Hlavní navigace

Roušky přehledně: kde budou znovu povinné

19. 8. 2020

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Ministerstvo zdravotnictví na základě doporučení epidemiologů od 1. září opět zavádí povinné nošení roušek ve většině vnitřních prostorů. Kde je budeme muset znovu nasadit?

Roušky mají sloužit jako důležité preventivní opatření nejen v souvislosti s COVID-19, ale také v rámci blížícího se období zvýšeného výskytu respiračních nákaz. Hlavním cílem je ochrana zranitelných skupin obyvatel. Kdy budeme muset znovu povinně zakrývat ústa a nos?

Upozornění redakce:

Informace v článku vycházejí z oficiálních zdrojů ministerstva zdravotnictví v době vydání textu (19. 8.). Ministerstvo však posléze opatření začíná měnit (20. 8.), zprávy zveřejněné na svém webu odstranilo a nové zde aktuálně (21. 8.) nejsou. Oficiálním zdrojem pro veřejnost zůstává web koronavirus.mzcr.cz.

Prodejny, úřady, nákupní centra, školy

Povinnost ochrany dýchacích cest, která počátkem září vyplývá z mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví, se týká vnitřních prostorů staveb. Jde tedy o všechny prodejny, úřady, soudy nebo pošty. V obchodních centrech bude nutné mít roušky i na chodbách, i na těchto místech se totiž setkává více lidí najednou. Školáci se budou v rámci třídy pohybovat bez roušky, na chodbách ji ale musí nasadit. Výjimku mají děti a pedagogičtí pracovníci mateřských škol a děti a jejich pečovatelé v dětských skupinách. 

Kadeřnictví, manikúra, pedikúra, kina, divadla

Povinné nošení roušek znovu začíná i ve všech provozovnách, které poskytují služby. Patří sem například kadeřnictví, pedikúra, manikúra atd. Do kina, divadla nebo kostela budeme také muset nosit roušky.

Zdravotnická zařízení, lékárny

Roušky je nezbytné nasadit také ve všech zařízeních zdravotních a sociálních služeb, včetně lékáren. Doposud se toto opatření týkalo pouze lůžkové části. „Vzhledem k nadcházejícím podzimním volbám jsme v mimořádném opatření pamatovali také na povinné nošení ochranných prostředků dýchacích cest ve volebních místnostech,“doplnil výčet ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Povinnost se týká i týdenních stacionářů, domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem a zařízením poskytujícím odlehčovací sociální služby v pobytové formě.

Kdo má výjimku z nošení roušek

  • děti do dvou let věku
  • děti a pedagogičtí pracovníci v mateřské škole
  • děti a osoby o ně pečující v dětské skupině
  • zákazníci provozoven stravovacích služeb v době konzumace potravin a pokrmů včetně nápojů
  • osoby cestující v prostředcích veřejné dopravy a v autobusech i v rámci jiné než veřejné dopravy po dobu nezbytně nutnou ke konzumaci potravin a pokrmů včetně nápojů
  • snoubenci v průběhu sňatečného obřadu a osoby činící prohlášení o tom, že spolu vstupují do registrovaného partnerství
  • osoby po dobu nezbytně nutnou pro pořízení jejich portrétní fotografie, popř. fotografie novomanželů, včetně společné fotografie s členy domácnosti a dalšími blízkými osobami
  • sportovci nebo cvičící osoby v době tréninku, cvičení, zápasu, soutěže apod.

Další výjimky jsou k nalezení na webu ministerstva zdravotnictví.

Vlak, autobus, MHD 

Roušky bude nutné používat také při cestování veřejnou dopravou. Jedná se o městskou hromadnou dopravu, meziměstské spoje (vlaky a autobusy) i taxislužby. Opatření se týká také cestování v autobusech v rámci jiné než veřejné dopravy, jako jsou například organizované zájezdy. Osob řídících vozidla veřejné dopravy se uvedené opatření netýká, pokud nejsou v přímém kontaktu s cestujícím. 

Pokud bude moci cestující během přepravy jíst či pít, samozřejmě bude pro tuto dobu možné roušku odložit.

Jak to bude v restauracích

Velmi diskutované jsou také restaurace, kavárny nebo bary. Pro hosty bude platit jednoduché pravidlo: u stolu roušku mít nemusí, během pohybu ano.

„V restauracích a dalších provozovnách stravovacích služeb bude vyžadována ochrana dýchacích cest u obsluhy, která přichází do úzkého kontaktu s větším množstvím osob. Při pohybu po stravovacím zařízení, tedy mimo dobu konzumace, se tato povinnost vztahuje také na hosty. Takto nastavená pravidla však nepředstavují žádnou novinku, vycházejí z již v minulosti nastaveného a osvědčeného modelu u nás i ze zahraničních zkušeností,“ vysvětlil Rastislav Maďar, vedoucí epidemiologické pracovní skupiny při MZ ČR.

Při sportu bez roušky, v sauně také

Povinnost nosit roušku nebude platit pro sportovce nebo cvičící osoby v době tréninku, cvičení, zápasu nebo soutěží.

„Při přípravě opatření jsme se snažili zohlednit celou řadu běžných denních situací. Nošení roušek se nevztahuje na sportovce, a to jak v tělocvičnách, tak fitness centrech. Další výraznou výjimkou jsou vnitřní koupaliště, sauny nebo lázeňské a léčebné bazény,“ uvedla hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová.

Vnitřní hromadné akce

Nově bude od září nutné nasadit roušku na všech vnitřních hromadných akcích bez ohledu na počet účastníků. Kapacita účastníků zůstává stejná, tedy 500 osob na vnitřních hromadných akcích a 1000 osob na venkovních hromadných akcích. Nově lze však účastníky akcí výlučně s místy k sezení rozdělit do nejvýše deseti oddělených sektorů, z nichž každý má svůj vstup z venkovních prostor a účastníci nemohou přecházet mezi sektory. U hromadných akcí na stání platí dosavadní maximální počet pěti sektorů. Dále platí, že v případě venkovních prostor obsazených sedadly se omezuje sezení tak, že je obsazena nejvýše polovina celkového počtu sedadel a účastníci akce využívají k sezení každou druhou řadu.  

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).