Hlavní navigace

Recept na dlouhý život: stabilní vztah a pravidelný sex

2. 5. 2011

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
Obecně se předpokládá, že stabilní partnerský vztah a dostatek sexu prospívají zdraví. Lze to ale nějak doložit výzkumy? Žijí manželé opravdu déle než nezadaní lidé?

Kdybychom hledali faktory, které prodlužují život, zjistili bychom, že podle výzkumů jsou na tom lépe ti, kdo žijí v dlouhodobém partnerském vztahu. Manželství a dostatek sexu totiž kladou mezi příčinami dlouhého života na přední místo. A jak tuto souvislost vysvětlují odborníci?

Žijí manželé déle?


Autor: SXC

Podle zprávy Chicago University žijí ženatí muži v průměru o deset let déle než muži svobodní, ženám prodlužuje manželství život o čtyři roky. Podle tradičního vysvětlení tohoto jevu si muži přijetím manželského závazku osvojují méně rizikovější a zdravější životní styl. Vdané ženy žijí déle snad díky tomu, že vstupem do manželství se zlepší jejich finanční situace, což mimo jiné znamená, že si mohou dovolit lepší lékařskou péči.

Ovšem ne každá studie podobné výsledky potvrzuje. Jeden švýcarský výzkum dospěl k závěru, že manželský stav ženám zkracuje život o 1,4 roku, a to zřejmě v důsledku stresu a napětí, které přináší život s mužem.

Velmi obsáhlý výzkum (1,1 milionu lidí v databázi) na toto téma provedl National Health Interview Survey mezi léty 1972 až 2003. Dospěl k závěru, že co se týče zdraví, rozdíl mezi lidmi svobodnými a žijícími v manželství se zmenšuje. Výzkum poněkud komplikovala skutečnost, že spousta párů dnes žije v partnerském vztahu, který je sice „bez papíru“, nicméně s sebou přináší tytéž zdravotní výhody jako manželství.

I když ale bereme v úvahu tradiční kategorie jako „v současnosti ženatý/vdaná“ nebo „nikdy ženatý/vdaná“, nezadaní lidé snižují náskok, ale pouze muži. Pro muže, kteří nikdy nebyli ženatí, bývalo typické, že jejich očekávaná délka života byla tou nejnižší (v r. 1972). V současnosti se však tito „nikdy ženatí muži“ přibližují v očekávané délce života svým ženatým protějškům. Podle výzkumníků je to dáno tím, že dnešní muži se ke svému zdraví stavějí zodpovědněji, čímž se liší od dřívějších mužů, které k návštěvám lékaře a péči o vlastní zdraví přiměla až jejich manželka.

Negativně studie vyznívá pro vdovy a vdovce. Na rozdíl od 70. let mají ovdovělí lidé v 21. století horší zdraví než jejich vrstevníci žijící v manželství. Zatímco v 70. letech byli stejně zdraví jako lidé žijící v manželství, v roce 2003 bylo jejich zdraví průměrně asi o 7 % horší. Možným vysvětlením je, že dříve lidé mívali větší podporu své komunity a širší rodiny (staří lidé žili častěji se svými dětmi).

Sex pro zdraví a omlazení


Autor: Isifa.cz

Mnoho studií naznačuje, že sex prospívá zdraví a prodlužuje život. Výzkum na Bristol University ukázal, že lidé, kteří často mívají orgasmus, žijí déle; University of California uvádí, že vám to může přidat více než dva roky. Riziko předčasné smrti u lidí, kteří mají sex dvakrát nebo vícekrát týdně, bylo poloviční ve srovnání s těmi, kdo sex provozují méně než jednou měsíčně.

Výzkum na Queens University v Belfastu, který porovnával kolem tisíce lidí podobného věku a zdraví, ukázal, že ti, kdo uváděli nejvyšší počet orgasmů, žili až dvakrát déle než ti, kdo si sexuálních radovánek nedopřávají. Výzkum rovněž ukázal, že lidé, kteří provozují sex nejméně třikrát týdně, mohou snížit riziko infarktu o polovinu a rovněž omezit riziko mrtvice.

Dr. Michael Roizen ve své rozsáhlé studii uvádí, že provozování sexu vás omlazuje. Musí se ale jednat o sex, který je prostý stresových faktorů (tedy žádné mimomanželské zápletky). „Čím více máte orgasmů (platí pro muže) a čím jsou kvalitnější (platí pro ženy), tím budete omlazenější. Máte-li 55 let a zvýšíte-li počet sexuálních styků z 55 na 116 ročně, bude to mít na vás stejný účinek, jako byste omládli o 1,6 let, a budete-li provozovat vysoce kvalitní sex ještě častěji, může vás to omladit až o osm let,“ tvrdí Roizen.

Proč sex tolik prospívá?

Odborníci to obvykle vysvětlují tělesným cvičením a pocitem pohody, jaký sex navozuje. Dále se hovoří o uvolnění stresu, zpomalení kardiovaskulárního stárnutí, podpoře vztahu mezi partnery. Sex také posiluje svaly a zlepšuje imunitní systém, dobře se díky němu hubne atd.

Sex také může být indikátorem zdravotních poruch; porucha sexuálního života bývá prvním varováním před vážnými srdečními chorobami, depresí atd.

Mně osobně se však nejvíce líbí alternativní vysvětlení od jednoho duchovně zaměřeného autora, které uvádím na závěr. „Když hluboce milujete osobu, s níž jste v kontaktu, vaše láska – která je samotná spletencem vibrací – vyhodnocuje zdraví a fyzické podmínky vašeho milovaného. Může dojít k významnému uzdravování, a to zcela nevědomě, když oblast s nízkou energií, která se vychyluje k nemoci, je náhle posílena hřejivým přílivem energie ze zdravého těla, obzvláště když prochází poutem lásky. Láskyplná náklonnost tak doslova léčí tělo. Ti, kdo noc co noc po léta chodí spát sami, se doslova ochuzují o léčbu, kterou jim může nabídnout životní partner.“ 

Použité zdroje:
http://www.bel­fasttelegraph­.co.uk/news/he­alth/how-to-live-to-be-114–with-sex-golf-and-wine-14009820.html
http://www.na­turalnews.com/025393­.html#ixzz1E21gdosW

http://www.msnbc­.msn.com/id/1628­2622
Ramón Stevens, Consious Life

Autor článku

Vystudoval jsem obor teologie - český jazyk. Snažím se přijít na kloub různým otázkám a záhadám, zejména z oboru psychologie a duchovna.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).