Hlavní navigace

Co nás straší při sexu? Muže výkonnost, ženy vzhled

22. 4. 2011

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
„Jsem tak špatný milenec, že mne jeden voyeur vypískal,“ prohlásil kdysi Woody Allen. Čeho se bojíme, když jdeme s někým do postele?

Erektilní dysfunkcí u nás podle statistik trpí každý druhý muž ve věku 35–65 let. Jen asi deset procent z nich ale vyhledá odborníka. „Je to samozřejmě hlavně psychický problém, ono přijít k sexuologovi s tím, že mi to nejde, chce odvahu. Na první pohled jste zdraví, nic vám nechybí, jen ta erekce ne a ne přijít,“ říká sexuolog prof. Petr Weiss

Přitom plná třetina českých mužů se považuje za sexuálně náročné, jak vyplynulo z průzkumu společnosti STEM/MARK. Ženy byly v tomto ohledu daleko skromnější. Takže v případě mužů se kombinují velká očekávání a požadavky a současně obavy ze selhání.

Erektilní dysfunkce (ED)

Neschopnost dosáhnout, ale i udržet erekci dostatečnou pro uspokojivý sexuální styk.

Léčba ED včera

prášek z rohu nosorožce /ambra z vorvaně / krokodýlí sperma / fíky / chřest / kaviár / ústřice / lanýže

Léčba ED dnes

tablety užívané před stykem (nejčastější) / injekční léčba / podtlakové erektory / implantáty

Poruchy erekce ve světle poznatků 21. století
MUDr. Karel Kočí, CSc., Andromeda, Praha

Všechno je jednou poprvé…

Když to bylo poprvé, a bohužel s novou partnerkou, totálně mě to zaskočilo, nikdy jsem předtím žádné problémy neměl," svěřuje se pětačtyřicetiletý Matouš. „Zachovala se perfektně, přešla to, a nakonec to dopadlo celkem dobře, dokázal jsem ji stimulovat jinak. Ale když jsme se měli setkat podruhé, měl jsem obavu, že k tomu dojde zase.“ A stalo se.


Autor: Isifa.cz

Tentokrát to už Matoušově partnerce lhostejné nebylo a skončilo to rozchodem. Matouš se nejprve snažil pomoci si různými inzerovanými preparáty, ale říká, že to byly zbytečně vyhozené peníze. "Mohli na ně rovnou napsat – Neuškodí, ale také nepomohou. A přísloví Věř a víra tvá tě uzdraví rozhodně nezabralo,“ říká. Trvalo mu dlouho, než zašel k lékaři a začal potíže řešit.

Jeho problém je problémem desetitisíců mužů – ale vlastně i žen. „Erekce je záležitostí obou účastníků, samozřejmě pokud se nejedná o nějakou náhodnou známost. Čím jsou lidé starší, tím více by se měli znát a umět si o tom promluvit,“ radí sexuolog MUDr. Zlatko Pastor. „V poslední době dochází k tomu, co se nazývá McDonaldizací pohlavního života,“ pokračuje. „Jde jen o konzumaci výkonu bez prožitku. I to je velkou překážkou pro normální mužské fungování.“ 

Poruchu erekce přiznává:

  • 22,7% mužů
  • 20,3 % žen (u partnera)

Partnerská a sexuální spokojenost českých mužů a žen středního věku
Prof. Petr Weiss, Sexuologický ústav 1. LF UK a VFN 

Samozřejmě se může jednat o projevy různých nemocí, cukrovky, kardiovaskulárních onemocnění, potíže s tlakem, prostatou, hormonální poruchy, ale i psychických záležitostí. K tomu přistupuje i alkohol, nikotin, drogy nebo farmaka. "Stačí překonat stud, zajít k patřičnému lékaři a začít s tím něco dělat,“ říká sexuolog.

Silný pas zabijákem erekce?


Autor: Isifa.cz

První, co mne napadlo, že ho nevzrušuji," popisuje svůj zážitek, kdy „to nešlo“ třicetiletá Marcela.Když k erekci nedojde, řada žen si okamžitě pomyslí, že muže nepřitahují, že pro ně nejsou předmětem vzrušivé touhy. Další se domnívají, že má jinou, některé, že už je starý, a pak se najde i několik, které mají za to, že je „divný“.

Ženy, které hledají chybu u sebe, se obviňují: „Nejsem dost přitažlivá. Jsem už stará. Nevzrušuju ho…“ Mohou mít pravdu.

Možných příčin dysfunkce je totiž celá řada. Vedle již vyjmenovaných jsou v podezření i některé dost bizarní. Prof. Weiss například tvrdí, že výzkumy dokázaly příčinnou souvislost mezi objemem partnerčina pasu a ztrátou erekce. Se „silnými“ ženami mají muži menší erekci a také se snižuje počet milování. Na druhou stranu ale logicky muži žijí vedle těchto partnerek delší dobu, takže to může být i v něčem jiném.

Také tvrzení, že ženy používající antikoncepci mužům tolik přirozeně nevoní, a tudíž je méně přitahují, nezní moc přesvědčivě. Pokud bychom spoléhali pouze na feromony, asi by populace v posledních letech doznala značných změn.

Dobrovolně do sexuálního důchodu?

Ať už jsou příčiny erektilní dysfunkce jakékoli, mlčení nepomůže. Jestliže se vyskytne problém, musí se o něm mezi partnery začít diskutovat. To je první krok, návštěva odborníka další. „Zcela zbytečně se rozšiřují řady těch mužů, jejichž problém je řešitelný, ale není řešen,“ říká MUDr. Karel Kočí.

Anebo se na to vykašlat a sex vzdát? Lékař uvádí studii urologických pacientů, kterým bylo průměrně 60 let. Na otázku Jak důležitá je pro vás sexuální aktivita? odpověděli následovně:

  • Velmi důležitá a důležitá 53 %
  • Občas důležitá 27 %
  • Nedůležitá 20 %

I když podle sexuologa profesora Weisse je to vlastně s podivem. Proč by starší muži měli být ještě výkonní, když už by si mohli zaslouženě odpočívat? Řekl to sice s nadsázkou, ale je nemálo mužů, kteří si myslí, že už mají odlétáno a nakonec – jsou i jiné koníčky…

Vadí vám váš vzhled nebo vzhled vašeho protějšku v souvislosti s milováním? Dokážete s partnerem mluvit otevřeně, proč vám to případně neklape? Svěříte se lékaři? 

Autor článku

Vším, čím jsem prošel v žurnalistice, jsem byl rád, a nebylo toho málo. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).