Hlavní navigace

Taneční podložka: Pozor, silně návykové!

14. 5. 2010

Sdílet

Hopsají od rána do večera, máma střídá dceru a chce získat víc bodů, až z ní lije pot. Taneční podložky jsou zábavné a nutno dodat, že jim propadli jak muži, tak ženy.

Přišla mi pozvánka na oslavu narozenin jednoho kamaráda: „ ... v naší oblíbené hospodě, tak určitě doraz. PS: Bude taneční podložka!Ne, nebylo mu třináct, ale třicet a totálně propadl současnému hitu – taneční podložce.

Nevíte o co jde? Hráč stojí na čtverci o straně dlouhé necelý metr, který je rozdělen do několika polí, z nichž čtyři základní fungují jako tlačítko nahoru, dolů, doprava a doleva. Před hráčem je obrazovka (může to být televize i monitor počítače), na které se v horní části nacházejí čtyři šedé šipky. Hráč čeká, až se z reproduktoru rozezní hudba. V ten moment se ve spodní části obrazovky začnou objevovat barevné šipky. Jakmile se barevná šipka dostane nahoru na šedou šipku, hráč na podložce zašlápne odpovídající tlačítko.


Někdy šipky míří vzhůru přímo zběsile a v šílených kombinacích, hráč musí najednou zašlápnout víc polí a rychleji střídat nohy, div se nepřerazí. Samozřejmě náročnost si může zvolit sám. Stejně tak si vybírá hudbu. „Našipkovaných“ písniček jsou na internetu mraky. Stáhnete si, co máte rádi. Nechybí country, latina, rock´n´roll, disko, hip-hop, irské tance ani česká klasika, jako například „Skákal pes přes oves“ (mimochodem velice zábavné).

Čtěte téma: Zumba, to je nářez

Je zábavná a navíc se po ní opravdu hubne. Prvky aerobicu kombinuje s tancem v rytmu latinsko-americké hudby. Jen si musíte dát dobrý pozor na kvalitního lektora.

Na tanečních podložkách můžete řádit nejen v klubech, ale i doma. „Neteři, která závodně tančí rock´n´roll, jsme koupili taneční podložku k letošním Vánocům,“ říká Lenka Ticháčková. „Jakmile jsme ji zapojili, každý z rodiny to chtěl vyzkoušet. Totálně jsme tomu propadli a ještě ten večer jsme objednávali další dvě!“ Na taneční podložce hopsá dokonce i téměř šedesátiletá maminka paní Ticháčkové a šíleně ji to prý baví.

Taneční podložku mi rodina Ticháčkových zapůjčila na víkend domů. „Určitě ji vrátíte už v pondělí?“ ujišťuje se sedmnáctiletá dcera a smutně přihlíží, jak máma balí podložku do tašky. Nicméně kvůli tomu, že jim beru téměř člena rodiny, prý nemusím mít výčitky: „Chybět nám nebude, víkend prostě strávíme hopsáním u babičky.“ 

Taneční podložky dělíme na dva druhy - softpady a hardpady. Softpady jsou měkké, dají se složit a lehce přenést. Hardpady bývají vyrobené z pevných materiálů, díky tomu je možné se lehce odrazit a dosáhnout tak lepších výsledků. Bývají dražší než softpady a na rozdíl od nich také umožňují hraní v botách.

Pokud vás taneční podložka láká, doporučuji navštívit stránky občanského sdružení Czech DDR, kde lze najít další informace a recenze jednotlivých výrobků.


Udělá z vás podložka hvězdu parketu?

Výrobci slibují, že s jejich výrobkem se stanete hvězdou diskoték, a nadšenci říkají, že protančí celé večery. Domácí zábava, která donutí k pohybu i línější jedince, je jedna věc, ale opravdu se tu můžeme bavit o tanci?

Zapojila jsem taneční podložku do počítače, stáhla software, pustila písničku a začala honit šipky. Cože, 18 chyb? Pouštěla jsem stejnou píseň znovu a znovu. Skákala jsem jako pomatená po čtvercové podložce. Musíš se uvolnit, poslouchat hudbu a tančit,“ vzpomněla jsem si na radu Lenky Ticháčkové. A opravdu. Jakmile dovolíte hudbě, aby vás ovládla, náhle jde hra líp. Šipky do sebe zapadají a vy ne a ne přestat. „Cože, večeře? Už? Ještě jednu písničku! slyším sebe samu odmítat jídlo, což se stává opravdu málokdy.

Taneční podložka z vás samozřejmě mistra tance neudělá. Vzhledem k tomu, že šlapete jen dopředu nebo do stran, smyslné tango nebo akrobacie rock´n´rollu se s pomocí taneční podložky pravděpodobně nenaučíte. Pokud se ovšem uvolníte a zaposloucháte do hudby, začnete tančit, nebo se spíš kroutit do rytmu, a v ten moment vám i hra půjde mnohem lépe, než kdybyste jen ve správný čas dupali na šipky. Hudba vás totiž přímo navede, kdy je ten správný okamžik zašlápnout danou šipku. Navíc její barva určuje rytmus, ke kterému patří celá doba, půldoba, čtvrtdoba apod.

Chcete-li být ve hře nejlepší, tančete a tleskejte si do rytmu. Je dokázané, že tančící hráč nasbírá více bodů, porazí protihráče a o to vlastně jde. Je to hra.

Máte nějaké zkušenosti s tanečními podložkami?

V tančení na tanečních podložkách se dokonce pořádají mistrovství. V České republice mohou nejlepší hráči měřit své síly od roku 2005 v  každoroční největší soutěži v tanečních hrách – Mistrovství České republiky.

Autor článku

Své profesní působení v médiích zahájila v týdeníku Reflex. Pracovala v kreativním týmu TV NOVA a vedla sekci Sport a relax serveru Vitalia.cz vydavatelství Internet Info. Podílela se také na jeho dalším projektu, serveru 120na80.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).