Hlavní navigace

Vakcína na COVID-19 pro Evropu a ČR

18. 8. 2020

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Na očkování proti koronaviru čeká celý svět. AstraZeneca nyní uzavřela s Evropskou komisí dohodu o dodávce až 400 milionů dávek vakcíny AZD1222 na onemocnění COVID-19.

První dohoda Evropské komise o dodávkách vakcíny na COVID-19 umožňuje v průběhu pandemie všem členským zemím EU přístup k vakcíně bez jakéhokoli zisku. Vyplývá to z dohody, kterou uzavřela globální bio-farmaceutická firma AstraZeneca s Evropskou komisí o dodávce až 400 milionů dávek vakcíny AZD1222 na COVID-19. Společnost o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

„Tato nová dohoda, která staví na již existující dohodě s Evropskou Inkluzívní aliancí pro vakcíny (IVA), v čele s Německem, Francií, Itálií a Nizozemskem, umožní členským státům EU v průběhu pandemie rovnoprávný přístup k vakcíně bez jakéhokoli zisku,“ uvádí AstraZeneca. Dohoda zároveň členským státům umožňuje přesměrovat potřebné dávky do jiných evropských zemí.

Vakcína AZD1222

Látku AZD1222 vyvinula univerzita v Oxfordu ve spolupráci se svou dceřinou společností Vaccitech.

Látka využívá nereplikující se šimpanzí virální vektor založený na oslabené verzi viru běžné chřipky (adenovirus), který způsobuje nákazu u šimpanzů a obsahuje genetický materiál spike proteinu SARS-CoV-2.

Po vakcinaci je vytvořen povrchový spike protein, který způsobuje, že imunitní systém zaútočí na virus SARS-CoV-2, pokud později tělo napadne.

Zdroj: AstraZeneca

K dispozici zřejmě od konce roku 2020

Generální ředitel společnosti AstraZeneca Pascal Soriot uvedl: „První dohoda s Evropskou komisí o dodávkách vakcíny zajistí, že po jejím schválení budou mít k vakcíně AZD1222 přístup miliony Evropanů. Vzhledem k tomu, že má brzy dojít k zahájení výroby v rámci našeho evropského dodavatelského řetězce, doufáme, že bude vakcína v široké míře brzy k dispozici, a to v případě prvních dávek již od konce roku 2020.“ Pascal Soriot také poděkoval Evropské komisi a komisařce pro zdraví a bezpečnost potravin Stelle Kyriakides za rychlou reakci, která umožnila vše zvládnout v krátkém termínu.

V červenci 2020 byly dosavadní výsledky probíhající fáze zkoušek I/II COV001 uveřejněny v časopise The Lancet. Ukázaly, že vakcína AZD1222 byla u všech hodnocených účastníků tolerována a vytvářela proti viru SARS-CoV-2 robustní imunitní reakci. „Klinický vývoj vakcíny AZD1222 celosvětově pokračuje pozdními zkouškami fáze II/III ve Spojeném království a Brazílii a zkouškami fáze I/II v Jižní Africe, přičemž jsou plánovány zkoušky v USA, Japonsku a Rusku. Výsledky pozdních fází zkoušek očekáváme později v průběhu tohoto roku, a to v závislosti na míře šíření infekce v rámci komunit, kde budou klinické studie prováděny,“ popsala firma.

Společnost AstraZeneca sídlí v Cambridge ve Spojeném království, působí ve více než stovce zemí a její přípravky používají stovky milionů pacientů po celém světě. V případě vakcíny na COVID-19 spolupracuje s vládami, multilaterálními organizacemi a partnery po celém světě s cílem zajistit široký a rovnoprávný přístup k vakcíně, pokud budou klinické zkoušky úspěšné. Přečtěte si, jak se postupuje při vývoji vakcín: První je bezpečnost, až třetí fáze řeší účinnost.

„Řada předních velkých producentů vsadila na úspěch v testech a zahájili velkovýrobu, aniž by měli ukončeny všechny testovací fáze,“ uvedl k problematice v rozhovoru pro MF DNES epidemiolog a člen Rady vlády pro zdravotní rizika Roman Prymula. „V tomto případě je to unikátní i tím, že se jde na cenu, která je téměř nákladová. Některé firmy kalkulovaly s cenou třeba i 100 dolarů za dávku (asi 2200 Kč), přitom v tomto případě se pohybuje kolem 4,5 dolaru za dávku (99 Kč).“ 

Aktuální oznámení o dodávkách ve spolupráci s Ruskem, Jižní Koreou, Japonskem, Čínou, Latinskou Amerikou a Brazílií posouvají celosvětovou úroveň dodávek vakcíny na tři miliardy dávek.

Podrobnější podmínky vztahující se k očkování proti COVID-19 v České republice vláda teprve upřesní.

Galerie: 40 prodejců doplňků stravy, kteří chtěli vydělat na strachu z koronaviru 

Autor článku

Redaktorka, editorka, dlouholetá šéfredaktorka serveru Vitalia.cz (do června 2022)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).