Hlavní navigace

Speciální vyšetření ukáže, proč se vám mastí vlasy

Sdílet

 Autor: Vitalia.cz /Karel Choc
S mastnými vlasy můžete denně bojovat v koupelně, můžete je ostříhat, zasypávat suchým šamponem nebo zkusit podstoupit trichologické vyšetření, jako naše figurantka Kristýna. Jak vyšetření probíhá a co je jeho výsledkem?

Bývají suché, unavené, slabé, jemné, padají, lámou se, mastí se, zacuchávají a člověka při jejich česání někdy bere amok. Když už samým zoufalstvím nevíme, kudy kam, na internetu hledáme a dnes již zcela běžně na první dobrou trichologa nacházíme. To je člověk, který nám vyšetří vlasy a zjistí příčinu jejich bídného stavu.

Jak taková hodinka u trichologa probíhá, si vyzkoušela naše figurantka Kristýna, která za Lenkou Kašpaříkovou, tricholožkou a jednatelkou Clinical Hair&Health, přišla se svými problémy s mastnými vlasy. A my jsme pro vás vše zdokumentovali.

Kristýna už celé roky střídá šampony jak na běžícím pásu, téměř každý den si myje hlavu, nasává rady kadeřnic jako houba, ale hlavu má stále mastnou. Za Lenkou Kašpaříkovou přichází ze zoufalství, kdy už nějak neví, jakým šamponem by jemným, řídkým, a ještě ke všemu mastným vlasům navrátila život. Usedá do křesla naproti tricholožce, která vytahuje dotazník a začíná se ptát. Zajímá ji, zda pacientka pravidelně bere léky, užívá antikoncepci, zda v nedávné době prodělala nějaké operační zákroky. Po negativních odpovědích zjišťuje, jak dlouho se Kristýna s mastnými vlasy potýká.

Vlasy dokáží promastit i hormonální změny

Maštění vlasů primárně spouštějí hormonální změny – puberta, porod, vysazení či nasazení antikoncepce a menopauza. Přičemž mastné vlasy mají jak ženy, tak muži. „Významnou roli hraje i strava, kdo jí často sladké, nejí ovoce a zeleninu a hodně zakyseluje organismus, ten se silně potí a hodně se mu mastí vlasy,“ říká Lenka Kašpaříková.

Proč dochází k maštění vlasů?

Každý vlas vychází z pokožky hlavy vlasovým folikulem. Má svůj přívod krve a svou nervovou a svalovou podporu, která se nachází ve škáře spolu s potními a mazovými žlázami. Tyto žlázy společně vytvářejí tzv. přirozený ochranný film na pokožce hlavy. Když se ovšem naruší rovnováha produkce obou žláz, dochází k maštění vlasů.

Rozlišujeme tři druhy „maštění vlasů“:

  • Mazotok tukový – nadměrná sekrece hutného, voskového mazu, který se hromadí kolem ústí vlasového folikulu i kolem cibulky. Pokožka je mastná, vlas ale může být suchý.
  • Mazotok olejový – nadměrná sekrece olejového mazu, který proniká na povrch vlasové pokožky, ulpívá i na vlasech, které těžknou, pramínkují a nedrží tvar.
  • Mazotok potní – nadměrná sekrece z potních žláz vlasové pokožky. Pot způsobuje, že vlasy těžknou, mění se i pH přirozeného ochranného filmu. Pot způsobuje zápach.

Trichologie: zkoumá vlasy a zajímá se o stolici

Když se tricholožka dozvěděla, že Kristýna má desetileté dítě a její problémy trvají zhruba stejnou dobu, důvodně se začala domnívat, že se v jejích vlasech odráží hormonální výkyv způsobený těhotenstvím a následným porodem. V tuto chvíli pravděpodobně vlasová žláza začala pracovat víc, než by měla. Aby si tricholožka obrázek o Kristýně zpřesnila, zajímá ji stravovací režim a možná potravinová omezení či alergie.

Trichologie

Vědní obor, který spojuje kosmetiku a dermatologii a snaží se o hygienu vlasové pokožky a o krásu a zdraví vlasů.

V Kristýně trochu hrkne, když se Lenka Kašpaříková ptá na kvalitu a četnost stolice, zda trpí průjmem, zácpou. „Lidé se hodně diví, na co všechno se ptám, ale kvalita vlasů souvisí s vnitřním prostředím organismu. V okamžiku, kdy máme zanesená střeva, nefunguje vstřebávání významných živin důležitých i pro vlasy. Jakmile je organismus vyčerpaný, tak ani vlasy nemůžou být zdravé,“ uvádí tricholožka.

Další otázka se dotýká sportovních aktivit, ke kterým Kristýna nemá moc silný vztah. Pokud by však trénovala aktivně čtyřikrát týdně, mohly by její problémy souviset s příliš velkou ztrátou důležitých látek při pocení. „Pokud by vitaminy a minerální látky nedoplňovala, tělu, potažmo i vlasům, by tyto látky chyběly,“ upřesňuje tricholožka. Aby byla anamnéza kompletní, zbývá se přiznat, že si Kristýna myje vlasy přípravky, které se starají o růst vlasů, a myje si je prakticky každý den.

Na vlasy s kamerou

Po čtvrthodině je dotazník vyplněn a Lenka Kašpaříková přistupuje k přístroji, ze kterého vede malá kamera. Tu Kristýně přiloží k pokožce hlavy a výsledný obraz, kde je vše až dvěstěkrát zvětšeno, promítá na obrazovku počítače na stole. Vidíme tlusté černé drátky – vlasy a malé hrbolky kolem nich. „I když jste si myla hlavu dnes ráno, už teď je patrné, že kolem vlasů jsou sem tam malé mastné šupinky, které pouhým okem nejsou vidět,“ říká Kristýně tricholožka, která po kontrole celé hlavy zjišťuje, že se jí vlasy mastí zejména v přední části. V této oblasti jsou vlasy i slabší. „Vlasy na temeni hlavy jsou vždycky kvalitnější a silnější,“ uvádí Lenka Kašpaříková.

A teď přijde Kristýna o pár vlasů. Ty se vloží do průhledných desek a stejnou kamerou (jako před chvílí pokožka) je nyní prozkoumávána vlasová cibulka, jde o tzv. trichogram – mikroskopické vyšetření kořene vlasů.

Léčba není levnou záležitostí

Podle trichogramu jednoznačně vidíme, že vlasová cibulka Kristýny není v nejlepší kondici. Místo toho, aby byla baculatá, její konec je tenký, klikatý. Je zřejmé, že Kristýna potřebuje zbavit vlasovou cibulku, resp. folikulu, v níž se nachází, mazu. To proto, aby maz dále přespříliš nezatěžoval vlasy a nemastil je a aby se k cibulce mohla dostat následná výživa. Vyživovat cibulku obalenou vrstvou mazu je téměř nereálné. Lenka Kašpaříková Kristýně navrhuje léčebnou kúru na šest týdnů, která obsahuje šest ampulí s vlasovou vodou, šampon na vlasovou pokožku, na vlasy, kondicionér a vitaminové detoxikační tablety.

„Výhoda šamponů spočívá v tom, že nesmývají hydrolipidní plášť pokožky, mazová žláza pak nemá pocit, že tento plášť musí rychle obnovit. Vlasy se tak rychle nemastí. Po této kúře byste měla vidět výsledky do šesti týdnů,“ říká Kristýně Lenka Kašpaříková. Zatím to všechno zní nadějně, Kristýně září oči, ale jen do chvíle, než se dozví, kolik přípravky stojí. Vlasová voda a šampon 2700 Kč, jeden šampon přes 400 Kč, tablety kolem 700 Kč… „Nám sem nechodí klienti jen ze zvědavosti, takže obvykle nebývají cenou až tak překvapeni, jsou to lidé, kteří už si za svůj život nakoupili kde co a utratili spoustu peněz bez valného výsledku,“ říká tricholožka.

Pokud si klient přípravky zakoupí, po šesti týdnech podstoupí stejné trichologické vyšetření, kde je srovnán stav vlasové cibulky a kvalita vlasů před a po šestitýdenní kúře. „Dost často se nám stane, že už pak lidé kúru opakovat nemusí. U někoho je ale třeba kúru čas od času zopakovat,“ uzavírá tricholožka.

Odborná spolupráce:

Lenka Kašpaříková

Zakladatelka, majitelka a tricholožka Vlasového centra a kliniky zdraví Clinical Hair&Health.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na kvalitu potravin a kvalitu jejich prodeje. Věnuje se také zdravotní problematice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).