Hlavní navigace

Svatební jídla ve světě: jako výslužka mandle a místo dortu chléb

6. 4. 2018

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Dort prolévaný whiskey, to je svatba v Irsku. Pekingská kachna se servíruje v Číně, Francouzi mají namísto dortu pyramidu z křehkých kuliček, řeckou výslužku představují mandle obalované v cukru… Tradiční svatební jídla mají často hlubokou symboliku.

Na správné české svatbě nesmí chybět svatební koláčky ani bohatě nazdobený dort. Přípravě svatební hostiny, užitečným tipům a možným úskalím se podrobně věnujeme ve svatebním seriálu.

Co dobrého ale čeká na svatebčany jinde ve světě?

Irsko: dort plný whiskey

Stejně jako u nás je i v Irsku zlatým hřebem svatební hostiny dort. V irském svatebním dortu ovšem nemůže být opomenuta irská whiskey.

Tradiční svatební dort v Irsku je tak třípatrový dort plný sušeného ovoce, oříšků a koření, který se přelije vydatnou dávkou irské whiskey. Aby se ovoce v dortu správně rozleželo, je důležité dort připravit několik týdnů předem.

Svatební hostinou osud tohoto dortu ovšem nekončí. Tradičně si horní patro dortu novomanželé uschovávají a nakrojí jej až při narození svého prvního dítěte.

Francie: svatební dort tvoří pyramida kuliček

Se svatebním dezertem si umějí vyhrát i ve Francii. Vrcholem francouzské svatební hostiny je croquembouche. V překladu název tohoto dezertu znamená „křehké kousnutí“, což je zároveň asi nejvýstižnější způsob, jak tuto sladkost popsat.


Autor: on Pxhere.com, podle licence: Public domain

Croquembouche tvoří kuličky z odpalovaného těsta, kterým se říká profiterolky

Croquembouche tvoří kuličky z odpalovaného těsta plněné krémem vařeným ze žloutků a mouky. Profiterolky, jak se těmto sladkým bochánkům říká, se následně slepují karamelem. Nejčastěji má croquembouche tvar pyramidy, i když francouzští cukrářští mistři se pouštějí i do dalších odvážných tvarů.

Brazílie: manželství drží jako slepované koláčky

Bem casados jsou dva slepované koláčky z piškotového těsta, kterými brazilští novomanželé na závěr své svatby obdarovávají všechny přítomné hosty. V překladu jméno této sladkosti znamená „šťastné manželství“. Lepkavá náplň, kterou se koláčky slepují, symbolizuje lásku, kterou jsou novomanželé k sobě spojeni.

Nejčastěji se bem casados plní krémem dulce de leche, který se připravuje ze zkaramelizovaného kondenzovaného mléka. Na slepení obou dvou částí lze ale použít i jakoukoliv jinou náplň, která je dostatečně lepkavá na to, aby k sobě spojila obě dvě vrstvy. Často se například používá marmeláda nebo čokoládová ganache. Slepené a cukrovou polevou ozdobené bem casados se nakonec zabalí do ozdobného papíru a převáže se mašlí, aby měli hosté na svatbu pěknou vzpomínku.

Řecko: symbolika cukrových mandlí

Na řecké svatbě jsou hosté obdarováváni mandlemi obalenými v cukru, kterým se říká koufeta. Podle tradice je tento zvyk odkazem na dobu raného křesťanství, kdy kněz během svatebního obřadu nabízel novomanželům mandle v medu.

Koufeta je plná skrytých významů a symbolů. Bílá barva mandlí v cukru je symbolem čistoty. Tvar připomínající vejce odkazuje na plodnost a nový život. Tvrdost mandlí je spojována s pevností manželského sňatku. A sladká chuť cukru odkazuje na sladkost budoucího života, který novomanžele čeká.


Autor: on Pxhere.com, podle licence: Public domain

Mandle obalované v cukru nazývané koufeta mají symbolický význam

Jednoduché to není ani s počtem mandlí, které by měli hosté obdržet. Důležité je, aby se nejednalo o sudý počet. Lichá čísla není možné rozdělit na polovinu, a tak pět nebo sedm mandlí od sebe neoddělí nic – stejně jako novomanželský pár. Kromě toho by počet mandlí měl vždy tvořit prvočíslo. Prvočísla jsou dělitelná pouze sama sebou nebo jedničkou. Číslo jedna symbolizuje, že novomanžele od sebe oddělí pouze jedna věc – a to smrt. A to, že je prvočíslo dělitelné samo sebou, je symbolem nerozdělitelného celku, který ženich s nevěstou po svatbě vytvoří.

Nejčastěji se tak v ozdobném sáčku hostům dává pět nebo sedm mandlí. Číslo sedm odkazuje na sedm křesťanských svátostí a pět mandlí je zase symbolem zdraví, radosti, plodnosti, bohatství a dlouhověkosti.

Ukrajina: svatební chléb provází celou svatbu

Naprostou nezbytností každé ukrajinské svatby je svatební chléb korovaj. Díky bohatému zdobení však tento chléb více než obyčejné pečivo připomíná svatební dort. Na rozdíl od našeho dortu se ale k ukrajinskému svatebnímu chlebu váže mnoho tradic, které se často liší kraj od kraje.

Tradičně se korovaj začíná péct v domě nevěsty v pátek nebo v sobotu před dnem svatby. Na přípravě svatebního chleba by se měla podílet jak rodina nevěsty, tak i rodina ženicha, jako symbol spojení a spolupráce obou dvou rodin. Péct korovaj nemůže ale úplně každý. Na přípravě tohoto chleba se mohou podílet pouze vdané ženy, které žijí ve šťastném vztahu. Vdovy a znovu vdané ženy jsou z příprav vyloučeny. Věří se totiž, že ženy, které s přípravou pomáhají, přenesou část svého životního osudu skrze korovaj na ženicha s nevěstou.

Přípravu svatebního chleba provází mnoho tradic. Například ženy, které chystají těsto, si musí umýt ruce svěcenou vodou; před vytažením korovaje z trouby je třeba nad troubou udělat kříž a samotný chléb nesmí být popraskaný, jinak novomanželský pár čeká rozchod.

Korovaj představuje jeden z ústředních bodů ukrajinské svatby. Svatební chléb doprovází novomanžele do kostela, kde je během obřadu vystaven v blízkosti oltáře. Po obřadu je korovaj přenesen tam, kde se bude odehrávat svatební hostina. Na závěr svatby je svatební chléb rozkrojen a každý host dostane kousek tohoto pečiva.

Čína: kachna v barvě štěstí

V mnoha oblastech Číny se na svatební hostině jako předkrm servíruje pekingská kachna. Toto kachní maso naložené ve sladké marinádě s křupavou kůrčičkou má po upečení červenou barvu. Červená je v Číně vnímána jako barva štěstí. Kromě toho celá kachna na svatební tabuli je symbolem celku a kompletnosti.

Symbol kachny má v Číně ale ještě hlubší význam. V dřívějších dobách se lidé obdarovávali párem živých mandarínských kachniček, které jsou připomínkou manželské věrnosti. I dnes v některých oblastech Asie novomanželé dostávají jako svatební dar dvojici dřevěných kachniček.

Autor článku

Cestovatelka a publicistka. Na svých cestách se zaměřuje především na poznávání místní gastronomie a foodie trendů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).