Hlavní navigace

Jak budou vypadat šperky budoucnosti?

16. 8. 2010

Sdílet

GLOSA – Dlouho jsem neviděl nic opravdu nového, jiného. Až teď. Podivné šperky, které nezdobí. Nazval jsem si to „ksichtolamy“. Je to nápad chorého mozku, nebo dílo vizionáře?

Trendy v módě nesleduji, ale náhodou jsem narazil na docela zajímavé koncepty šperků budoucnosti. Podle mého názoru nezdobí, ale spíše hyzdí. Deformují obličej, což ale může být klidně jednou in… Kdo ví.

Face Distorting Jewelry vypadají buď jako nápad chorého mozku středověkého zlatníka, nebo naopak něco z hodně daleké budoucnosti.

Šperky měly odjakživa zdobit, případně ukázat, že majitel nebo majitelka na to mají. Druhá podmínka by byla splněna, pokud si takový šperk navlečete na obličej, můžete počítat s tím, že budete považováni za extravagantního boháče, který neví, co s penězi.

Čtěte téma: Marketing lásky

Marketingoví pracovníci umí pěkně zabrnkat na strunu mužské ješitnosti. „Brilianty a safíry jen pro toho, kdo má peníze,“ psal o zásnubním prstenu Guth-Jarkovský. Jak je to dnes? 

Hlavně podle módy

Ale zdobí tyto šperky vůbec? Nedělají ženy spíše ošklivější? Možná to souvisí s tím, že ženy už nevědí, co se svojí vizáží. Ty příliš hezké se nudí a přijdou si tuctové a okoukané. Zvolí si tedy v budoucnu šperky, které jim pokřiví obličej a udělají je zajímavějšími?

Lady Gaga

Lady Gaga

Prý tento styl připomíná image zpěvačky Lady Gaga (abych se přiznal, moc ji neznám); no řekněte, kdo jiný by měl jít s dobou než popové hvězdy? Ani to nemusí trvat dlouho a každá náctiletá slečna bude prosit otce, aby jí z drátu sletoval něco podobného. Něco, co jí zkřiví úsměv a zdeformuje obličej k nepoznání, hlavně, že to bude dle poslední módy.

Možná je tato horká novinka něco, co se za měsíc ztratí a nikdo si nebude chtít deformovat fasádu, ale možná se tento zdánlivě směšný a podivný způsob zdobení obličeje stane trendem a pak běžnou součástí života. Pak bychom se měli na co těšit. Jako by nestačil piercing a další netradiční zábavy.

Čtěte téma: Piercing na vlastní kůži

Kamarádka mě chce varovat a ukazuje velkou jizvu v pupíku po piercingu, který vyhnisal a vypadl. Nedám se odradit, touha po ozdobě je silnější. Ale riskuji opravdu? 

Ksichtolamy

Ale vážně – dlouho jsem neviděl něco podobného, nového. Možná, že to ve světě a i u nás frčí a tyto šperky se běžně nosí, ale já jsem nic takového ještě neviděl. Třeba je to jinak a „ksichtolamy“ (dovolil jsem si vymyslet český název) nikdo nezná a jde o ojedinělý výstřelek, který se postupně rozšíří po světě a stane se hitem i u nás.

Byl bych rád, mohl bych se chlubit tím, že jsem první, kdo o „ksichtolamech“ u nás věděl a že jsem o nich rozšířil povědomí. Jediné, co by mi mohlo trochu zkazit radost, by mohla být nenávist manželů a milenců nositelek těchto ozdob, kteří my se mohli postarat o to, že i já bych měl hubu nakřivo. Ránou pěstí…

Silikozy.cz: Do korzetu!

Ženy své tělo v historii často tvarovaly a deformovaly, jak jim přikazovala současná móda. Dusily se v šněrovačkách, lámaly si chodidla v drobounkých botách, vytahovaly si ušní lalůčky zátěží náušnic… Výjimku nepředstavuje ani poprsí. V korzetu musela být sešněrovaná již tříletá děvčátka.

Autor článku

Autor je kromě jiného internetový publicista, více informací najdete v jeho profilu na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).