc dětí a porodnice jsou tudíž přeplněné. Přestože ve světě proběhlo několik seriózních pokusů o to, nahradit dojmy pojmy, výsledky nejsou přesvědčivé. Pár starších studií tvrdilo, že ve dnech blízkých úplňku se skutečně rodí víc dětí, aby další studie závěry zpochybnily s upozorněním na další faktory, které na počet porodů v inkriminované dny měly vliv.

„Autoři americké studie probíhající v letech 1997–2001 a zaměřené na sledování množství porodů v závislosti na probíhajících měsíčních fázích přišli s jasným závěrem: ´Během šedesáti dvou měsíčních cyklů se ukázalo, že všudypřítomný mýtus není založen na důkazech. Pozorovali jsme nejen úplněk, ale i všechny ostatní fáze měsíčního cyklu, avšak žádný ověřitelný vztah mezi počtem spontánně narozených dětí a úplňkem neexistuje.´ Tento názor potvrzují i další práce. Například neoficiální statistické údaje z roku 1998, které vycházely z dat 3706 narozených dětí, neprokázaly vliv měsíčních fází na množství uskutečněných porodů. Ten samý závěr přinesly i neoficiální statistiky z Austrálie, kde bylo za stejným účelem hodnoceno období dlouhé dvacet osm let,“ uvádí Petra Hátlová na Novinky.cz.

Studie, které mj. zkoumaly souvislost mezi úplňkem a porodností

  • 1957: Studie porovnávala dny s abnormálně vysokým počtem narozených dětí s termíny úplňků. Nebyla zjištěna korelace.
  • 1987: Vědci prověřovali údaje o porodnosti v USA za uplynulé desetiletí a nezjistili žádné souvislosti mezi úplňkem a porodností.
  • 1996: Porovnání stovky předchozích studií o lunárním vlivu nepřineslo žádný statisticky významný důkaz o souvislosti mezi fází Měsíce a porodností ani dalšími jevy připisovanými úplňku.
  • 1998: Vědecká analýza dat téměř čtyř tisíc novorozenců „nepodpořila přesvědčení, že se během úplňku zvyšuje počet narozených dětí,“ a vyhodnotila tvrzení jako mýtus.
  • 2005: Data o více než půl miliónu dětí narozených v Severní Karolíně mezi lety 1997 a 2001 neukázaly „žádný vliv lunárního cyklu na porodnost“.
  • 2006: Studie zkoumající porody za posledních téměř třicet let v Austrálii zjistila, že „úplňky nejsou spojeny s žádnou významnou změnou v počtu narození.“

Zdroj: Science.howstuffworks.com

A precizní Němci to vzali opravdu důkladně: prozkoumali čtyři milióny porodů během 470 měsíčních cyklů, tj. téměř za 40 let. „Nemohli jsme najít žádnou souvislost mezi Měsícem a porody,“ uvedl vedoucí německého týmu Oliver Kuss. Přesto někteří pracovníci ve zdravotníci mají z praxe dojem, že za úplňku se rodí víc, a šíří tuto tezi dál.

Porodnice je od úplňku přeplněná

Vraťme se na Bulovku. Přestože zdejší porodnice patří dlouhodobě k velmi vytíženým, „úplňkový nával“ je i na zdejší poměry mimořádný. Průměr v minulém roce byl 6,4 porodu na den a za prvních pět měsíců letošního roku 5,3 porodu denně, nyní přímo „úplňkových dětí“, tedy narozených 21. 8., je hned deset a celková porodnost ve dnech kolem úplňku dvojnásobně překročila kapacitu porodnice.

Primář Martin Čihař ale vliv Měsíce bere s nadsázkou a spíš jako zajímavost. Podobný baby boom na oddělení už prý zažil několikrát, naposledy před několika lety, kdy se obecně v populaci narodilo hodně dětí. Maminky však na úplněk hojně věří, jak dokládá řada internetových diskuzí i Pavla Langmajerová, jedna z buloveckých rodiček: „Nejsem pověrčivá, ani se nezabývám astrologií, ale faktem je, že ve středu byl úplněk. A vzpomínám si na řadu maminek z těhotenské poradny, které měly přede mnou náskok a teoreticky už měly být doma a přitom se tu teď s nimi potkávám.“

„Co se měsíčního úplňku týče, nejsem si jist, že jde o okolnost, které by se porodníci příliš obávali a kdy by očekávali velký počet porodů,“ citují Novinky.cz profesora Pavla Caldu ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Měsíci lidé odpradávna připisovali silné účinky na lidské zdraví, často i takové, které nikdy nebyly prokázány. Klasickým příkladem toho je podle gynekologa třeba náměsíčnost, jejíž stav by se měl právě při úplňku mylně zhoršovat. A i když se dávno ví, že na stav této spánkové poruchy Měsíc nemá žádný vliv, hodně lidí pověře stále věří. „Podobně je tomu i s porody v době úplňku, může se stát, že v noci, na niž připadne úplněk, bude více porodů, ale patrně to nebude souviset s tím, v jaké fázi se Měsíc právě nachází. Můžeme si myslet, že jde o náhodu nebo o nějaký jiný faktor, “ domnívá se zkušený porodník.

Čtěte dále: Neumíme správně kojit. Na internetu je milion špatných rad

Autor článku

Šéfredaktorka serveru Vitalia.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).