Hlavní navigace

Škola atopie pomůže s atopickým ekzémem

10. 5. 2012

Sdílet

 Autor: Wikimedia / James Heilman, MD
Atopický ekzém je běh na dlouhou trať. V Nemocnici Na Bulovce a ve FN Brno funguje nová poradna určená rodičům dětí s tímto onemocněním.

Od dubna 2012 jsou v České republice v provozu dvě vzdělávací centra pro dětské pacienty s atopickým ekzémem a jejich rodiče, tzv. Školy atopie. Škola atopie je prostor pro sdělování a srovnávání zkušeností dětí a rodičů. Cílem je poskytnout informace o léčbě atopické dermatitidy a doplňujících léčebných postupech vedoucích ke zlepšení kvality každodenního života pacientů.

Pacienti a rodiče atopických pacientů se zde naučí, jak předcházet provokujícím faktorům, které zhoršují atopický ekzém, a jak dítě ošetřovat. Centrum školy atopie je součástí kožní kliniky Nemocnice Na Bulovce a dětské kožní kliniky FN Johanna Gregora Mendela v Brně.

Správná léčba a péče v dětství je velmi důležitá

„Atopický ekzém je velmi časté chronické onemocnění, charakterizované svěděním a suchostí kůže. Atopickým ekzémem trpí nejen samotný pacient, ale i jeho rodina,“ říká přednostka kožní kliniky Nemocnice Na Bulovce Jana Hercogová. „Na naší kožní klinice se dětské dermatologii a atopickému ekzému věnujeme od roku 1978. Provedli jsme i první studie v ČR, které potvrdily, že kvalita života rodin našich malých pacientů je zhoršena, ale právě správnou léčbou a každodenní péčí o nemocnou kůži pacienta ji můžeme společně velmi zlepšit.“ Ve zvládnutí pravidelné péče, která je dlouhodobá, chce rodičům dětských atopiků pomoci právě Škola atopie.

Pokud je atopický ekzém podchycen a léčen v dětství, často se podaří ho zredukovat do formy, která je v dospělosti velmi mírná a pacientovi téměř nekomplikuje život. Ovšem asi v deseti procentech přetrvává atopický ekzém v silné formě i do dospělosti. Navíc se u někoho vlivem hormonálních změn či projevů alergií může ekzém objevit právě až někdy kolem dvacátého roku života.

Školu atopie v Nemocnici Na Bulovce mohou rodiče s dětmi navštěvovat každý pátek od 13 hodin po objednání v recepci nebo na tel. 266 082 237. Koná se to v dětské kožní ambulanci. O děti s atopickým ekzémem se zde stará tým kožních lékařů pod vedením primářky Naděždy Vojáčkové. Vzdělávací semináře a individuální konzultace vede sestra Hana Kašparová.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).