Hlavní navigace

Soumrak vrtání? Vědci testují gel, co sám spravuje zuby

2. 7. 2010

Sdílet

Nepříjemný zvuk a hrot zubní vrtačky by mohl už zanedlouho nahradit uklidňující polštářek, přiložený bezbolestně k poškozenému zubu. Nová studie v odborném časopise ACS Nano uvádí, že byla poprvé úspěšně vyzkoušena technologie, využívající regenerační peptidy, které povzbuzují přímo buňky zubu, aby díru po kazu pomohly samy zacelit.

Nepříjemný zvuk a hrot zubní vrtačky by mohl už zanedlouho nahradit uklidňující polštářek, přiložený bezbolestně k poškozenému zu­bu.

Nová studie v odborném časopise ACS Nano uvádí, že byla poprvé úspěšně vyzkoušena technologie, využívající regenerační peptidy, které povzbuzují přímo buňky zubu, aby díru po kazu pomohly samy zacelit.

Vědci k unikátní metodě použili speciální gel. „Není to prevence, jakou je zubní pasta,“ citoval Discovery Channel spoluautorku nové metody Nadiu Benkirane-Jesselovou: „My se snažíme regenerovat zasažené zuby poté, co se už kaz vytvořil.“

Benkirane-Jesselová vysvětlila, co by mohlo čekat budoucí návštěvníky zubní ordinace. Namísto obvyklého vrtání a plombování by lékař pacientovi přiložil přímo do poškozeného místa tenký proužek léčivé hmoty nebo nanesl trochu gelu.

Celý článek najdete na serveru Aktuálně.cz.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).