Hlavní navigace

Piercing na vlastní kůži. Jaká jsou rizika?

16. 11. 2009

Sdílet

FOTOREPORTÁŽ – „To jsi se snad zbláznila!“ vyhrkla moje kamarádka Soňa, když jsem jí řekla, že bych chtěla další piercing. A začala si vyhrnovat tričko. Chtěla mi ukázat velkou jizvu v pupíku, která jí zůstala po piercingu, který jí vyhnisal a vypadl. Touha po ozdobě je silnější, ale riskuji opravdu?

Reakce Soni mě neodradí. Náušnici zkrátka chci a snažit se mi to rozmluvit by byla zbytečná ztráta času. Takže první věc – vybrat studio. Protože chci minimalizovat riziko, vybírám pečlivě – doporučení na internetu, zkušenosti, hygiena. Volba padla na Alien v Praze, mám od nich už předchozí dvě náušnice, dbají na hygienu a 17 let praxe hovoří také v jejich prospěch. Objednávat není potřeba, můžu přijít kdykoliv.

Vyjdu pár schodů a za otevřenými dveřmi mě pozdraví majitel Tonda, který mi bude piercing píchat. Kdo není na vizáž piercerů a tatérů zvyklý, možná lehce znejistí. Ale není žádný důvod k obavám, během pár minut si vás svým příjemným vystupováním naprosto získá. Nejdřív odpovím na otázky, kam další ozdoba přijde, jakou náušnici chci a jestli si dám kávu než si vysterilizuje nástroje.

Dezinfekci, prosím…

Posadím se a za deset minut mě vyzve, ať si jdu přesednout do křesla. Všude je perfektní čisto, do kelímku dostanu dezinfekci, kterou si mám vypláchnout pusu, protože chci ocelovou pecičku nad horní ret. Nasadí si jednorázové gumové rukavice a následuje vyčištění místa pro vpich, aby se dovnitř nedostaly žádné nečistoty a případná infekce. Naznačí mi místo, kam by vpich doporučil a pošle mě, ať se podívám do zrcadla, jestli mi to vyhovuje. „Ne, trošku doprava," prosím ho. Není problém. Času je dost a nikdo na mě nespěchá. 

Čtěte téma: Žloutenka bez příznaků. Nemáte ji také?

Namísto ocelové náušnice dostanu titanovou. Tělo titan dobře přijímá, dělají se z něj i kloubní náhrady, problém s případnou alergickou reakcí by tedy neměl nastat. Tyčinka se mi ale zdá dlouhá. „To kdyby ti to náhodou napuchlo nebo oteklo, tak aby tam zůstala nějaká vůle, to je jinak hrozná bolest, když se to zařezává do masa.“ Zní to děsivě, takže rychle kývnu na znamení toho, že chápu a že rozhodně kratší nechci.

Nechali byste si udělat piercing?

Místo je vybráno a Tonda si bere do rukou kleště, kterými sevře pevně kůži, aby jehla neujela. Mám se hodně nadechnout a zadržet dech. Cítím jen drobné štípnutí, asi jako když mi v nemocnici berou krev. Je to trošku nepříjemné, ale dá se to vydržet. Nikde žádná krev. Nasadí náušnici, zašroubuje koncovou kuličku a můžu se na sebe jít podívat. Celá procedura trvá sotva pár vteřin.

Dostávám pokyny k tomu, aby se ranka co nejdříve zahojila: „Po každém jídle si vypláchni pusu ústní vodou. A nejlíp i roztokem z mořské soli. A kup si antibakteriální mýdlo a tím místo omývej. Make-up vynech! A za tři týdny přijď a tu tyčinku zkrátíme.“ Kývu hlavou, tenhle postup znám, ale chápu, že se všechno musí zopakovat.

Do studia přichází další dvě odhadem dvacetileté slečny s žádostí o propíchnutí pupíku. Napadá mě, co je nejžádanější? „Hlavně pupík a jazyk, někdo to třeba nemůže mít kvůli zaměstnání, ale touží po náušnici, a tak si ji dá píchnout tam, kde o ní nikdo nebude vědět," říká piercer. Já mezitím platím. Běžná cena je 900 korun (náušnice a práce), tentokrát ale mají akci, takže to mám jen za 490 korun.

Važte pro a proti

Uvědomuji si plně všechna možná rizika, která jsou se zdobením těla spojená. Ne vždy se rána hojí dobře, a to i přes veškerou péči, kterou jí věnujete. Někdy se může stát, že tělo kov nepřijme a brání se v podobě hnisání rány a horečkou a jediným řešením je piercing vyndat.

Pokud se rozhodnete i vy nebo vaše dítě k propíchnutí některé části těla nebo obličeje, předem si vše dobře rozmyslete. Měl by to být uvážený krok a musíte si být jisti, že o to skutečně stojíte. I když si náušnici časem vyndáte a dírka zaroste, zůstane vám pořád viditelná jizvička. Pokud máte zdravotní obtíže, například cukrovku a s ní spojené zhoršené hojení ran, poraďte se s lékařem. Stomatolog MUDr. Václav Kopecký upozorňuje i na rizika spojená s piercingem v jazyku nebo na puse: „Při kontaktu se zubem dochází k poškozování zubní skloviny nebo k odhalování zubního krčku. Bioplast zřejmě nebude tolik poškozovat sklovinu jako kov, ale propíchnutí jazyka bych nedoporučoval ani tak.“

Čtěte téma: Víte, jak si správně vyčistit zuby?

Nepodceňujte rovněž výběr salónu, kterému se svěříte. I když byste třeba za piercing od kamaráda doma zaplatili menší částku nebo dokonce vůbec nic, šetření na tomhle místě se rozhodně nevyplácí!

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).