Autor Lišky Bystroušky se zastřelil v redakci, jeho žena se otrávila plynem

30. 1. 2025

Sdílet

Rudolf Těsnohlídek byl básník a spisovatel, kterého proslavila zejména bajka o Lišce Bystroušce zhudebněná Leošem Janáčkem. Lidé si ho pamatují také díky tomu, že zavedl tradici Vánočních stromů republiky se sbírkou na pomoc dětem bez domova. Známý je však také jeho pohnutý osud.

Spisovatel a novinář se ve svých 45 letech zastřelil přímo v redakci a nikdo moc nechápal proč. Přispěla k tomu snad sebevražda jeho první ženy Kaji, která před lety podlehla střelnému zranění v Norsku? Rudolf Těsnohlídek (1882–1928) se z této události nikdy nevzpamatoval a trpěl depresemi. 

Den po jeho smrti zemřela i jeho třetí žena Olga, která dobrovolný odchod ze světa svého muže zřejmě neunesla. 

Smrt na svatební cestě

Rudolf Těsnohlídek se narodil v Čáslavi v rodině drobného zemědělce a pohodného, který vykonával podřadnou a společnosti potřebnou, leč odsuzovanou činnost odklízení mrtvých zvířat a odpadků, případně zabíjení toulavých psů a koček. 

Rudolf i jeho další čtyři sourozenci se tak odmalička setkávali se smrtí i odvrácenou stranou života, což citlivá duše umělecky založeného Rudolfa špatně nesla. Pochopení nalezl u své milované matky, která příznivě ovlivnila jeho další vztahy k ženám. Bohužel však brzy zemřela a už v mládí utrpěl další velkou ztrátu, když se před jeho očima utopil jeho kamarád Fíla Weber, což si Rudolf do konce života vyčítal.

Spisovatelku zneužívali nevlastní bratři, její duši to poznamenalo na celý život Přečtěte si také:

Spisovatelku zneužívali nevlastní bratři, její duši to poznamenalo na celý život

Vystudoval gymnázium a poté odešel do Prahy na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. Studium nedokončil, ale pohyboval se v kruhu mladých umělců kolem S. K. Neumanna a stýkal se s rodinou zesnulého kamaráda Webera. Skrze tyto kontakty se seznámil se svou pozdější manželkou Jindrou Kopeckou, s níž sdílel nadšení pro literaturu. Oba se věnovali tvůrčímu psaní a Jindra si nechávala říkat Kaja. V roce 1905 se vzali, ale jejich manželství bohužel netrvalo dlouho. 

Ještě téhož roku na svatební cestě v Norsku Kaja tragicky zahynula poté, co ji zasáhla rána z vlastního dámského revolveru, který nosila na řetízku. Nebylo jasné, zda šlo o sebevraždu, či nešťastnou náhodu, ale pozdější pitva zjistila, že Kaja trpěla tuberkulózou v posledním stádiu. 

Rudolf Těsnohlídek se z této události nikdy nevzpamatoval, ačkoli se dalším vztahům nevyhýbal. Už o rok později měl románek s manželkou S. K. Neumanna Boženou Hodačovou, kterou přemlouval, aby s ním odjela do Brna. Pracoval tam totiž v časopise Moravský kraj, poté nastoupil do redakce Lidových novin. V roce 1909 se znovu oženil. Vzal si Annu Kutilovou, s níž zplodil svého jediného potomka, syna Milana. V roce 1912 se stal válečným dopisovatelem v Albánii a v Srbsku se seznámil s doktorem Navrátilem, s nímž mu nakonec žena utekla. A tak brzy došlo na rozvod.

Hudební skladatel Bedřich Smetana v pražském muzeu voskových figurín Madame Tussaud

Kvíz: Syfilis, tuberkulóza, otrava, nehoda. Co zabilo slavné osobnosti?

Zatímco smrt některých slavných osobností je opředena tajemstvím, u některých je příčina toho, nač zemřeli, nezpochybnitelná. Nejspíše většinu příběhů z našeho testu znáte – schválně si udělejte náš kvíz, ať vidíte, jak jste na tom. 

Tradice vánočních stromků na náměstí

Další roky žil Rudolf v Bílovicích nad Svitavou, kde se věnoval převážně psaní. A právě tam došlo k zajímavé osudové události, která se stala výzvou pro založení tradice rozsvícení vánočních stromků se sbírkou na pomoc dětem bez domova podle vzoru severských zemí, k nimž měl Těsnohlídek blízko. 

Krátce před Štědrým dnem, 22. prosince 1919, našli s kamarády, malířem Františkem Koudelkou a úředníkem Josefem Tesařem, v lese promrzlé sedmnáctiměsíční dítě, děvčátko Lidušku, kterého se chtěla jeho matka zbavit. Rudolf Těsnohlídek měl silné sociální cítění a událost jím otřásla. Rozhodl se něco udělat. Právě díky němu dnes rozsvěcujeme stromky na náměstích před Vánocemi.

Vznikla tradice charitativních sbírek pro opuštěné děti spojené s rozsvěcováním vánočních stromků v mnoha městech. Poprvé byl takzvaný Vánoční strom republiky rozsvícen v Brně 13. prosince 1924 na náměstí Svobody. Vše doprovázel kulturní program a vybírání peněz na opuštěné děti. O pět let později tak mohl být díky vybraným penězům otevřen v Brně-Žabovřeskách dětský domov Dagmar. Ve stejném roce, kdy byl otevřen dětský domov, se Rudolf Těsnohlídek potřetí oženil a vzal si Olgu Zámečníkovou, která měla za sebou těžký rozvod.

Autor zasněžených Vánoc přišel jako malý o oko. Jeho dcera tragicky zahynula v 17 letech Přečtěte si také:

Autor zasněžených Vánoc přišel jako malý o oko. Jeho dcera tragicky zahynula v 17 letech

Střelba v redakci

Duševní stav Rudolfa Těnohlídka se ale v následujících letech velice zhoršoval a začal trpět nejen depresemi, ale i paranoiou a halucinacemi. Měl strach, že přijde o místo v Lidových novinách, a v lednu roku 1928 se právě tam chtěl zastřelit, ale střelbu přežil. Zemřel krátce nato v nemocnici. 

Den po jeho smrti ho následovala žena Olga, která se doma otrávila svítiplynem. Další zklamání v lásce už neunesla a o její sebevraždě nikdo nepochyboval. Oběma se dostalo cti společného pohřbu 16. ledna 1928 v Brně.

To, jakými věcmi se trápil a jak hluboce depresivní byl, pomohla lidem částečně pochopit až sbírka Rozbitý stůl, která vyšla několik let po jeho smrti. 

Autor článku

Externí redaktorka a copywriterka píšící pro webové i tištěné magazíny. Zaměřuje se na oblast zdraví, historie medicíny, psychologie, filozofie, etikoterapie a alternativní medicíny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).