Hlavní navigace

Test fixů pro děti: kvůli chemikáliím by v Německu a Rakousku neuspěly, u nás se prodávají

22. 8. 2019

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Dětský fix je hračka. Spotřebitelský časopis dTest nechal prověřit kvalitu 18 balení fixek pro děti. Zjišťoval mimo jiné, jak jsou na tom s obsahem rizikových chemikálií.

Evropská bezpečnostní směrnice považuje fixy, stejně jako voskovky, pastelky a barevné křídy, za hračky. A požaduje, aby byly bezpečné, což platí i v případě, kdy dítě kreslí fixem nejen po papíru, ale třeba i po kůži nebo si jej strká do pusy.

Spotřebitelský časopis dTest se zabýval kvalitou různých druhů balení fixů pro děti. Jedním ze sledovaných parametrů byla právě bezpečnost, v níž však dětské fixy příliš neobstály každé třetí propadly kvůli nežádoucím látkám, informuje dTest v tiskové zprávě.

V Německu by neuspěly

Náplň fixu obsahuje vodu, barvy, konzervační látky a smáčedlo. Tedy směs chemických látek, jejíž přesné složení se odvíjí od požadované barvy a nikde na obalu se jej nedozvíme. Přítomnost potenciálně rizikových chemikálií proto dTest nechal zjistit v laboratoři. Třetina testovaných výrobků v testu propadla:

„Analýzy výrobků Kores, Kika/Pelikan a Nebuló poukázaly na vícečetné nálezy problematických látek benzo(g,h,i)pyrelenu, naftalenu, fenanthrenu a pyrenu. Tyto výrobky by vzhledem k naměřeným hodnotám neměly v Německu šanci získat známku GS zaručující bezpečnost. Ve fixech Maped zase laboratoř detekovala vysoký obsah naftalenu,“ uvádí k výsledkům analýzy Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.

Látky dráždící pokožku

Laboratoř ve fixech hledala i konzervační látky isothiazolinony. Ty se používají ve výrobcích na bázi vody, v emulzích a roztocích zejména v kosmetice. Jsou ze své podstaty toxické ve vodním prostředí a mohou způsobovat podráždění pokožky.

Za nadlimitní množství těchto látek propadly fixy Flying Tiger/Tuscher. „Výrobek Flying Tiger/Tuscher navíc jako jediný na obalu neuvádí značku shody CE, což naznačuje, že nemusí splňovat limity na vybrané chemikálie pro hračky. Kvůli překročení limitů na konzervanty stáhl prodejce tyto fixy z prodeje v Rakousku,“ upozorňuje Hana Hoffmannová.

Rizikové látky děti také vdechují

Některé fixy obsahují i organická rozpouštědla, což jsou těkavé sloučeniny, které se do lidského organismu nejčastěji dostávají vdechováním. „Toluen jsme v relativně velkém množství objevili u fixů Flying Tiger/Tuscher. Naměřená hodnota ale nepřekročila limit daný normou. Fixy Pepco obsahovaly nadlimitní množství styrenu, který dráždí dýchací soustavu, pokožku, oči a sliznice a může způsobovat nesoustředěnost, únavu, závratě nebo bolesti hlavy,“ uzavírá Hoffmannová.

dTest dále sledoval kvalitu psaní a výdrž fixů pro děti a zjišťoval také, jak snadno je lze vyprat. Přehled všech testovaných dětských fixů najdete na webu dTestu. Kompletní výsledky testu přineslo srpnové vydání časopisu dTest.

Galerie: Pozor na tyto nebezpečné slizy

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).