Hlavní navigace

Jakou papriku potřebujete, aby vám pomohla s trávením?

Sdílet

 Autor: Shutterstock.com
Mletá sladká paprika prospívá trávení, kloubům i vlasové pokožce. I koření se však liší kvalitou a obsahem účinných látek. Přednost dejte po domácku vypěstovanému a usušenému koření nebo kupovanému v bio kvalitě.

Paprika roční (Capsicum Annuum l.) je rostlina dorůstající třiceti až sedmdesáti centimetrů. Jejím plodem jsou bobule s mnoha semeny. Tato rostlina pochází z tropické Ameriky, v dnešní době se již pěstuje téměř po celém světě, v mnoha různých kultivarech.

Paprika coby koření

Zralé plody se suší a používají jako koření či léčebný přírodní prostředek.

I koření se liší kvalitou a obsahem účinných látek. Já preferuji po domácku vypěstované a usušené koření nebo kupované v bio kvalitě. Biokoření pochází výhradně z ekologického zemědělství a neobsahuje zbytky škodlivých chemických postřiků a hnojiv. Dále se do něj nesmí přidávat žádné látky zvýrazňující aroma, barvu a chuť. Na rozdíl od běžně prodávaného koření je plné vitálních a léčivých látek. Je to dáno i tím, že nesmí být během výroby ozařováno. Takové koření je pak opravdovým lékem. Kvalitní koření zakoupíte v bylinkářstvích, obchodech se zdravou výživou či kořenářstvích.

Co obsahuje paprika

Tato zelenina (koření) je bohatá na vitaminy A, B2, B6, C, E, draslík, železo, silice, sacharidy, saponiny, karotenoidy, flavonové glykosidy, alkaloidy, především kapsaicin.

Galerie: Vitamíny v potravinách

Léčivé účinky sladké papriky

Paprika zvyšuje tvorbu slin a trávicích fermentů, působí tak příznivě na trávení a proti zažívacím potížím.

Fytoncidní působení saponinů přispívá k útlumu množení choroboplodných zárodků.

Dále zlepšuje periferní cirkulaci krve, což je příznivé u onemocnění srdce a krevního oběhu.

Pozor, paprika by neměla přijít do styku s očima, protože i nepatrné množství působí dráždivě.

Paprikové receptury

Antibakteriální papriková kúra

  • Každý den, po dobu 3 týdnů, ráno, v poledne a večer si dopřáváme na špičku kulatého nože mleté sladké papriky, kterou zapijeme 2 dl vlažné vody.

Paprikové kapky na posílení srdce, krevního oběhu a trávení

  • Potřebujeme: 2 lžičky mleté sladké papriky, 2 dl 60% lihu nebo kvalitní domácí pálenky
  • Postup: Koření přelijeme lihem, vše necháme 14 dní odpočívat, denně řádně protřepáváme, aby se uvolnily léčivé látky. Poté přecedíme a po dobu 6 týdnů užíváme 3× denně 30 kapek.

Bylinný likér na podporu trávení

  • Potřebujeme: 1 lžíci mleté sladké papriky, na špičku kulatého nože chilli, 1 lžičku tlučených fenyklových semínek, 1 lžičku tlučených anýzových semínek, 0,5 litru slivovice nebo jiného čistého destilátu
  • Postup: Ingredience smícháme a vše pak zalijeme slivovicí. Necháme 14 dní na teplém místě louhovat, denně protřepáváme (aby se uvolnily léčivé látky). Po uplynutí této doby přecedíme, nalijeme do sklenice a při potížích užíváme 2× denně 1 čajovou lžičku před jídlem.

Paprikovo-tvarohový obklad na bolavé klouby

  • Potřebujeme: 2 lžíce mleté sladké papriky, 4 lžíce tvarohu
  • Postup: Ingredience smícháme a pastu naneseme na bolavá místa asi v půl centimetrové vrstvě a přikryjeme potravinářskou fólií a necháme 10 minut působit, pak dobře umyjeme. Tento postup provádíme po dobu 10 dní.

Paprikové vlasové tonikum podporuje růst vlasů a omezuje tvorbu lupů

  • Potřebujeme: 1,5 lžíce sladké papriky, 3 dl 60% lihu
  • Postup: Koření zalijeme lihem a vše necháme 10 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat (aby se uvolnily léčivé látky). Po uplynutí této doby dobře přecedíme, nalijeme do skleněné lahve a dobře uzavřeme. Takto získáme koncentrát, který je nutný naředit, na 2 dl převařené vody dáváme 1 polévkovou lžíci základní tinktury. Tímto tonikem si denně masírujeme vlasovou pokožku, vše necháme 30 minut působit a poté umyjeme. Tento postup provádíme denně po dobu 3 týdnů.

Autor článku

Přírodní terapeutka, zabývá se fytoterapií, aromaterapií, celkově zdravým životním stylem. Autorka několika knih…

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).