Hlavní navigace

Statisíce lidí si musí vyměnit řidičák, hrozí fronty

27. 5. 2010

Sdílet

Máte řidičský průkaz vydaný mezi 1. lednem 1994 a 31. prosincem 2000? Jestliže ano, pak právě vás čeká povinná výměna. Čas je sice do konce roku 2010, ministerstvo dopravy ale varuje před frontami na úřadech.  „Nyní je nejvhodnější doba podat žádost o výměnu na příslušném odboru magistrátu nebo úřadu obce s rozšířenou působností podle místa trvalého pobytu,“ říká mluvčí ministerstva Karel Hanzelka. Za povinnou výměnu se neplatí žádný správní poplatek.

Máte řidičský průkaz vydaný mezi 1. lednem 1994 a 31. prosincem 2000? Jestliže ano, pak právě vás čeká povinná výměna. Čas je sice do konce roku 2010, ministerstvo dopravy ale varuje před frontami na úřadech. 

„Nyní je nejvhodnější doba podat žádost o výměnu na příslušném odboru magistrátu nebo úřadu obce s rozšířenou působností podle místa trvalého pobytu,“ říká mluvčí ministerstva Karel Hanzelka. Za povinnou výměnu se neplatí žádný správní poplatek.

Čtěte téma: Patří „parkinson“ za volant?

Lidé s Parkinsonovou chorobou běžně usedají za volant. Auto je pro ně „druhýma nohama“. Řídí ale bezpečně?

Podle aktuálních údajů zbývá vyměnit ještě přes 766 tisíc průkazů, což představuje zhruba 12 procent všech registrovaných řidičů v Česku.

Nakonec přijdou na řadu i průkazy vydané od 1. ledna 2001 do 30. dubna 2004. Čas pro jejich povinnou výměnu je až do konce roku 2013. Nicméně pokud přijdete na úřad už teď, výměnu vám provede (také bezplatně).

Jestliže jste řidičák dostali až po vstupu Česka do Evropské unie, tedy od 1. května 2004, výměna se vás netýká.

Celý článek najdete na serveru Aktuálně.cz.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).